Medzi pečeňou a svalmi existuje úzka metabolická súvislosť, ktorá môže viesť k rôznym zdravotným problémom.
Strata hmoty kostrového svalstva a svalovej funkcie sa nazýva sarkopénia. Môže byť súčasťou fyziologického procesu starnutia, ale môžu ju tiež urýchliť podvýživa, nízka fyzická aktivita alebo zápalové stavy. Výsledkom sú chronické ochorenia, obmedzená pohyblivosť a predčasné úmrtia.
Kým primárna sarkopénia je spôsobená výlučne starnutím. Sekundárnu spôsobujú iné faktory, ako sú chronické ochorenie, fyzická nečinnosť alebo nedostatočná výživa, či podvýživa, alebo obezita a adipozita. A MASLD alebo metabolicky asociované ochorenie pečene môže spôsobiť chronický zápal, ktorý môže viesť k rozpadu svalov a rozvoju sarkopénie.
Príznaky sarkopénie
Sarkopénia môže mať závažné dôsledky pre kvalitu života. Väčšinou sa vyskytuje u populácie okolo 50. roku života. Dôvodom je okrem iného aj to, že s vekom klesá množstvo svalovej hmoty. Celkovo sú častým prejavom sarkopénie hormonálne zmeny spojené so starnutím. Týka sa to najmä testosterónu, ktorý má výrazný vplyv na rast svalovej hmoty a znižovanie podielu telesného tuku.
Ako spoznáte, že trpíte sarkopéniou?
Najčastejším indikátorom je nadmerná fyzická slabosť, ktorá sa prejavuje tým, že pre vás môže byť zložitejšie zdvíhať ťažšie predmety, ľahšie sa vyčerpáte (napríklad aj kratšou chôdzou), ale aj nižším záujmom o aktívnu činnosť či nechcenou stratou hmotnosti.
Stukovatená pečeň a sarkopénia sú úzko prepojené
Očakáva sa, že výskyt MASLD (metabolicky asociované ochorenie pečene) sa bude zvyšovať súbežne s rastúcimi počtami obéznych na celom svete. Rovnako sa predpokladá, že sarkopénia bude mať rastúci trend spolu s rozširovaním staršej dospelej populácie.
MASLD ako chronické zápalové ochorenie pečene môže rozkladať svalovú hmotu a viesť k sarkopénii, zatiaľ čo sarkopénia podporuje hromadenie intramuskulárnych lipidov, ktoré uvoľňujú cytokíny, ktoré môžu zhoršiť zápal v pečeni.
Základnou terapiou je zdravý životný štýl
Vzhľadom na úzky vzťah medzi MASLD a sarkopéniou je dôležitý mnohostranný prístup k manažmentu týchto ochorení.
- Úbytok hmotnosti
Hlavnou terapiou MASLD je úbytok hmotnosti, ktorý sa dá dosiahnuť diétnymi opatreniami a pravidelnou fyzickou aktivitou.
- Fyzická aktivita
Liečba sarkopénie tiež zahŕňa pravidelnú fyzickú aktivitu, aby sa predišlo úbytku svalovej hmoty, zachovala sa svalová sila a zvýšila pohyblivosť.
- Silové cvičenie
Ako alternatívny terapeutický cieľ bol navrhnutý silový (odporový) tréning. Fyziologicky môže intenzívny silový tréning spustiť uvoľňovanie rôznych anabolických hormónov vrátane testosterónu. Silový tréning zvyčajne zahŕňa opakované, systematické a pravidelné cvičenia zamerané na zlepšenie fyzických schopností a svalovej sily pacienta, s cvičeniami hornej aj dolnej časti tela.
- Príjem bielkovín
Hoci sa optimálne diéty pre MASLD stále skúmajú, Európska spoločnosť pre klinickú výživu a metabolizmus odporúča vysoký príjem bielkovín (1,0 – 1,2 g/kg/deň) pre starších dospelých, aby sa potenciálne pôsobilo proti sarkopénii.
POZOR! Strava s vysokým obsahom bielkovín má tiež škodlivé účinky na iné ochorenia, ktoré postihujú starších dospelých, vrátane ischemickej choroby srdca, metabolizmu kostí a vápnika a rakoviny, preto sa musí zavádzať s opatrnosťou. Na preskúmanie účinku rôznych zdrojov bielkovín a objasnenie optimálnych požiadaviek na príjem bielkovín je potrebný ďalší výskum.
Pečeni pomôžu aj fosfolipidy
Pečeni postihnutej MASLD pritom môžeme pomôcť fosfolipidmi. Siahnuť môžete po voľnopredajnom lieku Essentiale® 300 mg, ktorý obsahuje esenciálne fosfolipidy – prírodné látky blízke fosfolipidom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele. Esenciálne fosfolipidy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou bunkových membrán, a ich užívanie prispieva k regenerácii a lepšej funkcii pečeňových buniek. Tým celkovo zlepšujú metabolické procesy v pečeni. Hlavnou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich veľmi dobrá znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.
FOTO: pixabay.com