Nadmerné potenie dokáže potlačiť šalvia, yzop či medovka

Existujú bylinky, ktoré prispievajú k potlačeniu nadmerného potenia. Tradičným prírodným prostriedkom využívaným proti poteniu je šalvia lekárska, ktorá obsahuje tzv. fytoestrogény. Tie potenie zmierňujú.

 

 

ID-100391427

 

 

 

Priaznivý vplyv má tiež menej známa bylinka yzop lekársky, ktorý ovplyvňuje potenie priamo cez nervový systém. Jeho grécky názov Hyssopus znamená v preklade Svätá rastlina, možno preto, že sa už v stredoveku pestoval v kláštorných záhradách.

 

Yzop a šalvia sa výborne dopĺňajú, a preto je dobré tieto bylinky kombinovať. ,,Pripraviť si môžete napríklad čaj do termosky, a to v pomere 2:1 v prospech šalvie lekárskej. Čaj pite počas celého dňa po malých dúškoch, celkovo by malo ísť o 3 až 4 šálky, “ hovorí Jana Ranušová, odborníčka na prírodnú liečbu. Šalviu a yzop môžete podľa nej doplniť taktiež o medovku lekársku, ktorá prispieva k upokojeniu mysle. V tomto prípade je dobrý pomer dva diely šalvie a po jednom diele yzopu a medovky.

 

 

 

ID-100131991

FOTO: Okrem priaznivého vplyvu na reguláciu potu YZOPU  prisudzovali aj posilňujúci účinok na celé telo. Z tejto bylinky sa zbiera kvet

 

Potenie

Je fyziologický proces, ktorý sprevádza každého človeka. Jeho príčiny sú rôznorodé a okrem vyššej teploty k nim patrí napríklad úzkosť, stres, obezita alebo hormonálna nerovnováha v menopauze. Je zaujímavé, že existujú dva typy žliaz, ktoré vytvárajú odlišný typ potu. Zatiaľ čo takzvané ekrinné žľazy sú zdrojom potu, ktorý, ak je to potrebné, prispieva k ochladzovaniu nášho tela, a ktorý okrem vody obsahuje hlavne ióny, apokrinné žľazy sú známe tiež ako pachové a obsahujú viac bielkovín a tuku.
K vyššej miere potenia môžu prispievať aj niektoré pokrmy, zvlášť tie pikantné a výrazne korenené. Svoju rolu môžu zohrať aj nikotín a alkohol. V rámci jedálnička si sledujte také suroviny, ktoré samy o sebe síce nemusia priamo prispievať k väčšiemu množstvu vylučovaného potu, ale môžu sa postarať o jeho nepríjemný zápach. Patria k nim napríklad cesnak a cibuľa.

Najviac sa ľudia potia obvykle v podpazušných jamkách, na dlaniach a chodidlách. Miera potenia je individuálna, nadmerné potenie však môže byť prejavom choroby, a preto je vhodné sa pri jeho riešení poradiť s lekárom. Medzi varovné signály patrí zvýšené množstvo potu alebo potenia v situáciách, kedy k nemu obvykle nedochádza.

 

 

Doplnok stravy

V prípade, že konzumujete bylinky vo forme čaju, záleží napríklad na spôsobe prípravy, ale aj na kvalite byliniek. Ak nepatríte k milovníkom bylinkových čajov, nechcete strážiť správnele pomery, teplotu a dobu lúhovania alebo jednoducho nemáte čerstvé bylinky k dispozícii, kombináciu šalvie a yzopu obsahuje tiež doplnok stravy Liftea Šalvia v praktickej forme kapsúl.

 

Liftea_Šalvěj + yzop_SK_new_high

 

Doplnok stravy Liftea Šalvia obsahuje okrem tejto bylinky taktiež výťažok z menej známeho yzopu lekárskeho, s ktorým šalvia tvorí ideálnu kombináciu. Prípravok je rovnako vhodný pri návaloch tepla v období klimaktéria. Priaznivo pôsobí aj na zlepšenie trávenia. Odporúčana cena doplnku stravy Liftea Šalvia je 5,49 € za balenie obsahujúce 30 tabliet. Je dostupný v lekárňach.

 

ILUSTRAČNE FOTO: www.freedigitalphotos.net/

You may also like...

2 komentáre

  1. petrajesvetra@centrum.sk píše:

    vďaka za tip, skúsim toto povedať kamarátke, rieši potenie Driclorom, čo mi nepríde zdravé a nechce používať normálne antiperspiranty, pretože jej to vraj nestačí

  2. Zaza píše:

    Ja mám šalviový čaj veľmi rada, dokonca raz som bola v grécku v horách a dali nám tam čaj z “horských bylín” ktorý bol fantastický. Neskôr som sa dozvedela, že to bola divoko rastúca šalvia! 🙂 no na silné potenie je obávam sa prikrátka, respektíve nepoznám nikoho, komu by pomohla s potením a to som to riešila pomerne dlhú dobu. Nakoniec som skončila u Elektro Antiperspirantu, tak keď u niekoho šalvia nezožne úspech, pozrite sa na to http://www.electroantiperspirant.com/sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť