Slnko v sieti ovládol film Tlmočník, dominoval až v 6 kategóriách


Deviatemu ročníku národných filmových cien Slnko v sieti kraľovala snímka Tlmočník, ktorá celkovo získala šesť cien z dvanástich nominácii.  

Ocenená snímka Tlmočník

Ceny udeľovala Slovenská filmová a televízna akadémia za najkvalitnejšie filmy a tvorivé výkony minulého roka v bratislavskej Starej tržnici v piatok 5. apríla 2019 a v priamom prenose na Jednotke RTVS.

Film Tlmočník získal cenu Slnko v sieti za najlepší hraný film, patria mu aj sošky v kategóriách najlepšia réžia pre Martina Šulíka, najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe pre Jiřího Menzla a Petra Simonischeka za roly Aliho a Georga, najlepší scenár pre Martina Šulíka a Mareka Leščáka, najlepšiu filmovú hudbu pre Vladimíra Godára a najlepší kameramanský výkon Martina Štrbu.

Bodovali aj snímky Toman a Hmyz

Dve sošky Slnko v sieti zo štrnástich nominácii premenila snímka Toman, ktorá získala ceny v kategóriách najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, ktorý predviedla Kristína Boková za rolu Milady Třískalovej a najlepšie kostýmy pre Katarínu Štrbovú Bielkovú.

snímka Toman

Dve ceny získal aj film Hmyz v kategórii  najlepší architekt – scénograf Jan Švankmajer a Václav Švankmajera najlepší filmový zvuk si odniesol Ivo Špalj.

  • Marián Geišberg bol  ocenený in memoriam za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe za rolu Špilka vo filme Čertovské pero,
  • najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe patrí Zuzane Bydžovskej za rolu Matky vo filme Jan Palach,
  • cenu za najlepší filmový strih získal Maroš Šlapeta za film Válek,
  • kategóriu najlepšie masky vyhrali Zuzana Paulini a Juraj Steiner za film Hovory s TGM.

„Som šťastná, že tohtoročné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti máme úspešne za sebou a už teraz začíname plánovať jubilejný desiaty ročník. Dnešný večer mal pre mňa zvláštnu príchuť, pretože som tu bola prvýkrát ako prezidentka SFTA.  Opäť sa potvrdilo, že filmoví akademici majú výborný vkus a ocenili naozaj skvostné snímky,“povedala Wanda Adamík Hrycová, prezidentka SFTA a producentka.

Kategória ,,dokument“

V kategórii dokumentárny film získala sošku snímka Posledný autoportrét od režiséra Mareka Kuboša, najlepším animovaným filmom sa stal Mimi a Líza – Záhada vianočnéhosvetlaod Ivany Šebestovej a Kataríny Kerekesovej.


Posledný autoportrét

Divácku cenu získal dokumentárny film Niečo naviac od režisérov Pala Kadlečíka a Martina Šenca. Rozhodli o tom diváci na základe online hlasovania z celkového počtu 30 prihlásených filmov. Na deviatom ročníku podujatia sa o niektoré z ocenení uchádzalo 14 filmov a Slnko v sieti získalo 9 z nich.

Celkovo sa udeľovali v sedemnástich kategóriách, Cenu Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografie si na ceremoniáli prevzal scenárista, dramatik, divadelný, televízny a filmový režisér Ondrej Šulaj.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť