Ako zvládnuť pôrodné bolesti? Pomôže epidurálka

Pôrodná bolesť ide ruka v ruke s pôrodom. Je to jediný typ bolesti, ktorá však neplní ochrannú funkciu. Jej úlohou je produkovať počas samotného pôrodného procesu v tele matky endorfíny, vďaka ktorým dokáže vnímať pôrod ako niečo pozitívne a krásne zároveň.

Žena je počas bolesti nútená koncentrovať svoju myseľ výhradne na dieťa, vďaka čomu sa v nej formujú ozajstné princípy materstva. Každý pôrod je iný a hlavne, každá žena vníma bolesť individuálne. Niektoré rodičky intenzita kontrakcií len mierne rozhodí, je však veľa takých, ktoré pôrodné bolesti doslova predychávajú. 

V praxi sa však stretávame aj s náročnými prípadmi pôrodov, kedy je utíšenie bolesti pre rodičku skutočným požehnaním. V takýchto prípadoch je jednou z účinných pomocníčok práve pôrodná epidurálna analgézia, medzi mamičkami dobre známa ako ,,epidurálka“.

Čo je pôrodná epidurálna analgézia?

Je jednou z najpreferovanejších a najpoužívanejších metód lokálneho tlmenia pôrodných bolestí. Pre dosiahnutie očakávaného efektu je dôležité správne načasovanie jej zavedenia, ale aj voľba optimálneho dávkovania. ,,Účinný efekt epidurálky môžu z vlastnej skúsenosti potvrdiť mnohé rodičky. Citeľné odstránenie bolesti sa dostaví už po 15 minútach od jej zavedenia. Spolu s ním prichádza aj pocit uvoľnenia a väčšej pohody, vďaka ktorým sa rodička dokáže z pôrodu nielen tešiť, ale zároveň ho aj dokonalejšie precítiť,“ hovorí Elena Drapáčová, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pôrodnú asistenciu z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Ako prebieha aplikácia ,,epidurálky“?

Zavedenie sa aplikuje do bedrovej časti chrbta. Rodička počas samotného výkonu buď sedí, alebo leží na ľavom boku. ,,Anestetikum epidurálnej analgézie sa do tela rodičky dostáva vďaka cievke zavedenej do oblasti bedrovej chrbtice. Dávka podaného anestetika pritom musí zodpovedať takému množstvu, aby síce zmiernila bolesť, ale zároveň neovplyvnila svalový tonus a neobmedzila tak možnosť pohybu. Kontrakcie sa totiž stále opakujú a rodička na ne musí reagovať aj napriek tomu, že nie sú bolestivé,“ vysvetľuje Drapáčová.

Prináša ,,epidurálka“ aj nežiadúce účinky?

Väčšina nežiaducich účinkov, ktoré sa po zavedení ,,epidurálky“ dostavia, je viac-menej bezvýznamná. Medzi bežné vedľajšie účinky jej pôsobenia môžeme zaradiť zníženie krvného tlaku, mierne tŕpnutie v nohách, bolesť chrbta, svrbenie alebo bolesť hlavy. V každom z prípadov sa rodičkám odporúča hlavne kľud na lôžku doplnený o dostatočné množstvom tekutín. Vážnejšie komplikácie sa však vyskytujú naozaj len veľmi zriedka. Zároveň je dôležité poznamenať, že v prípade pôsobenia epidurálnej analgézie na plod neboli zistené žiadne negatívne dôsledky.

Epidurálna analgézia môže byť zavedená v ktorejkoľvek fáze pôrodu.

Podmienkou je, aby mala rodička vopred podpísaný informovaný súhlas s výkonom. Na jeho podpísanie je vždy dobré myslieť ešte pred začiatkom samotného pôrodu. V prípade komplikovaných pôrodov, ktoré obyčajne končia operačným zákrokom, sa totiž zavedená epidurálna cievka môže zmeniť na rýchly a účinný spôsob podania vhodných liekov a anestézie.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť