Horúčava netrápi len ľudí, ale aj psy a mačky

Vysoké teploty a pobyt na priamom slnku domácim zvieratám nerobia dobre. Na rozdiel od človeka majú rýchlejší metabolizmus a pre absenciu potných žliaz aj horšiu termoreguláciu. V lete čaká vonku na domácich spoločníkov mnoho nepríjemných nástrah. Rozpálené chodníky môžu spôsobiť bolestivé popáleniny tlapiek, po vypití znečistenej vody z rybníka hrozia prudké hnačky…

 

 

 

ID-100238786

 

Najčastejšie hrozby z teplého počasia a zásady, ako sa v horúčavách starať o psa a mačku

 

Vidiek vs. mesto
Život v meste sa v letných horúčavách zdá niekedy na nevydržanie, ale ísť na prechádzku so psom je nutnosť, ktorú nemožno odkladať. O niečo jednoduchšie to majú majitelia žijúci na okraji mesta či na vidieku, pretože im stačí otvoriť dvere a ocitnú sa na záhrade. Ako sa však postarať o psích parťákov, aby ich nič neohrozilo?
Najhoršie sú chodníky a autá
V centre mesta existujú zásady, ktoré by sa počas horúcich dní mali dodržiavať. Predídete tým mnohým nepríjemnostiam. Veterinárka Lucia Repová z Royal Canin upozorňuje na to, že ľudia nechajú psa v aute, na ktoré svieti slnko. ,,Síce mu otvoria okienka, ale teplota v aute býva naozaj vysoká. Ak viete, že si potrebujete niečo zariadiť v meste a že by váš pes musel čakať v aute, nechajte ho radšej doma,“ radí Repová. Teplota v aute, ktoré je vystavené priamemu slnku, môže byť podľa nej aj 70 stupňov Celzia. Také teplo spôsobí rýchlu dehydratáciu a v dôsledku toho môže pes aj zomrieť.

 

Hrozby v meste:

 • rozpálené chodníky a cesty
 • príliš horúci vzduch
 • nedostatok vody
 • žiadny tieň

 

Hrozby na vidieku:

 • znečistená voda na kúpanie
 • nemožnosť skryť sa pred horúčavou
 • nedostatočný pitný režim

Myslite na odlišnosti
Naši domácí spoločníci sú lepšie pripravení na zimu než na letnú sparu. Tomu zodpovedá aj ich koža pokrytá srsťou, ktorá obsahuje len minimálne množstvo potných žliaz, dôležitých pre termoreguláciu a znižovanie teploty. Psy a mačky sú tzv. horkokrvné zvieratá, udržujú si telesnú teplotu 38 – 39 stupňov Celzia.

 

ID-10047796
Keď je horúco alebo pri námahe ich teplota ešte stúpa. Pre malé množstvo potných žliaz musí potenie pri termoregulácii nahradiť dýchanie. „Ochladzujú sa vďaka zrýchlenému povrchnému dýchaniu, kedy sa z povrchu dýchacích ciest odparuje voda. Dochádza tak k značnej strete tekutín z ich organizmu a hrozí nebezpečenstvo rýchlej dehydratácie. Preto je dôležitý neustály prísun tekutín,“ dodáva veterinárka.

 

Ako v lete ochladiť mačku?

 • Chladivá podložka
 • V peliešku zmrazená voda v PET fľašiach
 • Čerstvý vzduch z otvoreného okna
 • Dostatok tieňa

 

Ako v lete ochladiť psa?

 • Kúpanie v prírode
 • Osvieženie vo vani či sprche
 • Mokré obklady na tlapky
 • Dostatok tieňa

 

7 hlavných zásad: čo robiť, keď je horúco

 

1. Obmedzte prechádzky na minimum. Choďte radšej skoro ráno, alebo až večer. Medzi 10 – 15 hodinou by ste určite nemali nútiť zviera chodiť na prechádzky.

 

2. Počas prechádzok robte pravidelné prestávky v tieni. „V meste dajte pozor na rozpálené chodníky, ktoré môžu mať teplotu aj vyše 40°C, čo psovi priamo spáli kožu na tlapkách,” upozorňuje Repová. Majte pri sebe vždy fľašu so studenou vodou.

 

 

ID-10065376

3. Nikdy nenechávajte psa ani mačku v aute! A to ani v prípade, že sú otvorené okná. „Príliš veľká horúčava a stres z nemožnosti utiecť z rozpáleného auta spôsobuje veľmi rýchlu dehydratáciu organizmu, apatiu a môže viesť i k usmrteniu zviereťa,” zdôrazňuje Lucia Repová.

 

4. Ak máte možnosť kúpania v prírode, určite to využite. Pozor na rybníky na vidieku, ktoré môžu byť v horúčave kontaminované sinicami. V takom prípade sa tomu vyhnite. Zvlažiť psa môžete aj vo vani či sprche.

 

5. Uistite sa, že má vaše domáce zviera prístup do tieňa. Najlepší je nejaký vzdušný prístrešok, postačí však aj strom. Vždy by ste mali zaistiť, že sa pes či mačka môžu schovať aj do domu.

 

6. „Vždy dbajte na dostatočný pitný režim. Počas dňa treba vodu dopĺňať, aby bola čerstvá a vychladená, nie ľadová ani teplá,” radí veterinárka Repová.
7. Vetrajte. Predovšetkým mačkám sa páči pri otvorenom okne, kde fúka čerstvý vánok
a jemne ich ochladzuje.

 

FOTO: www.freedigitalphotos.net

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť