Túžite po vlastnom bývaní? Prečítajte si, či je lepší byt alebo dom

Rozhodnutie, či chcete vlastný byt alebo dom, býva niekedy veľmi ťažké. Najdôležitejšie je vaše rodinné šťastie a spokojnosť, preto si prečítajte o výhodách a nevýhodách bývania v byte a v dome.

Menej práce i súkromia v paneláku

Život v byte je jednoduchší ako v dome.  Čaká vás menej práce v byte i jeho údržby. Svoj čas venujete len bežnému upratovaniu a obyčajne musíte raz do mesiaca upratať aj schodisko a vestibul. V prípade, ak bytovku čaká výmena okien, zatepľovanie, oprava alebo výmena strechy či kúrenia, neplatí to jeden človek, ale skladajú sa všetci nájomníci. Ak sa objaví nejaký problém, jednoducho sa obrátite na domovníka. Nevýhodou sa môže javiť strata súkromia. Od susedov k vám doľahnú rôzne zvuky, hlasy, detský plač či tečenie vody.

Dom prináša radosti aj starosti

Rodinný dom si môžete upravovať podľa svojich predstáv. Na každú opravu alebo rekonštrukciu si musíte nájsť vhodného majstra a zaplatiť ho. Viac času venujete nielen upratovaniu, ale aj starostlivosti o dvor či záhradu.

Najmä na jar a v lete potrebujú stromy i rastlinky viac pozornosti a pravidelné zavlažovanie. Bude vás to stáť viac času, ale pochválite sa vlastnou úrodou.

Dom je ideálny na chovanie domácich miláčikov. Psy i mačky môžete mať aj v byte, ale vonku sa budú mať lepšie. Bonusom je viac súkromia, priestoru pre rodinu i priateľov. Ak sa rozhodnete pre svoj rodinný domček, na Aphaus.sk nájdete projekty domov, z ktorých si určite vyberiete.

Čo je drahšie?

Všeobecne platí, že kúpa bytu bude lacnejšia ako kúpa alebo stavba rodinného domu. Závisí to však od rôznych faktorov, napríklad od lokality, či máte alebo ešte sa len chystáte kúpiť pozemok na dom. Stavba domu trvá dlhšiu dobu a dovtedy je potrebné bývať inde. Vlastník domu zodpovedá za všetky opravy, problémy či škody, a preto je starostlivosť o dom a jeho okolie finančne náročnejšia.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

1 Response

  1. 24. augusta 2020

    […] rodinný dom? Stojí pred vami množstvo náročných úloh. Od výberu pozemku, cez financovanie, vybavenie […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť