Každý podozrivý nález na koži by mal čo najskôr vyšetriť lekár

O ochranu pokožky sa treba starať nielen v lete, ale už aj počas jarných mesiacov. ,,Všetko závisí od fototypu kože. Ľudia, ktorí majú prvý, druhý alebo aj tretí fototyp, majú väčší počet znamienok, tak by si mali chrániť pokožku už od objavenia sa prvých jarných lúčov až po posledné jesenné lúče,” povedala dermatovenerologička Jana Chudíková z bratislavskej DermaCare clinic.

 

znamienka_Klinika_(1)

FOTO: Pravdepodobnosť vzniku melanómu ovplyvňuje genetická výbava, ale aj pobyt na slnku.

 

 

Každý podozrivý nález na koži by mal čo najskôr vyšetriť lekár a ak ide o melanóm, odstrániť ho a liečiť. Melanóm je agresívny typ rakoviny, ktorý sa veľmi rýchlo šíri,  a pokiaľ sa nelieči včas, môže na šíriť do iných orgánov, vytvárať metastázy a ohroziť život. Preto je jedinou šancou na úspešnú liečbu včasná a dôsledná diagnostika.

 

 ,,Akékoľvek zmeny na pigmentových znamienkach môžu, aj keď nemusia byť príznakom zhubného ochorenia. Melanóm však môže vzniknúť aj ako celkom nové znamienko na inak normálne vyzerajúcej koži.”

 

 

Za najúčinnejšiu prevenciu rakoviny kože sa považuje dermatoskopické vyšetrenie. “Dermatoskop je kožný mikroskop. Používa sa buď ručný alebo digitálny,” priblížila Chudíková. Pri ručnom dermatoskope lekár kontroluje postupne jednotlivé znamienka. Pri digitálnej dermatoskopii všetky zmeny na koži naskenuje stroj a následne ich vyhodnocuje lekár. Podľa Chudíkovej tak v tomto prípade nemôže dôjsť k tomu, že by sa niektoré znamienko prehliadlo.

 

znamienka_Klinika_23

FOTO: Za najúčinnejšiu prevenciu rakoviny kože sa považuje dermatoskopické vyšetrenie.  

 

Kedy určite navštíviť lekára
Svoje znamienka by ste mali poznať a okamžite navštíviť lekára, najmä pokiaľ spozorujete:

  • zmenu v tvare, veľkosti, ohraničení alebo farbe existujúceho znamienka
  • nové znamienko, ktoré má nepravidelný tvar alebo ohraničenie
  • nepravidelné, nejednotné zafarbenie
  • nepravidelný tvar, štruktúru
  • znamienko svrbí čí bolí
  • znamienko krváca, vylučuje nejakú tekutinu alebo je na ňom otvorená ranka či vred

 

 

Každé spálenie kože zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože, najmä obávaného malígneho melanómu.

Rakovina kože môže vzniknúť u kohokoľvek, no čím viac rizikových faktorov sa u človeka objavuje, tým je pravdepodobnosť vzniku melanómu vyššia. Za príčiny vzniku rakoviny kože sa pokladá nadmerné vystavovanie sa slnečným lúčom, opaľovanie v soláriách, vplyv elektromagnetického či rádioaktívneho žiarenia, ale aj nezdravý životný štýl.

Odborníčka odporúča myslieť na ochranu opaľovacím krémom aj počas bežného pracovného dňa. Natierať treba miesta, ktoré nezakrýva oblečenie. “Častokrát sa stáva, že ľudia myslia na ochranu kože len v súvislosti s pobytom pri vode. Keď idú na turistiku alebo bicykel, tak na to zabúdajú,” poukázala Chudíková.

 

 

AVON

Vodeodolné osviežujúce hydratačné mlieko na opaľovanie s OF30 – vysoký stupeň ochrany

 

AVON_SUN30

Zloženie pomáha podporiť aktiváciu vitamínu D a poskytuje okamžité osvieženie. Má ľahkú textúru a je veľmi vodeodolné. Poskytuje ochranu proti slnečnému žiareniu OF35. Hypoalergénne. Neupcháva póry. Dermatologicky, klinicky a alergiologicky testované. Vhodné pre viacero typov pokožky.

Cena: 6,90 EUR

Veľkosť: 150  ml

 

 

ORIFLAME

Opaľovací telový sprej Sun Zone s SPF 30

oriflame30

 

 

Ľahký, nelepivý opaľovací sprej s vysokým ochranným faktorom SPF 30 vhodný pre celú rodinu. Obsahuje komplex Cellular Protection na ochranu proti spáleniu a starnutiu pokožky v dôsledku slnečného žiarenia, a kokosový olej a výťažok z tahitskej gardénie, ktorý zvláčňuje pokožku a hydratuje ju. Je odolný proti vode a dermatologicky testovaný.

Cena: 18,9 EUR

Veľkosť: 150  ml

 

 

NIVEA

Nivea Sun Protect & bronze olej na opaľovanie v spreji podporujúci zhnednutie OF 30

 

nivea_olej

 

Nivea olej na opaľovanie s ochranným faktorom 30 predstavuje okamžitú ochranu zdravia pokožky pred slnečným žiarením. Vďaka vodoodolnému zloženiu s vysoko účinným systémom UVA a UVB filtrov a hydratačnými látkami poskytuje ochranu pred spálením a starnutím pokožky. Olej naviac podporuje zhnednutie.

Cena: 13,49 €

Veľkosť: 200 ml

 

 

BIODERMA

Photoderm MAX Ultra-fluid SPF 50₊/ UVA 40

bioderma

 

MAXimálna slnečná ochrana pre veľmi bledú pokožku s pehami, pre pokožku vystavenú maximálnemu slnečnému žiareniu (tropické pásmo, hory). Patent bunkovej bioochrany: bezprostredne chráni bunky pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. Ultra jemná textúra, ktorá sa po aplikácii hneď vstrebáva.

Cena: 17,50 €

Veľkosť: 40 ml

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť