Film Sklenená izba prichádza do slovenských kín už 14. marca

Už 14. marca príde do slovenských kín očakávaný česko-slovenský film režiséra Juliusa Ševčíka a producenta Rudolfa Biermanna Sklenená izba. Bol natočený podľa svetového bestselleru britského spisovateľa Simona Mawera, inšpirovaný príbehom výnimočnej Vily Tugendhat.


Film sa za prísnych opatrení nakrúcal priamo v slávnej brnianskej vile vo hviezdnom obsadení.

V hlavných úlohách sa objaví unikátne medzinárodné obsadenie ako Carice van Houten, Hanna Alström alebo Claes Bang, Alexandra Borbély, Roland Møller, Karel Roden, Martin Hofmann, Karel Dobrý, Zuzana Fialová alebo Vladimír Polívka.


V slovenských kinách budú mať diváci možnosť vidieť film v originálnej anglickej verzii so slovenskými titulkami, ale aj s českým dabingom.

Sklenená izba patrí v rámci domácej produkcie k titulom s najatraktívnejším medzinárodným hereckým obsadením.

Rokovania s hercami trvali viac ako dva roky. Ako s prvou sa podarilo dohodnúť s Carice van Houten, ktorá je hviezdou celosvetového seriálového hitu Hra o tróny. „Stretnutiu s Carice pomohla šťastná náhoda, keď som sa na festivale v Cannes stretol s kamarátom, ktorý práve získal novú manažérku a tá zastupovala aj Carice van Houten. Poslali sme jej scenár a s Carice sme boli v kontakte cez Skype, pretože v tej dobe bola vo vysokom stupni tehotenstva,” spomína producent Rudolf Biermann. „Vedel som, že Carice bude pre rolu Hany ako vekovo, tak i herecky ideálna,” hovorí producent.


Švédka Hanna Alström, hviezda akčnej série Kingsman

Do roly Liesel potom bolo treba nájsť predstaviteľku, ktorá by bola od Carice van Houten typovo odlišná, ale zároveň bolo dôležité, aby obe herečky spolu súzneli a sadli si tak, ako to vyžadoval scenár. Vďaka holandskej castingovej režisérke dostal producent s režisérom tip na švédku Hannu Alström, hviezdu akčnej série Kingsman. „Julius Ševčík sa s Hannou stretol v Los Angeles, hovorili spolu o príbehu aj o úlohe a hneď mi volal, že ona je tá pravá Liesel a inú nechce,” hovorí producent Biermann.


Slovenské herecké obsadenie reprezentovala Zuzana Fialová v role p. Laníkovej , Foto: Barbora Jančárová

S predstaviteľom Viktora – postava Landauer, hercom Claesom Bangom sa producent stretol aj vďaka Ane Geislerovej, ktorá ho na odovzdávaní Európskych filmových cien zoznámila s Bangovou manažérkou. „Bolo to v roku, keď Claes Bang získal cenu za najlepšieho európskeho herca a bol o neho obrovský záujem. Rokovania prebehli neuveriteľne rýchlo. Claes sľúbil, že si scenár prečíta do troch dní a dá nám vedieť. A skutočne termín dodržal a do troch dní napísal, že rolu prijíma. Zhodou okolností, dva dni na to dostal ponuku do veľkého hollywoodskeho projektu, ktorý sa ale nakrúcal až po Sklenenej izbe,” dodáva producent Biermann.


Predstaviteľ Viktora – postava Landauer, herec Claes Bang

Film sa nakrúcal v minulom roku celkovo 33 dní a to nielen vo vile Tugendhat, ale aj na ďalších miestach v Brne, v Prahe, Plzni, na zámku a v zámockom parku Lednice alebo na Chateau Kotěra.


Hanna Alström a Vladimír Polívka

Pri nakrúcaní vo vile Tugendhat sa museli dodržiavať všetky prísne opatrenia, aby nebola pamiatka UNESCO poškodená. Filmári museli na podlahu Sklenenej izby vily položiť nové farebné identické linoleum, aby sa pôvodné nepoškodilo, boli tiež postavené falošné priečky. Aj napriek tomu musel celý štáb počas obdobia nakrúcania nosiť návleky na obuv.

Každý člen štábu bol označený páskou a celý objekt strážila ochranka. Vo vile sa, samozrejme, nesmelo ani jesť ani piť a pohybovať sa muselo s najväčšou opatrnosťou. Nikto sa napríklad nesmel opierať o steny, aby sa nepoškodili. Na natáčanie scén z 30. rokov bol z 90% použitý pôvodný nábytok vily Tugendhat. Do scén z vojny a 60. rokov bol dovezený nábytok zodpovedajúci obdobiu deja.

V jednej z kľúčových scén je vo vile Tugendhat rozbité okno. Scéna sa nakrúcala tak, že pôvodné okno bolo vďaka dômyselnému mechanizmu vily zasunuté a na jeho miesto bol nainštalovaný falošný okenný rám, ktorého sklo sa rozbije. Samozrejme, dokonalému efektu ešte pomáha postprodukčné štúdio Magic Lab, kde vznikajú filmové triky.

Román Simona Mawera Sklenená izba sa stal svetovým bestsellerom, bol preložený do niekoľkých jazykov a bol nominovaný na prestížne literárne ocenenie The Man Booker Prize.

Povedali….

KAREL RODEN

„Sklenená izba je o ľuďoch, ktorí vybočili z radu, a práve to, že je na človeka vidieť, si vyžaduje veľkú odvahu.”

CARICE VAN HOUTEN (Hra o tróny)

„Keď som si prvýkrát prečítala scenár, nadchlo ma, že vila je vlastne hlavnou postavou celého príbehu. Sklenená izba je akousi metaforou transparentnosti. A to jednak v príbehoch, ktoré sa v nej v priebehu rokov odohrali, tak aj v emóciách, ktoré ich sprevádzali. Vo vile sa nič neukryje. Páčilo sa mi, že Hana je veľmi moderná žena, čo mi bolo veľmi blízke,” dodáva k svojej pos

HANNA ALSTRÖM

„Liesel je plná nádejí, ale aj veľmi silná a na svoju dobu moderná žena, keď si uvedomíme, že ten príbeh začína niekedy v polovici 30. rokov. Počas celého nakrúcania som v Carice našla naozaj blízku priateľku a dúfam, že ona to vníma rovnako. Keď s niekým trávite toľko času, tak vás to zblíži. Avšak my dve sme si sadli hneď od začiatku. Pri práci nám aj veľmi pomohol režisér. Je veľký perfekcionista, mal presnú predstavu o tom, ako má film vyzerať, ako majú herci hrať svoje úlohy. Ale bol aj veľmi otvorený ku všetkým mojim pripomienkam a návrhom. Veľmi sme si porozumeli, s ohľadom na postavu Liesel, aj s ohľadom na ideu celého filmu.”

ZAUJÍMAVOSTI Z NAKRÚCANIA

Vila Tugendhat

Pri nakrúcaní vo vile Tugendhat sa museli dodržiavať všetky opatrenia, aby nebola pamiatka UNESCO poškodená. Filmári museli na podlahu Sklenenej izby vily položiť nové, farebne identické linoleum, aby sa pôvodné nepoškodilo. Boli tiež postavené falošné priečky. Počas celého obdobia nakrúcania filmu vo vile musel každý člen štábu nosiť na nohách návleky.

Každý člen štábu bol označený páskou, celý objekt strážila ochranka. A strážila naozaj spoľahlivo, pretože raz dokonca nechceli do objektu vpustiť ani riaditeľku vily Tugendhat, keďže nebola označená páskou. Externé stráženie ju nepoznalo a nevedeli, že ide o pani riaditeľku.

Vo vile sa, samozrejme, nesmelo jesť ani piť a pohybovať sa muselo s najväčšou opatrnosťou, nikto sa napríklad nesmel opierať o steny, aby sa nepoškodili.

Medzi najnáročnejšie scény patrilo zasnežovanie záhrady a okolie vily, na ktoré bola použitá drvená celulóza. Tú filmári použili tiež na zasnežovanie ďalších exteriérov – napríklad v centre Prahy. Celkovo sa spotrebovalo 250 kilogramov tejto suroviny.

Pre nakrúcanie scén z 30. rokov bol sčasti použitý pôvodný nábytok vily Tugendhat. Pre scény z vojny a 60. rokov bol navezený nábytok zodpovedajúcemu obdobiu deja.

V jednej z kľúčových scén je rozbité vo vile Tugendhat okno. Scéna sa nakrúcala tak, že pôvodné okno bolo vďaka dômyselnému mechanizmu zasunuté a na jeho miesto bol inštalovaný falošný okenný rám, ktorého sklo sa rozbilo. Samozrejme, dokonalému efektu ešte pomohlo štúdio Magic Lab, kde vznikali triky a efekty k filmu.

Katarína Štrbová Bieliková navrhla a vytvorila pre film 90 pôvodných kostýmov, celkovo bolo potrebné obliecť 500 osôb, vrátane komparzistov.

Pre hlavné predstaviteľky bolo potrebné objednať 7ks parochní – 4ks pre Carice van Houten, 2ks pre Hannu Alström a 1ks pre Alexandru Borbély.

Pre Hannu Alström bolo tiež potrebné vytvoriť falošné tehotenské bruško, ktoré bolo z latexu.

Film Sklenená izba vznikol v produkcii Spoločnosti IN Film Rudolfa Biermanna, producenta divácky úspešných filmov ako Účastníci zájazdu, Obsluhoval som anglického kráľa, Román pre mužov, Revival, drámy Masaryk či tragikomickej drámy Tlmočník (2018), ktorá bola za Slovensko poslaná do nominácie na Oscara pre najlepší zahraničný film a získal aj štyri nominácie na Českého leva 2018, vrátane nominácie pre najlepší film.

FOTO: Barbora Jančárová

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť