Ako si poradiť s pigmentovými škvrnami?

Vyhrievanie sa na slnku a opaľovanie sú neoddeliteľnou súčasťou leta. V malých množstvách sú ideálnym spôsobom na doplnenie vitamínu D pre telo. Vo väčšom množstve môžu mať na pokožku negatívny vplyv ako hrubnutie, vrásky alebo dokonca pigmentové škvrny.

 

Z_shutterstock_247875406(1)

 

FOTO: Vzniku pigmentových škvŕn možno účinne  predchádzať, chránením sa pred slnkom

 

Okrem genetickej predispozície, či možných chorôb, existuje viacero príčin vzniku pigmentových škvŕn na pokožke tváre a tela. Väčšinu z nich možno ovplyvniť a účinne tak predísť objaveniu sa týchto nepekných fľakov. Jedným z hlavných dôvodov ich vzniku je nadmerné vystavovanie pleti slnečným lúčom. Kožné bunky reagujú na časté opaľovanie zvýšenou produkciou melanínu. „Želané hnednutie pokožky spôsobuje dôležitý pigment melanín, ktorý pohlcuje ultrafialové žiarenie. Hrubnutie patrí už medzi nežiaduce účinky. Ak sa neskôr pokožka začne ukladať vo vyšších vrstvách, vznikajú aj nepekné fľaky,” vysvetľuje dermatologička MUDr. Markéta Lorencová.

 

Pigmentové škvrny spôsobuje aj používanie niektorých parfumov a toaletných vôd. Nebezpečenstvo predstavuje ich obsah éterických olejov v kombinácii so slnečným žiarením.

Rovnaké riziko v kombinácii s pobytom na slnku predstavujú niektoré druhy liekov, antibiotiká či antikoncepcia. Preto je dôležité vždy si pozorne prečítať návod. Porozumieť dôvodom vzniku týchto nepekných fľakov na pokožke znamená prvý krok k úspešnému predchádzaniu ich vzniku.

V dnešnej modernej spoločnosti existuje množstvo prírodných produktov, ktoré dokážu byť nápomocné pri odstránení pigmentových škvŕn. Ich bielenie je dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje pravidelné ošetrovanie a dodržiavanie pravidiel ochrany proti slnečnému žiareniu.

 

Starostlivosť o pokožku sa začína hneď ráno a dôležitým faktorom je denný hydratačný krém s UV filtrom. Tmavé fľaky spôsobuje UVA žiarenie obsiahnuté v slnečných lúčoch. Nutné je teda dbať na správny ochranný faktor denného hydratačného krému, ktorý používame. „Počas obdobia silnejšieho slnečného žiarenia by som odporúčala používať krém s minimálnym ochranným faktorom 30. V dnešnej dobe už dermatologické testy hovoria o tom, že nie je postačujúci nižší ochranný faktor, aby sme dokázali predísť vzniku pigmentových škvŕn a predčasných vrások,” hovorí Ing. Renáta Katičová, odborníčka na vývoj a výrobu kozmetických produktov zo spoločnosti M+H Slovakia s.r.o., ktorá nabáda na zlepšenie starostlivosti o pokožku. Najdôležitejšia je totiž prevencia.

 

Riešenie z prírody

K účinným prírodným bojovníkom proti pigmentovým fľakom patria rôzne rastlinné extrakty a vitamín C. Kombináciu týchto zložiek obsahujú napr. bieliace pleťové krémy, ktoré redukujú tmavé škvrny a príznaky starnutia pleti. V kombinácii s hydratačným denným krémom s SPF 30 slúžia ako prevencia tvorby nových škvŕn. Dnes sa už nájde obrovské množstvo týchto produktov aj v bio kvalite, ktorá sa stáva v kozmetike veľmi populárna. Prihliadať na OF faktor je nutné aj pri opaľovacích krémoch. Čím svetlejší fototyp pleti máme, tým vyšší faktor je nutné použiť.

 

Výborným pomocníkom proti poškodeniu pleti sú aj gély s výťažkom beta glucanu z hlivy ustricovitej. Podporujú regeneráciu pokožky a priaznivo pôsobia na jej ochranu pred poškodením. Sú vhodné ako prvá pomoc na ošetrenie pleti po slnení či spálenej pokožky.

 

„Beta glucan je imunomodulátor, ktorý napomáha procesu hojenia pokožky, posilňuje imunitu a zabraňuje infekcii,” hovorí Ing. Adrián Doboly, odborník z biotechnologickej spoločnosti Natures.

 

Beta glucan gél, Natures, www.natures.sk, 50 ml, predaj v lekárni, 5,30 €

Jemný Z_Regeneračný Betaglukán gélBeta glucan gél je dermatologicky testovaná, neparfumovaná emulzia. Výživný gél podporuje regeneráciu pokožky, pozitívne pôsobí na ochranu pred jej poškodením.

Prispieva ku kvalitnému a rýchlemu hojeniu rán, má pozitívny vplyv na tvorbu kožného tkaniva a tým znižuje riziko tvorby hlbokých a výrazných jaziev. Beta glucan gél má navyše výborné podporné vlastnosti pri hojení atopických ekzémov, dermatitíd a ostatných kožných problémov.

Používanie Beta glucan gélu pôsobí aj na vyhladzovanie vrások. Prípravok je vhodný aj ako prvá pomoc a ošetrenie pokožky po slnení či spálenej pokožky.

 

 

 

NATURE LINE Bieliaci pleťový krém, www.kozmetikastella.sk, 50 ml cena: 11,18 €Z_NATURE LINE Bieliaci pleťový krém

Redukuje tmavé  škvrny a príznaky poškodenia pleti od slnečného žiarenia.  Zmes rastlinných extraktov a vitamínu C  zosvetľuje pigmentové fľaky a inhibuje syntézu melanínu  v melanocytoch.

V prípade silného slnečného žiarenia a pri používaní v kombinácii s NATURE LINE hydratačný denný krém s SPF30,  bieliaci krém slúži ako prevencia tvorby  nových škvŕn. Vhodný na všetky typy pleti.

 

 

 

 

 

You may also like...

2 komentáre

  1. Paulína píše:

    Nespomínate ho ale mne pomohol lipogel k5 🙂

  2. Ela píše:

    Ďakujem za tip určite krémik na pigmentové škvrny vyskúšam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť