Júl v znamení nezávislej filmovej tvorby

Stanica Sundace Channel uviedla v júli exkluzívnu premiéru piatich uznávaných filmov zvolených na tohtoročnom filmovom festivale Sundance 2016. Nová sekcia „Fresh from the Sundance Film Festival 2016“ je vysielaná vždy v nedeľu o 22:00 hodine a prináša rozličné nezávislé filmy, ktoré sa objavili na festivale.

 

sundance channel49_o

 

 

V nedeľu 24. júla o 21:45 odvysiela Sundance Channel tiež exkluzívny rozhovor so zakladateľom legendárnym Robertom Redfordom. Herecká legenda v ňom prezradí viac o svojej slávnej kariére, vášni pre nezávislé filmy a podelí sa o svoje predstavy, ako obohatiť mainstream kreativitou. V špeciálnej relácii „Robert Redford #On Topic“ zdôrazní dôležitosť festivalu Sundance v snahe podporiť nezávislých filmových producentov prostredníctvom Sundance Channel a Sundance Institute, rovnako ako celosvetovo presláveného filmového festivalu.

 

Od roku 1985 získali stovky filmov uvedených na Sundance festivale uznanie kritikov, dosiahli obchodnú distribúciu a zasiahli svetové publikum. Sundance Channel založený Robertom Redfordom ponúka rozličný a pútavý výber ocenených nezávislých filmov, dokumentov a originálnych programov. Mnoho filmov z festivalu Sundance bude mať svoju premiéru exkluzívne na Sundance Channel.

 

 

Čo divákov Sundance Channel-u v najbližších týždňoch neminie?

 

  1. júla – Spa Night – USA (Režisér a scenárista: Andrew Ahn)

David Cho sa nachádza na zvedavom prahu medzi takmer dospelým tínedžerom a mužom. Žije so svojimi rodičmi v jednej tradičnej domácnosti v srdci Koreatown v Los Angeles. David pracuje v rodinnej reštaurácii, ale obchodu sa príliš nedarí a rodina musí reštauráciu zatvoriť. Jeho matka Soyoung si nájde iné zamestnanie ako servírka, ale jeho nezamestnaný otec Jin začne klesať na dno. Akonáhle začne rodičovská rovnováha kolísať, napätie doma narastá. Aby David upokojil svoju matku, predstiera, že navštevuje hodiny prípravy na SAT test, ale tajne pritom pracuje v kórejských kúpeľoch, aby pomohol rodine.

V kúpeľoch objavuje tajuplný svet, ktorý ho desí a zároveň vzrušuje. Keď sa rodinný život začne rozpadať, musí David skĺbiť svoje vlastné túžby s nádejami, snami a očakávaniami rodičov. Joe Seo zažiaril v role Davida a vyhral na filmovom festivale Sundance 2016 cenu Dramatic Special Jury Award – Dramatic for Breakthrough Performance. So svojim hlavným debutom je spisovateľ/ režisér, Andrew Ahn rovnako ako jeho hlavná postava na pokraji niečoho veľkého.

Hrajú: Joe Seo, Haerry Kim, Youn Ho Cho, Tae Song, Ho Young Chung, Eric Jeong, Linda Han

 

 

sundance channel99_o

 

 

  1. júla – Jacquline Argentine – USA (Režisér a scenárista: Bernardo Britto)

Producent nás zoznamuje s jadrom jeho dokumentu – krásnou Jacqueline Dumont, mladou Francúzkou, ktorá tvrdí, že odhalila tajný spolok pripravujúci atentát. Neistý ohľadne vierohodnosti excentrickej Jacqueline angažuje producent dve asistentky a spoločne sa vydávajú do holistického útočiska v Argentíne, kde sa Jacquline skrýva, aby preskúmali jej tvrdenie a sfilmovali príbeh. Pro príchode začína producent pochybovať o svojej výprave, ale nachádza dôvod, vďaka ktorému verí, že by mohol zachytiť vo filme niečo veľké a skutočné.

Poháňaný suchým humorom neznámeho producenta Wyatta Cenaca odhaľuje film Jacqueline Argentine režisérov záhadný vzťah k jeho profesii a neustále stavia základy politického thrilleru na hlavu. Bernardo Britto, režisér svojho prvého debutu a výherca ceny Jury Prize na filmovom festivale Sundance 2014 za krátky film Yearbook, používa formát fiktívneho dokumentu, aby vytvoril film, ktorý je hravý tak formou, ako aj obsahom. Bernardo Britto bol za film Jacqueline Argentine nominovaný na cenu Bright Future Awart medzinárodného festivalu 2016 Rotterdam International Film Festival.

Hrajú: Camille Rutherford, Wyatt Cenac, James Benson, Martin Anderson, Sarah Willis, Enrique Dura

 

 

sundance channel61_n

 

 

Niekoľko premiér už majú diváci za sebou

 

  1. júlaMi amiga del parque – Argentuna a Uruguay (Režisér a scenárista: Ana Katz)

Kým manžel pracuje v Chile ako producent, utrápená mladá matka Liz sa snaží postarať o svojho syna. Liz sa necíti dobre medzi uzavretou skupinou ďalších rodičov v parku, manžel jej nedôveruje a opatrovateľka, ktorú nedávno prijala, ju odcudzuje. Túži po priateľstve s Rose, slobodnou matkou pracujúcou v továrni, ktorú jedného dňa stretne pri hojdačkách. Aj napriek túžbe nájsť si novú blízku priateľku, sa Liz potvrdí podozrenie, že by jej nová kamarátka mohla mať zlý vplyv na jej nestabilný život, a to vďaka veľmi rozdielnym sociálnym pomerom jej kamarátok a fámach, ktoré kolujú o pohnútkach a temnej rodinnej situácii Rose.

Film Mi amiga del parque získal na filmovom festivale Sundance 2016 viacero uznaní, vrátane ceny pre scenáristu v kategórii World Cinema – Dramatic Special Jury Awards dor Screenwriting a cenu pre herečku Maricel Álvarez v kategórii Best Supporting Actress Award na udeľovaní cien 2015 Academy od Motion Picture Arts and Sciences of Argentina Awards.

Hrajú: Julieta Zylberberg, Ana Katz, Maricel Álvarez, Mirella Pascual, Malena Figó, Daniel Hendler

 

 

sundance channel14_n

 

 

  1. júlaMammal – Írsko, Luxemburg a Holandsko (Režisér a scenárista: Rebecca Daly)

Potom, ako sa Margaret dozvie, že jej 18-ročný syn, ktorého sa vzdala ako novorodenca, bol nájdený mŕtvy, je jej osamelá rutina tragicky narušená. Keď ale do jej života vstúpi Joe, mladík bez domova, Margaret mu ponúkne pokoj a začne sa stávať matkou, akou nikdy nebola. Akonáhle sa Margaret vyrovná so smútkom kvôli svojmu exmanželovi, prechádza jej vlastná osamelá trauma do vzťahu s Joem a ona začne prekračovať hranicu medzi materskou láskou a pohlavnou intimitou.

 

Film Rebeccy Daly nás prevádza izolovanou hlbinou, do ktorej je Margaret vrhnutá. Rachcel Griffiths, Barry Keoghan a Michael McElhatton vkladajú do filmu čistú zraniteľnosť, ktorá pulzuje so živočíšnou úrovňou traumy. Toto tiché stvárnenie úzkosti ďalej upevňuje pozíciu Daly ako režisérky s udivujúcim rozhľadom.

Film Mammal bol na festivale Sundance 2016 nominovaný na cenu Grand Jury Prize – World Cinema Dramatic a získal ocenenie Panavision Spirit Award for Independent Cinema na medzinárodnom filmovom festivale 2016 Santa Barbara International Film Festival.

Hrajú: Rachel Griffiths, Barry Keoghan, Michael McElhatton

 

 

  1. júlaThe Fits – USA (Režisér a scenárista: Anna Rose Holmer)

Tony, 11-ročná divoška, trénuje so svojim bratom box v rekreačnom centre v Cincinnati West End, ale je postupne očarená tanečnou skupinou, ktorá tam rovnako trénuje. Priťahuje ju ich húževnatosť a sebadôvera a nakoniec sa ku skupine pripojí. Neúnavne trénuje zostavy, spriatelí sa s niekoľkými dievčatami a dokonca si nechá prepichnúť uši, aby medzi ne zapadla. Keď ale skupina začne nacvičovať záhadné rozmary chvenia a omdlievania, túžba Tony po prijatí do skupiny sa skomplikuje. The Fits je plná prelomových talentov, vrátane výkonu Royalty Hightower v úlohe Toni.

Producentka, Anne Rose Holmer, vo svojom hlavnom debute uvádza neobyčajnú a zvláštnu víziu – filmové sprostredkovanie pohybu tela, dospievanie a identitu, ktorá sa vyhýba kategorizácii. Na základe skutočných príbehov masovej hystérie vytvára Holmer dôvtipnú vizuálnu gramatiku, aby sprostredkovala dospievajúci príbeh pohybu a choreografie a nie tradičnú zápletku. Jej atmosférické, estetické, živé a akustické prostredie a odlišné jadro veci vytvára záhadný psychologický priestor, v ktorom sa Tony pohybuje tak, ako by jej cesta filmom The Fits bola tancom samotným. Film The Fits získal mnoho ocenení, vrátane ceny Best Narrative Feature a ceny pre najlepšiu herečku – Royalty Hightower – na medzinárodnom festivale 2016 RiverRun International Film Festival.

Hrajú: Royalty Hightower, Alexis Neblett, Da’Sean Minor, Lauren Gibson, Makyla Burnam, Inayah Rodgers

 

 

 

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť