Ako predĺžiť život obľúbeným kabelkám

„Výber vkusnej dámskej tašky závisí od toho, na akú príležitosť ju plánujeme využívať a čo v nej potrebujeme prenášať. V závislosti od týchto dvoch faktorov sa odvíja všetko ostatné, v neposlednom rade jej životnosť,” hovorí Eva Csefalvayová, vedúca jednej z predajní značky Deichmann.

ID-100245799

Materiály a údržba
v súčasnosti sa na výrobu kabeliek používa široký sortiment materiálov, môže to byť useň (koža), nubuk, velúr (semiš) alebo neodmysliteľný textil a syntetika. Každý materiál vyžaduje osobitú starostlivosť. „Ak chceme, aby nám naša obľúbená kabela vydržala čo najdlhšie, je dôležité poznať ako jednotlivé materiály ošetrovať. Vopred však radím, v prípade kabeliek na práčku zabudnite,” vystríha Csefalvayová.

deichmann_kabelky_ruzova_16,90cena: 16,90 eur

 

Koža
Kabelky z kože prebudíte k životu a zbavíte nečistôt jemnou kefkou na kožu. Pomôcť si môžete mäkkou navlhčenou handričkou. Nezabudnite však na záver celé plochy dôkladne vytrieť do sucha. „V žiadnom prípade neodporúčam použiť agresívne roztoky ako sú acetón, benzín a podobne,” pokračuje manažérka. Dnes dostanete v každej dobrej predajni čistiace prostriedky vhodné práve na tento materiál. Podobne ako pri ošetrovaní obuvi, pravidelnou impregnáciou kožených tašiek zabezpečíte aj životnosť ich farieb.

deichmann_kabelky_pasik_14,90cena: 14,90 eur

 

Textil
Najväčším nepriateľom kabeliek z textilu je dážď. Akonáhle navlhnú, strácajú svoju farbu a tvar, ochrannú funkciu taktiež. Späť do formy ich vrátite špeciálnymi sprejmi a jednoduchým trikom. Kabelu necháme voľne vyschnúť, pričom ju vystužíme malým množstvom pokrčeného novinového papiera. „Textilné tašky ošetrujeme krúživými pohybmi, za pomoci jemnej kefy. Mnohé dámy si chcú čistenie textilných tašiek uľahčiť a jednoducho ich šupnú do práčky. Je to veľká škoda. Neuvedomujú si, že ju automatickými otáčkami ničia a je to aj na pohľad vidieť,” hovorí Csefalvayová. Farby podľa nej blednú, tkanina stráca svoju pevnosť. Ak potrebujete svoju textilnú kabelu čistiť častejšie, odporúča siahnuť po špeciálnych čistiacich sprejoch, ktoré textil ochránia a zamedzia jeho ušpineniu.

deichmann_299146_1_Pcena: 16,90 eur

 

Syntetika
Čistí sa najjednoduchšie. „Už dlhý čas sa veľkej obľube tešia kabelky zo syntetického materiálu. Nie len kvôli ich tvárnosti a cenovej dostupnosti, ale aj kvôli jednoduchej údržbe. Pri ich čistení nemáte čo pokaziť. Postačí vám vlhká handrička a trošku saponátu. Kabelku stačí vyutierať do sucha a je pripravená na okamžité použitie.“

deichmann_kabelky_biela19,90cena: 19,90 eur

 

Semiš
Podobne očistíte aj takzvaný semiš alebo nubuk. Pri tomto materiály si však treba dávať pozor na jeho špecifické vlastnosti. Pre semiš je prirodzené, že najmä na začiatku jeho používania, môže pigmentovať. Takéto ofarbenie sa z oblečenia odstraňuje veľmi ťažko.

 

 

Tipy a triky na škvrny:

škvrny od pera – odstránime vatovou tyčinkou namočenou v zmesi liehu a vody
mastné škvrny – posypeme magnezitom alebo kriedovým prachom, necháme pôsobiť 24 hodín a jemne očistíme
škvrny od vody – navlhčite parou, prípadne jemným rozprašovačom, nevytierajte, nechajte samovoľne vyschnúť

 

 

FOTO: www.freedigitalphotos.net/, DEICHMANN

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť