Alexandrovci na Slovensku. Počas turné vystúpia v 12 mestách


Presne o mesiac začína tohtoročné turné ruského súboru Alexandrovci. Spevákov, hudobníkov a tanečníkov čaká celkovo trinásť vystúpení v 12 slovenských mestách.

Program turné Alexandrovci 2019 pozostáva z dvoch častí, v ktorých odznie celkovo 24 skladieb. Medzi nimi nebudú chýbať najznámejšie skladby z ich repertoáru – Svjaščennaja vojna, Kalinka, Kaťuša, Oči čornyje, Podmoskovskije večera, okrem toho aj slávny Montiho čardáš. Nebudú chýbať ani dve skladby v slovenčine. Vo viacerých skladbách sa predstavia aj členovia tanečnej zložky súboru. 


Nebudú chýbať najznámejšie skladby z ich repertoáru – Svjaščennaja vojna, Kalinka, Kaťuša, Oči čornyje

Slovenské turné Alexandrovcov pri príležitosti ich 90. výročia bude v máji a júni, kedy odohrajú celkovo trinásť koncertov. Záverečný dvojkoncert v Bratislave bude 9. júna 2019 jeho vyvrcholením.

Hosť – speváčka Kristína a Poddukelský umelecký ľudový súbor

Okrem speváčky Kristíny sa na pódiu s Alexandrovcami predstaví aj Poddukelský umelecký ľudový súbor. Ten absolvuje koncerty v Žiline, Humennom, vo Východnej a v Nitre.

Vstupenky na turné sú v predaji v sieťach predpredaj.sk a ticketportal.sk. Organizátor odporúča divákom skorší príchod, aby si v pohodlí vychutnali všetky vystúpenia – o 18:25 speváčky Kristíny a o 19:00 Alexandrovcov, rovnako ako aj vystúpenie Poddukelského umeleckého ľudového súboru, ktorý vystúpi v Žiline, v Humennom, vo Východnej a v Nitre.

Turné v roku 2017

Predchádzajúce turné Alexandrovci na Slovensku absolovovali pred dvomi rokmi. Bolo výrazne poznačené leteckou tragédiou (25.12.2016), pri ktorej zahynulo 64 členov súboru.


Slovenské a české turné sa ako jediné z plánovaných turné v Európe uskutočnilo v pôvodne dohodnutých termínoch, no už v novom zložení.

Konkurzy na naplnenie súboru sa uskutočnili v druhej polovici januára 2017. Prihlásilo sa takmer 2 000 uchádzačov. Samotný konkurz bol pre všetky strany vyčerpávajúci. Bolo, napríklad, nevyhnutné nájsť šiestich barytonistov, a tak komisia vypočula 360 záujemcov, teda 60 na jedno miesto.

Členovia komisie pri výbere zvažovali aj fakt, že ktorýkoľvek z vybraných uchádzačov sa môže stať sólistom, čo patrí k tradícii súboru. Z pôvodného ostali len traja –Vadim Ananev, Valerij Gava a Boris Diakov.

Sólistovi Vadimovi Ananevovi (1959) život zachránilo narodenie tretieho dieťaťa. To ho totiž ospravedlnilo z decembrového vystúpenia, na ktoré smerovali jeho kolegovia v lietadle.

Prvé vystúpenie po tragédii – 16.2.2017

Uskutočnilo sa v v Ústrednom akademickom divadle Ruskej armády v Moskve. Viedol ho nový zbormajster a umelecký riaditeľ súboru Gennaduj Sačeniuk.

Po prvom vystúpení obnoveného súboru sa vyjadril aj minister obrany Nikolaj Pankov. „Obnovenie legendárneho súboru sa pre ministerstvo stalo prioritou číslo jeden. Alexandrovci inšpirovali ľudí v najkritickejšej situácii,“ povedal Pankov.

Program koncertov obnoveného súboru zahŕňa tradičné skladby, mezi ktorými nechýbajú Kalinka, Kaťuša a, samozrejme, aj medley viacerých svetovo známych skladieb.

Životný štýl členov súboru

Z ich vystúpení behá divákom často mráz po chrbte. Sú nezameniteľní vo svojom prejave, a to si vyžaduje nemalé prípravy. Desiatky hudobníkov, spevákov a tanečníkov denne trénujú a majú pevný režim, ktorý dodržiavajú. Ženy aj muži majú vyšportované postavy, na ktorých by ste často márne hľadali prebytočný tuk.

Účinkovanie v súbore sa podobá pracovnému dňu. Ráno prichádzajú do budovy Alexandrovskej Sály, aby na jednotlivých poschodiach trénovali. Každá zo zložiek súboru má v budove vlastné priestory, v ktorých prebiehajú nácviky, aby sa potom spoločne stretli na preskúšaniach na vystúpenie. Tak ako aj v iných zložkách armády, aj tu platia pravidlá obliekania sa. Členovia súboru majú k dispozícii „uniformy“ na rôzne príležitosti – pracovné, uniformy na skúšky, uniformy na vstúpenia a ďalšie.

Alexandrovci nepijú alkoholické nápoje, neočakávajte teda, že by ste niekoho z nich zachytili s tradičným pohárikom vodky.P

ALEXANDROVCI 2019 – termíny a miesta koncertov:

12. máj 2019      19:00 Prievidza, Zimný štadión

13. máj 2019      19:00 Brezno, Aréna

15. máj 2019      19:00 Nové Zámky, Zimný štadión

28. máj 2019   19:00 Žilina, Futbalový štadión MŠK Žilina + PUĽS

29. máj 2019      19:00 Martin, Amfiteáter

2. jún 2019         19:00 Košice, Steel Aréna

3. jún 2019         19:00 Humenné, Zimný štadión + PUĽS

4. jún 2019         19:00 Východná, Amfiteáter + PUĽS

6. jún 2019         19:00 Piešťany, Zimný štadión

7. jún 2019         19:00 Banská Bystrica, Amfiteáter

8. jún 2019         19:00 Nitra, Amfiteáter + PUĽS

9. jún 2019         15:00 a 20:00 Bratislava, Incheba Expo Aréna

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť