Infektológ: Je dôležité, aby sme mali čisté ruky 

Je to taká samozrejmosť, a predsa mnohí z nás vôbec nevedia, ako a kedy si umývať ruky, a prečo je vlastne hygiena rúk taká dôležitá.

Práve Svetový deň čistých rúk (5. mája) si stanovil cieľ dostať túto tému celosvetovo do povedomia, informovať a poučiť. Najdôležitejšie informácie k tejto téme poskytol MUDr. Ladislav Lužinský, z infektologickej ambulancie Nemocnice AGEL Zvolen.

,,Ruky si nemusíme umývať pravidelne. Dôležité je, aby sme ich mali umyté, čisté v pravý čas. Nemyslím čisté, napr. nezablatené, ale zbavené takých mikroorganizmov, ktorých pomnoženie a prenesenie na seba samého, alebo na iného jedinca, by mohlo spôsobiť závažnú infekciu,“ hovorí MUDr. L. Lužinský.

Hygienu rúk by mal dodržiavať každý

Mechanickým umývaním rúk pomocou mydla a vody odstraňujeme choroboplodné zárodky, čím obmedzíme ich šírenie. Je rozdiel medzi bežným umytím a hygienou (dezinfekciou) rúk, ktorá je dôležitá aj v období doznievania  aktuálnej  koronavírusovej pandémie. ,,V súčasnosti je mimoriadne dôležité, aby hygienu rúk dodržiaval každý vrátane detí. Dôležitá je vedomosť o správnej dezinfekcii rúk, povedomie aktívneho zabránenia prenosu infekcie pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ dodáva skúsený odborník.

Dôkladná hygiena rúk je účinná prevencia voči väčšine infekčných ochorení. Musíme dbať aj na pravidelnú dezinfekciu povrchov pracovných plôch a pomôcok doma i na pracovisku.

Aká je teda správna odpoveď na otázku, ako často by sme si ich mali umývať? ,,Tak často, ako to vyžaduje aktuálna situácia. Na počte umývaní nezáleží.

Najdôležitejšie činnosti, kedy je hygienu rúk potrebné vykonávať vždy:

 1. pred nasadením rúška na tvár
 2. po príchode na pracovisko a po príchode domov
 3. po cestovaní v prostriedkoch hromadnej dopravy
 4. pred, počas i po príprave jedla
 5. pred konzumovaním jedla
 6. po kontakte so zvieratami
 7. po vyčistení nosa, kašľaní, kýchaní
 8. po manipulovaní s odpadkovým košom a odpadom
 9. pri starostlivosti o bábätko a po výmene znečistenej plienky
 10. po každom použití toalety
 11. pred a po návšteve lekára
 12. kedykoľvek máme pocit znečistených rúk

Jednoduchý spôsob, ako predísť chorobám

Hygienu rúk možno vykonávať dvomi spôsobmi: umývaním rúk tekutým mydlom a vodou alebo alkoholovým dezinfekčným prostriedkom. Umývanie rúk je najefektívnejší a najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť šíreniu respiračných infekcií, hnačkových, parazitárnych ochorení, či v minulosti známej žltačky typu A. 

,,Zdravý človek má pokožku rúk pokrytú nechoroboplodnými, nepatogénnymi baktériami, ktoré jej poskytujú ochranu pred rozmnožením „zlých baktérií“. Prehnanou hygienou rúk používaním agresívnych hygienických prostriedkov a postupov môžeme v bežnom živote  dobré baktérie z pokožky odstrániť, čo nie je zdraviu prospešné,“ vysvetľuje MUDr. Lužinský.

Umývanie rúk je najjednoduchší spôsob, ako zabrániť vzniku a šíreniu infekcií, ktorých až 80% sa prenáša dotykom. Tieto aktivity môžeme vykonávať aj s deťmi predškolského veku. Deti sa naučia najmä to, kedy je potrebné si ruky umyť a správnu techniku umývania rúk. Aktivity podporujú rôzne vzdelávacie tímy, centrá v spolupráci s predškolskými zariadeniami. Vykonávajú sa v školských komunitných centrách, ale aj v domácom prostredí zábavným a poučným spôsobom.

Čo by sme mali vedieť?

 • na mokré ruky sa nachytá až 500-krát viac baktérií ako na ruky suché
 • na jednom prste ľudskej ruky sa nachádza až 12.000 baktérií
 • viac ako 250.000 mikroorganizmov môže prežívať na držadlách, kľučkách, vodovodných batériách, nákupných vozíkoch, perách, klávesnici či mobiloch
 • vírus chrípky prežíva na odeve, papieri, vreckovkách 8 až 12 hodín a na hladkých (neporéznych) povrchoch 24 až 48 hodín
 • že v 1g stolice je až 1012 baktérií?

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť