Dojčenie dá prsiam zabrať: Vráťte ich späť do formy

Jedným z období, keď ženské telo vplyvom hormonálnych zmien v organizme prechádza azda najväčšou premenou, je gravidita a následné dojčenie. V mnohých prípadoch po sebe zanechá viditeľné stopy…Dostať sa po pôrode opäť do formy nie je vždy jednoduché. Na úpravu podaktorých telesných partií býva aj ten najlepší tréningový plán krátky a dosiahnuť vysnívané krivky pomôže až invazívny zákrok. To je i prípad úpravy poprsia, kedy po ukončení obdobia dojčenia ženy často trápi problém ovisnutých prsníkov – ochabnutie pŕs, strata ich tvaru a objemu v dôsledku čoho sa necítia atraktívne a komfortne vo vlastnom tele.

Aké sú možnosti?


V závislosti od toho, aké zmeny poprsia nastali a aké predstavy má žena, sa ponúka hneď niekoľko možností.  Jednou z nich je vloženie prsníkových silikónových implantátov – augmentácia, ďalšou možnosťou je mastopexia, teda úprava prsníkov, ich pozdvihnutie, alebo dokonca redukcia poprsia, ktoré sa vplyvom hmotnosti tak zväčšilo, že pre ženu môže predstavovať aj zdravotné riziká.

V mnohých prípadoch je potrebná kombinácia zákrokov. „Keďže ide o veľmi individuálny zákrok, o tom, čo je pre vás vhodné vás na konzultácii môže informovať len plastický chirurg,” uvádza Jana Siklienková zo spoločnosti Siklienka, ktorá sa za 25 rokov pôsobenia na trhu stala spoľahlivým a overeným partnerom estetickej medicíny

Podľa Siklienkovej ide o operácie, o ktoré je ale stále väčší záujem. „Keďže my ženy, na jednej strane chceme dopriať svojim deťom to najlepšie, ale náš život a atraktivita sa rozhodne pôrodom a ukončením dojčenia nekončí, stále sa chceme cítiť dobre vo svojom tele,“ dodáva.Počkajte si na čas, kedy sa prsia už nemenia


Jednoznačne je treba počkať na ukončenie dojčenia a moment, kedy sa už prsia nemenia. Väčšina plastických chirurgov hovorí o dobe 6 mesiacov. Hlavný vplyv má rozsah zmien, ktorými si prsia počas tehotenstva prešli. Čím je zmena väčšia, tým dlhšie trvá, kým sa prsia prestanú po ukončení dojčenia meniť. Medzitým využite tento čas.

Keď začínate uvažovať o operácii poprsia, je dôležité si ujasniť svoje predstavy. Hľadajte na internete, ukladajte si fotky, čítajte si skúsenosti. Veľa lekárov má dosť dlhé čakacie doby, teda naplánujte si termín konzultácie, na ktorú je ale dobré prísť už s jasnými predstavami. Samozrejme konzultácia slúži aj na to, aby plastický chirurg zhodnotil či sú predstavy klientky reálne. Ale predtým ich musí poznať, pretože napríklad pojem prirodzenosť je veľmi individuálny.

Základom je, aby chirurg presne porozumel predstavám  klientky

Pokojne si urobte album v mobile a ukladajte fotky žien, ideálne je nájsť si reálne fotky pred a po – bez podprsenky a spredu, pretože rôzne obrázky žien v krásnych plavkách či spodnom prádle dosť skresľuje výsledok. Jedným zo základov úspešnej operácie je, aby plastický chirurg presne porozumel predstavám  klientky  – je potrebné si ich ujasniť a jasne komunikovať.

„Často nám píšu ženy, ktoré majú naplánovanú operáciu s našimi implantátmi. Mám objednanú túto veľkosť implantátov, dosiahnem takýto výsledok, alebo zašlite mi fotky žien presne s mojou veľkosťou implantátov. Žiaľ, takto to nefunguje a vždy sa klientiek pýtame, či komunikovali svoju predstavu jasne chirurgovi. Ak áno, dôverujte mu! On bol s vami na konzultácii a pozná váš východzí stav. Ak si po konzultácii nie ste výberom lekára istá, naplánujte si ďalšiu. Je dôležité aby ste svojmu plastickému chirurgovi úplne dôverovala,“ vysvetľuje Siklienková.

Neexistuje jeden implantát vhodný pre všetky ženy

Pokiaľ ide o implantáty, neexistuje jeden „ideálny“ vhodný pre všetky ženy po dojčení. Pretože, každá žena je jedinečná a máme rôzne druhy poprsia, pričom niektorým ženám sa poprsie tehotenstvom a dojčením výrazne zmení, niektorým len minimálne.

Takisto poprsie počas dojčenia prechádza úplne odlišnými zmenami, niektorým sa tvorí veľmi veľa mliečka, majú často ťažké poprsie – čo môže prispieť k poklesu, u iných žien je to úplne inak – prsia nepoklesnú ale stratia svoj objem – ľudovo ženy hovoria, že vyfučia.

Vo všeobecnosti ale vďaka popularite dojčenia, pribúda stále viac a viac žien, ktorých prsia dokonale splnili svoju funkciu, no zanechalo to na nich estetické následky a zároveň utrpelo najmä ich sebavedomie a necítia sa dobre už vo svojom tele.

Výber implantátu je kľúčový


V súčasnosti je na Slovensku veľmi pestrá ponuka kvalitných implantátov. Podľa čoho si teda vybrať?„V prvom rade dôverujte plastickému chirurgovi, väčšinou už s určitými značkami nejakú dobu pracuje a má s nimi skúsenosti,” hovorí Siklienková.

Jednotlivé implantáty sa podľa nej väčšinou líšia vlastnosťami gélu, ktorým sú plnené, ponúkanými rozmermi a povrchom. „Je úplne v poriadku sa chirurga opýtať prečo u vás zvolil konkrétny typ či značku implantátu. Takisto sa môžete opýtať ako dlho je značka na trhu a ako dlho s ňou chirurg pracuje,“ radí J. Siklienková.

Samozrejme nikto pred operáciou nerád rozmýšľa nad reklamáciou, ale je treba informovať sa aj o tomto aspekte.

Takže kľudne sa pýtajte a zapíšte si tieto informácie: ako dlho sa vzťahuje záruka na implantáty? Na aké prípady platí? Ak je problém len s jedným implantátom, platí záruka aj na druhý? Môžem si pri reoperácii vybrať aj inú veľkosť či tvar implantátu?

„Záručné podmienky sú jedným z kritérií, ktorými sa výrobcovia implantátov odlišujú. Kvalitný výrobca má pre pacientky spracovanú brožúrku – my ju máme samozrejme v slovenskom jazyku, kde sú presne tieto prípady jasne spísané,“ zdôrazňuje odborníčka zo spoločnosti Siklienka. 

Správna rekonvalescencia

Pooperačná starostlivosť môže ovplyvniť celkový výsledok.  V prvom rade nasledujte pokyny lekára. Veľakrát ženám už ich telo povie – stop, nepreceňuj sa alebo im nedovolí nejakú aktivitu a v tomto prípade je správne telo aj počúvať.

Naozaj ale treba vydržať, ide o pár týždňov a z výsledku sa budete tešiť celý život. Keďže ide prevažne o mamičky – podľa veku detí je vhodné  zabezpečiť si niekoho na pomoc, istý čas deti nezdvíhať a hlavne poctivo nosiť pooperačnú podprsenku!

„Ja viem, býva nepohodlná, ťažko sa skrýva pod oblečenie. Práve preto už existuje koncept dvojfázovej pooperačnej starostlivosti,” vysvetľuje Siklienková.

Prvé dva-tri týždne sa nosí podprsenka, ktorá má silnejšiu kompresiu, širšie ramienka a vyšší výstrih. Ale to je presne čas, kedy žena nechodí medzi ľudí a zotavuje sa.

„Po 2-3 týždňoch môže začať nosiť podprsenku z druhej fázy, ktorá už má hlbší výstrih, užšie ramienka, dá sa lepšie schovať, ale stále zabezpečuje potrebnú kompresiu a pooperačnú starostlivosť. Celková odporúčaná doba nosenia podprsenky je 6-8 týždňov,“ radí J. Siklienková.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť