Jeseň sa pohráva s naším imunitným systémom

Nič nie je horšie na šírenie choroby ako preplnené verejné a uzavreté miesto. Stovky či tisícky ľudí dýchajú rovnaký vzduch, dotýkajú sa rovnakých povrchov, delia sa o rovnaké kontakty, ale aj rovnaké baktérie šíriace sa vzduchom.

Aby sme to všetko zvládli, potrebujeme silný imunitný systém. Obzvlášť v  premenlivom jesennom počasí, ktoré je  obdobím chrípkovej sezóny.

Čo je imunitný systém?

Základnou funkciou imunitného systému je obrana organizmu proti cudzorodým látkam a tvoria ho orgány, tkanivá, bunky a molekuly, ktoré zabezpečujú ochranu organizmu. Je úzko prepojený s nervovým systémom.

Vieme o ňom už veľa, ale stále zďaleka nie všetko. Ak nedostatočne pracuje, naše telo je vystavené vážnym ochoreniam.

Zle sa stane aj vtedy, ak imunitný systém pracuje nadmerne, tiež to nie je dobré, pretože nám hrozia autoimunitné ochorenia. Vo všeobecnosti náš imunitný systém robí vynikajúcu prácu, keď nás chráni pred mikroorganizmami spôsobujúcimi ochorenia. Občas však zlyháva. Je však možné do tohto procesu zasiahnuť a posilniť si imunitný systém.

10 zásad, ktoré dopomáhajú posilnenie imunitného systému

  • Jedzte stravu s vysokým obsahom ovocia a zeleniny.
  • Udržiavajte si zdravú hmotnosť.
  • Nefajčite.
  • Minimalizujte stres.
  • Veľa spite.
  • Pravidelne cvičte.
  • Vyhýbajte sa pitiu alkoholu.
  • K zdravej strave môžete pridať aj výživové doplnky.
  • Pite dostatok tekutín, hlavne vody.
  • Predchádzajte infekciám, napr. aj častým umývaním si rúk.

——————————————————————————————————

Prehnané oblečenie k lepšej imunite nepomôže

„Daj si bundu, lebo prechladneš!“ hovorí to takmer každá mama. Má pravdu? Vedci z Harvardovej univerzity, ktorí sa touto otázkou zaoberajú, hovoria, že bežné vystavenie sa chladu nezvyšuje náchylnosť na infekciu. I keď väčšina lekárov súhlasí s tým, že jesenné premenlivé počasie a chlad je obdobím chrípkovej sezóny. No nie preto, že začíname pociťovať chlad a je nám zima, ale preto, že väčšinu času trávime v uzavretých priestoroch alebo aj v preplnených verejných priestoroch, kde dýchame rovnaký vzduch.

Preto by sme nemali hlavne v zimnom období vynechávať prechádzky na čerstvom vzduchu, hlavne v prírode, v lesoch. Bundu si obliecť treba, ako povedala mama, ale prehnane sa zapínať, je potrebné len v takom počasí, keď nášmu organizmu hrozia reálne omrzliny alebo podchladenie. Nebojte sa o imunitu. Chlad môže tiež prispieť k vašej obranyschopnosti.

——————————————————————————————————

Pomoc z lekárne

Oceľový štít proti chorobám – Herba-C RAPID

Jeseň je v plnom prúde a je najvyšší čas podporiť imunitu a vytvoriť si oceľový štít proti chorobám. S tým výborne môže pomôcť výživový doplnok Herba-C RAPID od Walmarku. Organizmu dodá vysokú dávku vitamínu C a zinku, ktorá podporí správnu funkciu imunitného systému, ochráni pred voľnými radikálmi a pomôže aj so znížením vyčerpania a únavy.

Herba-C RAPID navyše obsahuje aj kombináciu bylinných extraktov z echinacey, bazy čiernej, pelargónie a kurkumy, napomôžu       k podpore a správnemu fungovaniu dýchacích ciest. Môžete kúpiť v lekárňach v celej SR.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť