Ako predchádzať bolestiam kĺbov?

Bolesť prichádza často nečakane a príčin môže byť mnoho. Od nesprávneho držania tela, cez nadmernú záťaž, po mnohé ochorenia. Bolesť sa môže zhoršovať s vekom, ale aj v spojení s obezitou, vplyvom stresu či nedostatkom pohybu alebo naopak jeho nadbytkom.

 

 

sports  injury

 

Pár preventívnych rád, ako zabrániť bolestiam kĺbov:

 

Pravidelne sa hýbte

Vďaka nemu sa dá predchádzať množstvu problémov. Bbolesť pohybového aparátu je totiž často spôsobená obyčajnou ochabnutosťou svalov. Niekedy stačí aj obyčajná chôdza. Vyhnite sa výťahom schody vyjdite radšej po svojich.

 

Venujte sa telu pred aj po športe

Pred každým cvičením či športovaním, ale po, venujte čas svojmu telu, popreťahujte všetky svaly vhodnými strečingovými cvičeniami. Rekonvalescencia potom bude pre váš pohybový aparát jednoduchšia a pohyb prínosnejší.

 

Seďte rovno

Mnohí túto radu vštepujú svojim potomkom od útleho detstva a aj tak ju sami nedodržujú. Na trhu existuje viacero pomôcok, ktoré k rovnému sedeniu dopomôžu, či už ide o ortopedické pomôcky, na prvý pohľad nepohodlné stoličky, sedacie balančné vankúše a iné. Správnym sedením a držaním tela uľavíte kĺbom, svalom aj šľachám.

 

Zvoľte nízke podpätky

Sú situácie, ktoré vysoké podpätky vyžadujú, navyše sa mnoho žien cíti atraktívnejšie. Výskum dokonca dokázal, že muži sa častejšie otočia za ženou, pokiaľ počujú známe klepkanie po chodníku. Vysoké podpätky zaťažujú pohybový aparát a dlhodobo môžu spôsobovať vážnejšie problémy.

 

Zbavte sa stresu

Bolesť chrbta, krčnej chrbtice, ale aj ostatných častí pohybového aparátu môže byť spojená aj s dlhodobým stresom. Nie je výnimkou, že stres dokáže zablokovať aj celý chrbát, preto ho nesmieme podceňovať. V boji so stresom pomáhajú bylinky, ako je napríklad harmanček alebo medovka a aj vitamín C má svoje pozitívne účinky.

 

Skúste akupresúru

Túto čínsku metódu môžete vyskúšať aj sami doma, stačí len vedieť, kde nájsť tie správne body. Pri bolestiach krčnej chrbtice stlačte miesto pod najviac vystupujúcim krčným stavcom, a potom body napravo a naľavo vzdialené 3 prsty od tohto miesta.

 

Ako sa zbaviť bolestí? K dispozícii je nový liek

Pokiaľ kĺby, svaly alebo šľachy prepadne akútna bolesť, pomôžu lieky proti bolesti. V lekárňach je k dispozícií aj nový voľne predajný liek, ktorý je určený priamo na riešenie akútnej bolesti pohybového aparátu – Etrixenal. Pôsobí v ňom účinná látka naproxen, ktorá disponuje 3 hlavnými benefitmi. Kombinuje v sebe protizápalové účinky, uľavuje od bolesti a tlmí teplotu.

Liečivá látka naproxen v tele pôsobí až 15 hodín. Naproxen vykazuje oproti liečivým látkam z rovnakej kategórie nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení. Etrixenal určený špeciálne pre bolesť pohybového aparátu tlmí bolesť, začervenanie, opuch aj horúčku, ktorá môže byť spôsobená zápalom.

 

Priložte ľad

Bolesť sa dá čiastočne utlmiť aj ľadovaním. Ľad zabaľte ho do igelitového vrecúška a cez uterák priložte na 20 minút, potom urobte 40 minút pauzu a zopakujte.

 

 

You may also like...

1 Response

  1. Kristína píše:

    vzdy ked intenzivnejsie beham tj jar jesen vacsinou a su vsetky tie behy v BA tak uzivam klbovu vyzivu priessnitz inak by som mala klby v jednom ohni

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť