Dovolenkovať chceme skôr na Slovensku, láka nás turistika a výlety do hôr

Na letnú dovolenku pôjde iba niečo vyše tretiny opýtaných (39 %), z toho jednoznačne preferovanou destináciou je Slovensko. Potvrdzuje to aktuálny reprezentatívny prieskum spoločnosti PARTNERS GROUP SK, ktorý pred prázdninami realizovala agentúra FOCUS .

FOTO: Slováci chcú dovolenkovať v prírode

Opatrnosť sa podpisuje nielen pod rozhodnutia Slovákov, akú dovolenku a kde si vybrať, ale aj koľko sú ochotní za ňu zaplatiť a aké bude dovolenkové vreckové. 

„Zjavne tieň korona krízy spôsobil, že väčšina dovolenkujúcich pôjde na dovolenku individuálne, bez využitia služieb cestovných kancelárií, pričom výber typu pobytu či ubytovania bude rovnako ovplyvnený zvýšenou bezpečnosťou, preferovaním individuálnych riešení,“ hovorí Martin Slosiarik, sociológ a riaditeľ agentúry FOCUS.

Individuálne, doma, na chate, u známych

V minulom roku, plánovala ísť na letnú dovolenku takmer polovica Slovákov, z toho dve tretiny do zahraničia a viac ako tretina prostredníctvom cestovnej kancelárie. Tohtoročná situácia je takmer úplne obrátená.

Dve tretiny (66 %) opýtaných dovolenkujúcich Slovákov absolvujú letnú dovolenku na Slovensku. Najčastejším spôsobom to bude turistika a výlety do hôr (41 %).

FOTO: Najčastejšie sa chystáme na turistiku

Oproti minulému roku významne poskočil záujem o chaty či chalupy (33 % oproti 13 %). Nárast zaznamenali takisto návštevy príbuzných. Mierne sa znížil záujem o kúpaliská a akvaparky, tie si plánuje užiť štvrtina (25 %) opýtaných, najčastejšie rodiny s deťmi. Väčší pokles nastal pri dovolenkách pri vode či poznávacích zájazdoch po Slovensku.

FOTO: Lákajú nás dovolenky na chatách a chalupách

Na dovolenku do zahraničia plánuje ísť štvrtina (24 %) dovolenkujúcich Slovákov (celkovo 9 % všetkých opytovaných). Do zahraničia idú dovolenkujúci prioritne za morom – až tri štvrtiny opýtaných (76 %).

Opatrný bude aj dovolenkový rozpočet

Zodpovedne a opatrne pristupujeme aj k financovaniu tohtoročných dovoleniek. „V rozpočtoch domácností a vo výdavkoch na zabezpečenie letnej dovolenky, ako aj na dovolenkové vreckové zaznamenávame pokles a jasne vidieť opatrnosť v porovnaní s minulým rokom,“ spresňuje výsledky prieskumu v otázkach dovolenkových peňazí Peter Gurecka, odborník na financie z PARTNERS GROUP SK.

FOTO: Aj menej peńazí chceme minúť za dovolenky tento rok

Zatiaľ čo pred rokom viac ako polovica (58 %) dovolenkujúcich plánovala minúť na zabezpečenie dovolenky do tisíc eur, toto leto takmer polovica dovolenkárov (47 %) plánuje minúť len do 500 eur. Rovnako budú šetriť aj na výdavkoch počas samotnej dovolenky. Kým pred rokom mala približne tretina odložené vreckové do 250 €, tento rok s nižším rozpočtom ráta až 45 % všetkých dovolenkujúcich.

Záverečný tip: Dovolenkové pravidlo 5 percent

Dosah posledných mesiacov na príjem a výdavky domácností ešte nie je úplne jasný, avšak ukazuje sa, že práve v krízových a náročných situáciách sa správame finančne zodpovednejšie.

Zvlášť v tomto období je preto ešte dôležitejšie rozmýšľať nad každou väčšou rozpočtovou položkou odchádzajúcou z rodinnej kasy a myslieť hlavne na zabezpečenie dlhodobej finančnej rezervy.

FOTO: Dovolenkovať chceme hlavne individuálne

„Dovolenka je mimoriadny náklad domácnosti a nemal by rodinnú peňaženku zaťažiť, a už vôbec dostať do mínusu tým, že si na ňu požičiame peniaze spotrebným úverom v banke alebo využitím povoleného prečerpania na účte či kreditnej karte, kde sa úroky pohybujú vo výške 17 % a viac,“ upozorňuje na finančné nástrahy Gurecka.

Zároveň dodáva jednoduché pravidlo, aká by mala byť optimálna suma, ktorú by sme mali na dovolenku vyčleniť. „Pravidlo 5 % hovorí, že maximálne 5 % ročného príjmu domácnosti by malo smerovať na výdavky spojené s dovolenkou.“ 

Ilustračné foto: pixabay, zenam.sk

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť