Jerusalema Dance Challenge. Tanečné šialenstvo z Afriky ovládlo svet

Ľudia z rôznych krajín nahrávajú videá tancujúce na Jerusalema, pieseň juhoafrického DJ a hudobného producenta Master KG.

Ako sa # Jeruzalemská výzva stala tak populárnou a prečo je spojená s Dňom kultúrneho dedičstva v Juhoafrickej republike?

Pieseň v IsiZulu, jednom z 11 juhoafrických národných jazykov, je modlitbou k Bohu, aby mohla speváčku zaviesť do svätého mesta Jeruzalem.

V decembri bola na vrchole juhoafrických hitparád. Vo februári tohto roka, keď sa rôzne obmedzenia kvôli koronavírusu začali javiť ako skutočné, bola to skupina priateľov v Angole, ktorá natočila video tancujúce na pieseň, ktoré vyvolalo globálny trend.

Chytľavá Jerusalema pieseň

Pieseň od Kgaogelo Moagiho, známejšej ako DJ Master KG, v podaní speváčky Nocembo Zikodeovej, bola vydaná v októbri 2019 a stala sa okamžite hitom. V decembri 2019 nasledovalo tanečné video.

Master KG v rozhovore pre juhoafrické noviny Sowetan uviedol: „Je to tanec, ktorý robili ľudia z Angoly, potom ho nasledovalo Portugalsko a od tej chvíle sa stal virálnym.“

Na YouTube má viac ako 150 miliónov pozretí. V hudobnej aplikácii Spotify bola streamovaná viac ako 66 miliónov krát. Juhoafrické noviny Sowetan začiatkom októbra informovali, že s Jerusalemou sa Master KG stal prvým africkým umelcom, ktorý sa dostal na popredné priečky vo svetových rebríčkoch americkej hudobnej aplikácie Shazam.

Na chytľavú pieseň tancujú skupiny zdravotníckych pracovníkov, stavebných robotníkov, mníšok a kňazov v Taliansku, policajtov v uniformách a rôznorodé davy v rozličných častiach sveta…

Tanečná výzva

Tanečná výzva sa začala vo februári 2020, pretože Covid-19 spôsobil blokády (lockdowny) v afrických krajinách, ako aj vo väčšine častí sveta. Bola to skupina šiestich priateľov – štyroch mužov a dvoch žien – v Angole, ktorí natočili video, ako tancujú na číslo klepania nôh, pričom si v jednej ruke zobali jedlo z tanierov.

Táto tanečná výzva sa začala nazývať #Jerusalemachallenge alebo #Jerusalemadancechallenge po tom, čo sa začali objavovať videá z rôznych častí Európy, Severnej Ameriky a Južnej Ameriky.

Výzvu podporil aj juhoafrický prezident

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa povzbudil všetkých Juhoafričanov, aby sa chopili tanečnej výzvy na Deň kultúrneho dedičstva (24. september). „Nemôže existovať lepšia oslava našej Juhoafrickej republiky, ako vstúpiť do globálneho fenoménu, ktorý sa šíri po celom svete a to je tanečná výzva Jerusalema. Pieseň Jerusalema, ktorú tak veľmi milujem, ”uviedol vo videu.

“Takže vás všetkých vyzývam, aby ste sa chopili tejto výzvy v Deň dedičstva a ukázali svetu, čoho sme schopní.” Naši umelci preukázali svetu, že máme dobrú hudbu, dobrý tanec a dobré pohyby. Takže potichu, oslávme svoje dedičstvo, “uviedol prezident.

Ramaphosa tiež požiadal Juhoafričanov, „aby si spomenuli na tých, ktorí prišli o život“ pre Covid-19.

Zdroj: independent.co.uk, indianexpress.com

https://www.independent.co.uk/

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť