Blíži sa prehliadka tých najlepších filmových diel na Slovensku

Maratón slovenského filmu a Týždeň slovenského filmu prinesie to najlepšie z domácej tvorby za uplynulý rok 2018. Filmoví fanúšikovia si môžu pozrieť nielen ocenené filmy, ale aj snímky, ktoré mali premiéru minulý rok.

Film Toman, režiséra Ondřeja Trojana je jedným z nominovaných na národnú filmovú cenu Slnko v sieti

Maratón slovenského filmu začína od 6.apríla v sieti kín CINEMAX po celom Slovensku vo vybraných mestách – Banská Bystrica, Bratislava, Dunajská Streda, Košice, Martin, Nitra, Poprad, Prešov, Skalica, Trenčín, Trnava a Žilina.

Diváci si budú môcť pozrieť víťazné filmy ocenené národnou filmovou cenou Slnko v sieti 2018 v troch najsledovanejších kategóriách – hraný film, dokumentárny film a animovaný film.

V Bratislave zároveň odštartuje Týždeň slovenského filmu v termíne od 6. apríla do 12. apríla 2019 v Kine Lumière v Bratislave. Pre všetkých fanúšikov slovenského filmu bude pripravený pestrý program.


Film Jan Palach, režiséra Roberta Sedláčka je jedným z nominovaných na národnú filmovú cenu Slnko v sieti

Premietne sa vyše tridsať hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré mali premiéru v roku 2018. Počas prehliadky bude zároveň odovzdaná Cena Petra Mihálika za celoživotný prínos v oblasti slovenskej filmovej vedy a krst DVD Obrazy (proti) extrémizmu spojený s diskusiou a projekciou.

„Týždeň slovenského filmu je prehliadkou toho najlepšieho z domácej tvorby za uplynulý rok. Cieľom podujatia je prezentovať slovenskú tvorbu, žánre a priblížiť verejnosti zákulisie filmovej tvorby. Vďaka tomu majú diváci jedinečnú príležitosť vytvoriť si komplexný obraz o slovenskej kinematografii,“ povedal Miroslav Ulman, filmový publicista a odborný referent Audiovizuálneho informačného centra SFÚ. Z

Film Tlmočník, režiséra Martina Šulíka
je jedným z nominovaných na národnú filmovú cenu Slnko v sieti

A aký bude podľa Ulmana rok 2019? ,,Verím, že úspešný. Veď len novinku Petra Bebjaka Trhlina videlo už vyše 260 tisíc divákov, čo je viac, než mali spolu všetky vlaňajšie domáce premiéry. A to nás čakajú ešte premiéry asi tridsiatich ďalších titulov.“    

Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý sprievodný program: panelovú diskusiu o slovenskom hranom a dokumentárnom filme, vypočuť si ako vzniká tanečný film či seminár o Rudolfovi Urcovi (zakladateľskej osobnosti slovenského animovaného filmu), masterclass s filmovým režisérom Jonášom Karáskom, skúsiť vedomostný kvíz: Múdry pondelok, či Lita workshop. Pre deti je pripravený Filmový kabinet s Mimi a Lízou. Na sprievodné podujatia je vstup voľný.

Prehliadke bude v piatok 5. apríla 2018 predchádzať odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti, ktoré v priamom prenose o 20.30 hod. odvysiela RTVS na Jednotke. Diváci sa môžu tešiť na večer plný filmov, známych tvári a zaujímavých hostí z filmového prostredia na Slovensku. Nominované snímky, ktoré tomuto ročníku dominujú, skúmajú našu minulosť a hľadajú tam odpovede, ktoré nás môžu navigovať do budúcnosti,“ uviedla Wanda Adamík Hrycová, prezidentka SFTA.  


Film Trhlina, režiséra Petra Bebjaka
je jedným z nominovaných na národnú filmovú cenu Slnko v sieti

Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), spoluorganizátormi prehliadky sú Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Slovenský filmový ústav (SFÚ). Finančne podujatie podporila LITA, autorská spoločnosť.

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond

Viac informácií o národných filmových cenách Slnko v sieti nájdete na stránke: www.slnkovsieti.sk

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť