Aj budovy môžu byť choré. Výsledkom môžu byť zdravotné problémy

Ak sa doma cítite unavení, trpíte dýchacími ťažkosťami alebo alergiami, spôsobené to môže byť práve zníženou kvalitou vnútorného prostredia.

Kvalita vnútorného prostredia je pojem, ktorý sa skloňuje čoraz viac. Vyjadruje mieru tepelnej, zvukovej a zdravotnej pohody po stránke fyzickej aj psychickej v interiéri budov. Na kvalitu vnútorného prostredia, a teda aj na zdravie človeka, vplýva mnoho faktorov.

Vnútorné prostredie však neovplyvňuje len fyzické zdravie. Má vplyv aj na spokojnosť, pohodu, produktivitu a výkonnosť.

Možno vám nedávno zateplili obytný dom spôsobom, ktorý znížil náklady na energie, na druhej strane však zvýšil počet miest s plesňami. Alebo žijete v staršej budove, ktorú obnova ešte len čaká, a tak ste nútení v zimných mesiacoch regulovať kúrenie na minimum, aby ste zvládali platiť účty? Výsledkom je zase raz prostredie ideálne pre plesne, no nie pre človeka. Nie náhodou sa kvalita vnútorného prostredia stáva témou týchto dní!

Syndróm chorých budov

Názov syndróm chorých budov (sick building syndrome, SBS) zadefinovala v roku 1982 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Budovy samy o sebe nie sú choré, ale pobyt v nich sa prejavuje rôznymi ujmami na zdraví.

Medzi najčastejšie symptómy patrí:

 • dráždenie očí, nosa,
 • suchá pokožka,
 • bolesti hlavy,
 • únava,
 • podráždenosť,
 • poruchy koncentrácie,
 • nedostatok čerstvého vzduchu,
 • príliš nízka alebo príliš vysoká vlhkosť vzduchu,
 • nadmerný hluk,
 • nedostatočné osvetlenie,
 • elektromagnetický smog a ďalšie.

Na čo si dať pozor?

„V súčasnej dobe žije najmä v mestách na malom priestore stále väčšie množstvo ľudí. Zároveň platí, že veľa času trávime v interiéri, vnútri vykonávame takmer 80 % našich aktivít,“ hovorí Ing. Branislav Augustín, manažer zo spoločnosti Sika Slovensko.

Kvalita prostredia, v ktorom bývate alebo pracujete má totiž výrazný vplyv na zdravie.

Aj kvôli znižovaniu energetickej náročnosti budov pristupujú majitelia či spolumajitelia ku komplexnej obnove. To, akým spôsobom bude urobená, akými materiálmi, technologickými postupmi a či to bude zmena systematická, bude mať vplyv nielen na úniky tepla počas vykurovacej sezóny, ale aj na kvalitu vnútorného prostredia.

Odborníci na komplexnú obnovu budov preto v tomto kontexte hovoria o systémoch a ich obnove. Povedané ľudskou rečou, spôsob a kvalita zateplenia, oprava strechy, spôsob vykurovania, spôsob vetrania a odvetrávania priestorov, to všetko spolu súvisí, vytvára systém, ktorý zdraviu buď prospieva, alebo škodí.

Každý človek inak reaguje na podnety

Augustín ďalej tvrdí, že každý človek inak reaguje na rôzne fyzické a psychické podnety. „Mám na mysli odolnosť voči vlhkosti, prachu, emisiám, hluku, nečistote ovzdušia, teda určitému diskomfortu,“ hovorí s tým, že ľudia sú stále viac chorí a hlavne pribúda rôznych alergií, preto je naozaj namieste viac sa zaoberať zlepšeniami teplotechnických vlastností budov, ale aj znižovaním tepelných strát, využitím obnoviteľných zdrojov a tak ďalej. „Pomôžeme tak odstráneniu alebo aspoň limitácii vzniku týchto alergií,“ dodáva.

Ilustračné fotografie: pixabay.com, istock

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť