E. A. Poe: Archa bláznov

Ponurý, temný, mysteriózny, mrazivý. Taký je nový britský film v našich kinách nazvaný E. A. Poe: Archa bláznov.

???????????? ????????????

 

Napokon také sú aj duše mnohých ľudí, a preto skončia v blázninci. Štatistiky hovoria, že v súčasnosti ich počet narastá. Napriek moderným liečebným metódam a medikamentom. Na prelome 19. a 20. storočia, kam sú datované romány a poviedky otca hororu a detektívky Edgara Allana Poea, to však bolo inak. A tak za múrmi Stonehearts, čo je názov pre rozpadajúci viktoriánsky psychiatrický ústav kdesi v horách, večne ponorený do typickej anglickej hmly, sa diali veci niekedy až na hrane rozumu.

????????????   ????????????
Uveriteľné i neuveriteľné, ale dej je v podstate dosť priehľadný. Slušne natočený film, ktorý však ku koncu stráca trochu šťavu. Dominoval mu najmä skvelý herecký výkon Bena Kingsleya (jeho tvár sa tam doslova hodí). On sám o filme hovorí, že: „Je to jeden z najpozoruhodnejších pohľadov za múry psychiatrického ústavu od Preletu nad kukučkiným hniezdom.“

 

????????????  ????????????
Odporúčam ho však najmä silným povahám a lepšie sa naň vybrať za svetla. Slnkom ožiarený zamilovaný „happy end“ tam ale napokon bude. Či aj šťastný a veselý, ťažko povedať. Do duší niektorých ľudí nedovidíme. Ale ako odznie vo filme: „Prečo by sme sa mali snažiť urobiť nešťastného človeka z absolútne šťastného koňa?“

????????????  ????????????

 

E. A. Poe: Archa bláznov

Stonehearst Asylum (aka Eliza Graves)

Veľká Británia – 2014

Dĺžka: 112 minút

Žáner: Mysteriózny                                                                        

 

Scenár: Joe Gangemi, Edgar Allan Poe (predloha)

Kamera: Tom Yatsko

Hrajú: Kate Beckinsale, Michael Caine, Ben Kingsley, Jim Sturgess, Brendan Gleeson

 

FOTO: BONTONFILM
(Autor: Jana Janků)

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť