Lenka Sršňová: Cez odev rozprávam veselé a farebné príbehy

Móda je aj krása a umenie a Lenka Sršňová to dobre vie. Každú sezónu nám prináša vo svojich modeloch ich perfektnú kombináciu.

Dizajnérka Lenka Sršňová

Lenka Sršňová patrí k súčasnej generácii mladých slovenských dizajnérov. Vo svojej práci priznáva umelecké vplyvy a módu s ľahkosťou prepája s inými odvetviami dizajnu a umenia. Jej tvorba pod značkou LS. ponúka veselú a originálnu alternatívu v obliekaní. Je aj spoluorganizátorkou a spoluzakladateľkou známeho módneho pochodu Fashion marš!

Chceli ste byť od mala návrhárkou? Obliekali ste, napríklad, bábiky, prípadne už ako malá ste postávali pred zrkadlom…?

Od mlada som inklinovala k umeniu a neskôr aj k dizajnu. Keď som bola malá, obliekala som zvieratká a textilné hračky. Návrhársku dráhu som si zvolila preto, lebo odev ako médium je dobre viditeľný a každý jeden človek sa oblieka. Či cez bežný pracovný deň, alebo na špeciálnu udalosť, odev neustále tvorí našu vizuálnu identitu, vytvára našu osobnosť, dokresľuje charakter. To ma na ňom baví.

Čo vás najviac zaujíma na móde? Čím je pre vás príťažlivá?

Módu beriem ako vyjadrenie svojho umelecko-dizajnérskeho názoru. Cez odev rozprávam veselé a farebné príbehy, ktoré ľudia môžu zažiť a nosiť na vlastnej koži. Moja móda je hravá a veselá a môžem povedať, že mojich zákazníkov a priaznivcov ju naozaj baví nosiť a modely si doslova užívajú a spríjemňujú im bežné a špeciálne príležitosti.

Aké sú vaše obľúbené farby a aké je vaše obľúbené oblečenie, váš štýl?

Mám rada všetky farby. Záleží od obdobia a situácie, ale najviac si užívam sýte a výrazné odtiene, ideálne v netradičnej a odvážnej kombinácii. Som veľký fanúšik vzorov, a preto si látky, ktoré v kolekciách používam, dávam vyrábať na mieru. Autorské vzory a originálne výrazné potlače sú to, čo ma odlišuje od ostatných dizajnérov. Rada nosím pohodlné a praktické odevy a obliekam si hlavne to, čo aj sama navrhujem.

Čo by určite nemalo chýbať v šatníku ženy?

Určite odporúčam aspoň jedny – dvojo originálnych šiat, alebo módny kúsok, ktorý dokonale vystihuje a reprezentuje váš charakter, osobu a osobný postoj. Je veľmi výhodné, ak sa takýto odev dá dobre kombinovať a byť aj trošku versatilný – voľne pohyblivý. Je dobré, ak nás nepredvídané udalosti zastihnú pripravených.

Ako sa obliekajú Slovenky? Myslíte si, že majú vkus a neboja sa experimentovať?

Zo svojej skúsenosti by som povedala, že sa Slovenky neboja experimentovať a sú veľmi odvážne. Moje zákazníčky sú veľmi hravé a milujú farby, užívajú si výrazné vzory, veselé strihy a neboja sa aj odvážnejších a originálnych kúskov.

Na svojom konte máte aj zopár ocenení. Ktoré si najviac vážite?

Veľmi sa teším z každého úspechu, ktorý som doteraz dosiahla. Vážim si ocenenie v súťaži Národná cena za dizajn, ktoré som získala za kolekciu Colorcode. Rovnako ma teší aj Cena Nadácie Tatra Banky za Umenie, ktoré som dostala v kategórii Dizajn – mladý tvorca. Tešia ma aj maličkosti a drobné každodenné víťazstvá. Najväčší úspech však vidím v tom, že sa už desiaty rok aktívne venujem móde a tvorím súčasť slovenskej módnej scény.

VIZITKA: Lenka Sršňová

Je absolventkou Ateliéru odevného dizajnu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a má za sebou študijné stáže vo Fínsku aj v Paríži. Významným bodom vo formovaní jej hravého rukopisu bola pracovná stáž v ateliéri Jean Charles de Castelbajac. Lenka pôsobí v Bratislave, kde si v roku 2009 otvorila vlastný ateliér.

Všetci nadšenci jej tvorby sa môžu tešiť na jedinečný a štýlový pop-up Lenky Sršňovej, ktorý bude otvorený už vo štvrtok 21. marca 2019 v bratislavskom Auparku a bude trvať do nedele 24. marca.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť