Každý deň zomiera 12 pacientov, ktorí sa transplantácie nedožijú

Transplantácie zachraňujú ľudské životy a pomáhajú kvalitatívne zlepšiť život pacientom, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život. V rámci Európy je k dnešnému dňu aktuálne viac ako 70 tisíc pacientov, ktorí čakajú na transplantáciu niektorého zo životne dôležitých orgánov.

 

ID-100283218

 

Téma darcovstva orgánov a orgánových transplantácií je podľa Zuzany Žilinskej, prezidentky Slovenskej transplantologickej spoločnosti, veľmi aktuálna nielen u nás na Slovensku, ale aj v celej Európe. Každý deň totiž zomiera 12 pacientov, ktorí sa transplantácie nedožijú. ,,Veľký nepomer zaznamenávame aj v porovnaní počtu čakateľov na transplantáciu s počtom odtransplantovaných pacientov. V minulom roku bolo v Európe zrealizovaných 31 165 transplantácií, pričom na čakaciu listinu bolo zaradených až 70 tisíc pacientov,“ objasňuje európske štatistiky Žilinská.

 

Slovensko zaostáva v transplantačných aj odberových aktivitách v porovnaní európskymi a svetovými krajinami. ,,Čísla, ktoré sme dosiahli, koncom roka 2014 boli také alarmujúce, že sme sa rozhodli upriamiť pozornosť na problémy transplantácii a nedostatku darcov aj cielene na laickú veřejnost,“ povedala Žilinská.

 

Jeden darca môže darovaním orgánov ako napríklad srdce, pľúca, obličky, pečeň či pankreas zachrániť život až siedmim ľuďom. Na orgánovú transplantáciu čaká na Slovensku stále viac ako štyristo pacientov, ktorých život závisí od darcov orgánov. Kampaň Sedem životov, ktorú realizuje Slovenská transplantologická spoločnosť od apríla tohto roku má vzdelávať verejnosť o tejto téme, zvýšiť počet odberov a orgánových transplantácií, skrátiť dobu čakania na životne dôležitý orgán a zabrániť tak predčasným úmrtiam.

 

vsetci_foto1

FOTO: Zľava: MUDr. Daniel Kuba, riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie., Vlasta Pagáčová, pacientka s transplantovaným srdcom a predsedníčka OZ Dar života, MUDr. Zuzana Žilinská, prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti, Dušan Križko zo Spoločnosti dializovaných a transplantovaných, moderátorka tlačovej konferencie Iveta Malachovská a Ľudmila Fabiánová, pacientka – čakateľka na transplantáciu obličky.

 

„Sme presvedčení, že edukácia verejnosti má zmysel a vidíme, že prináša prvé pozitívne výsledky. Za všetko hovoria aktuálne štatistiky počtu odberov a transplantácií na Slovensku, kedy sme v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zaznamenali nárast o 40 %. Preto budeme v našich aktivitách pokračovať aj naďalej,“ vysvetľuje Daniel Kuba, riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie.

 

 

Vlasta Pagáčová, ktorá je po transplantácii srdca už sedmy rok tvrdí, že byť čakateľom na orgán je vôbec veľmi ťažké, pretože si neprajete smrť iného člověka. ,,Prajete si len jedno, aby ten, kto bude odchádzať z tohto sveta, nám zanechal dar vďaka ktorému budete môcť žiť. Neviem, kto bol môj darca, ale som mu nesmierne vďačná, a budem do konca svojho života,“ povedala Pagáčová, ktorá je zároveň aj predsedníčkou Občianského združenia Dar života, ktoré združuje pacientov po operácii srdca a ich rodinných príslušníkov.

 

 

herecky_pacientky_foto2

FOTO: Herečky Zuzana Vačková a Andrea Karnasová, ktoré sa stali tvárami druhej fázy kampane Sedem životov, sa na tlačovej konferencii odfotili s pacientkami – Vlastou Pagáčovou s transplantovaným srdcom a Ľudmilou Fabiánovou, čakateľkou na transplantáciu obličky.

 

Pred transplatnáciou to bolo podľa nej veľmi ťažké. ,,Už som vôbec nerozmýšľala, čo bude zajtra, pretože ďalšieho dňa som sa nemusela dožiť. Po transplantácii sa život úplne zmení, akoby vám dali injekciu života, Ďakujem darcovi a hlavne jeho rodine, že nezmarili šancu na môj život,“ dodala.

 

Pri zlyhaní obličiek môže chorému zachrániť život dialýza. Dialýzovaný pacient je doslova pripútaný k jednému miestu, pretože ju človek musí absolovať aj trikrát do týždňa. ,,Trvá 4 aj 5 hodín, kým vám krv prečistia a čím dlhšie chodíte na dialýzu, tým je človek viac unavenejší,” tvrdí pani Ľudmila Fabiánová, čakateľka na transplantáciu obličky. Jej problémy začali už v detstve. Keď mala 18 rokov, lekári jej povedali, že obličky jej dlho nevydržia. Aktívna bývala policajtka takto žila ešte ďalších 20 rokov. Potom skončila na dialýze. Z práce musela ísť do invalidného dôchodku. ,,Najhoršie bolo, keď som mala cestovať za deťmi do Ameriky. Najskôr si treba zabezpečiť dialýzu, a v Amerike si ju navyše musíte zaplatiť z vlastného vrecka,” dodala Fabiánová. Desať dialýz ju stále 3950 dolárov, z toho je 1637 eur preplatila zdravotná poisťovňa. V Európe dialýzu zdravotné poisťovne preplácajú. Po transplantácii jej oblička vydržala 18 rokov. Dnes je opäť čakateľkou na novú. ,,Transplantácia veľmi uľahčí život,“ dodala.

 

 

 

kuba_foto3

Daniel Kuba

 

V rámci pokračovania kampane Sedem životov a v súlade s myšlienkou tohtoročného Európskeho dňa darcovstva a transplantácií bude Slovenská transplantologická spoločnosť realizovať osvetovú komunikáciu prostredníctvom billboardov a nového TV spotu. Jesennú fázu kampane Sedem životov a myšlienku významu darcovstva životne dôležitých orgánov podporili aj viaceré známe osobnosti: Filip Tůma, Bibiana Ondrejková, Erika Barkolová, Ady Hajdu, Andrea Karnasová, Martin Mňahončák a Zuzana Vačková.

 

V súčasnosti je na Slovensku šesť pracovísk, v ktorých sa vykonávajú transplantácie orgánov: tri v Bratislave a jedno v Banskej Bystrici, Košiciach a v Martine. Transplantácie pľúc sa u indikovaných pacientov zo Slovenska vykonávajú v AKH vo Viedni.

ILUSTRAčNÉ FOTO:  www.freedigitalphotos.net/

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť