Sú antibiotiká nutné? CRP test poradí v pohodlí domova

Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.

 

ID-100331401

 

 

Pri nesprávnom a nadmernom užívaní antibiotík hrozí riziko takzvanej antibiotickej rezistencie.  Ide o stav, kedy baktérie nereagujú na liečbu. Následkom môže byť nielen predlženie terapie, ale dokonce aj smrť pacienta. V prípade, ak zvyčajne používaná antibiotická liečba neúčinkuje, musia liekári použiť iné, väčšinou silnejšie antibiotiká, ktoré sú spravidla drahšie, ale môžu mať aj závažnejšie vedľajšie účinky. Znamená to nielen zdravotné riziko pre chorého, ale aj zvýšenie finančné nároky na liečbu. Len v Európskej únii sú baktérie rezistentné na antibiotiká príčinou 25-tisíc úmrtí ročne.

 

ID-100275315

 

Pri vírusových ochoreniach, ako je nádcha alebo nachladnutie, je liečba antibiotikami zbytočná. Na vírusy nepôsobia. V ordináciách sa preto používajú lekárske CRP testy, ktoré určia presné množstvá C-reaktívneho proteínu v krvi a tým určia o aký typ ochorenia ide.

 

CRP OBSAH SK

Najnovšie sú v lekárňach k dispozícii aj CRP testy pre domáce použitie. Pomocou nich sa zisťuje koncentrácia C-reaktívneho proteínu v krvi v troch množstevných úrovniach. „Ak je koncentrácia vysoká, pravdepodobne v organizme prebieha bakteriálny zápal, čo znamená nutnú návštevu lekára a nasadenie antibiotík, “vysvetľuje MUDr. František Šikula, všeobecný lekár a dodáva: “Bežné vírusové ochorenia zvyčajne hladinu CRP nezvyšujú, takže liečba antibiotikami nie je potrebná.”

 

 

                       aplikace_09 aplikacia_04

 

Diagnostika domácim testom je veľmi jednoduchá, rýchla a presná. Pomocou lancety sa odoberie kvapka krvi z bruška prsta a zmieša so špeciálnym roztokom v skúmavke. Mikropipetou sa potom vzorka kvapne na test a výsledok sa zobrazí presne o 5 minút. Každá škatuľka obsahuje kompletnú súpravu pre dva testy, aby sa ich opakovaním mohlo sledovať, či je bakteriálna infekcia na vzostupe alebo na ústupe.

 

Testom si môžete overiť aj účinnosť ukončenej liečby a súčasný zdravotný stav. V začiatkoch ochorenia pomôže rozhodnúť, či je potrebné odísť z práce, vziať dieťa a stráviť čas u lekára v čakárni kvôli predpisu antibiotík alebo sa naplno venovať samoliečbe doma a nešíriť vírus v okolí. Vhodný aj ako doplnok do výberu zdravotných benefitov na pracovisku. Oplatí sa i na cestách a dovolenke, kde nie je nablízku lekár.

 

aplikacia_10

 

 

CRP testy pre domáce použitie dodáva do lekární popredný výrobca zdravotníckych pomôcok HARTMANN – RICO. Odporúčaná maloobchodná cena za jedno balenie s dvoma testami je 10,90 eur. Informácie o domácom CRP teste, vrátane inštruktážneho videa, nájdete na www.crptesty.sk

 

ILUSTRAČNE FOTO: www..freedigitalphotos.net

SÚŤAŽ!

Odpovedzte správne na otázku: Čo pomáha zistiť CRP test?

crp test

Odpovede posielajte na adresu magazin.zenam@gmail.com do 30. novembra. Troch odmeníme balíčkom CRP testov od spoločnosti HARTMANN RICO

 

VÝHERCOVIA:

Jana Pelegriniová, Hliník nad Hronom
Daniela Nezníková, Zubrohlava
Petra Jobová, Martin

gratulujeme!

 

 

 

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť