Chráňte deti pred infekčnými ochoreniami, upozorňujú hygienici

Počet akútnych respiračných ochorení sa každoročne po prázdninách výrazne zvýši, pričom najväčšiu skupinu chorých tvoria päťročné deti. Najjednoduchšia prevencia je časté umývanie rúk. Naučte deti hygienickým návykom, môžu predísť respiračným ochoreniam, zažívacím ťažkostiam, aj hepatitíde typu A. Upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Schopnosť ich organizmu odolávať rôznym patogénom ešte nie je dostatočne vyvinutá a po nástupe do škôlky ochorejú deti aj viackrát.

„Materská škola je potenciálne rizikové prostredie pre rýchle šírenie niektorých infekčných, ale aj parazitárnych ochorení. Imunitný systém detí ešte nie je vyvinutý, preto sú náchylnejšie ochorieť,“ vysvetľuje docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

———————————————————–

Najčastejšie detské ochorenia:

• zápaly horných dýchacích ciest
• šarlach
• hnačkové ochorenia
• ovčie kiahne

———————————————————–

Dôležitá je hygiena a očkovanie

Deti si podľa nej radi dávajú do úst hračky alebo iné predmety, všetko skúmajú, a tak sa ľahko do organizmu dostanú rôzne patogény. Reakcia imunitného systému dieťaťa na primárnu infekciu, s ktorou sa ešte nestretlo býva prudká, odolnosť získa až po určitom čase, keď si organizmus zvykne na bakteriálnu flóru, ktorá sa vytvorí v kolektíve. Priebeh ochorenia potom už nie je taký závažný a zmierni sa aj početnosť ochorení.

,,Najjednoduchšou prevenciou je časté umývanie rúk, až 80 % infekcií sa šíri špinavými rukami a najúčinnejšiou je očkovanie dieťaťa v rámci povinného očkovania zodpovedajúce jeho veku a podľa očkovacieho kalendára,“ zdôrazňuje docentka Hamade s tým, že obranyschopnosť organizmu posilní aj pravidelný pohyb, zdravá strava, predovšetkým dostatok zeleniny a ovocia. 

———————————————————–

Povinný ranný filter

V škôlke môže byť podľa zákona o ochrane verejného zdravia umiestnené iba dieťa, ktoré neprejavuje príznaky prenosného ochorenia. Fyzické osoby – podnikatelia a právnické osoby, ktoré prevádzkujú predškolské zariadenia, zabezpečujú túto povinnosť prostredníctvom tzv. ranného filtra.

„Každý deň musí zodpovedná osoba zistiť zdravotný stav detí. Dieťa, u ktorého je podozrenie, že je choré, prijme iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu príslušným ošetrujúcim lekárom. Ak sa príznaky akútneho prenosného ochorenia prejavia u dieťaťa počas dňa, musí zodpovedná osoba dieťa izolovať od ostatných, zabezpečiť nad ním dočasný dohľad a okamžite informovať jeho zákonného zástupcu,“ zdôrazňuje odborníčka. Pripomína, že dieťa sa má do kolektívu vrátiť až po úplnom vyliečení. Príliš skorý návrat zvyšuje riziko, že sa nakazia ostatné deti a predlžuje sa aj zotavenie dieťaťa.

———————————————————–

Prevencia proti vírusom a baktériám:

• dôkladné a časté umývanie rúk
• dostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov v strave
• zdravé nápoje
• každodenný pohyb

———————————————————–

Odbor hygieny detí a mládeže a Referát komunikačný ÚVZ SR

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť