Vianočný stres a obezita sa týkajú aj psov: 6 vecí, ktoré by ste mali prestať robiť

 

Čo naši domáci miláčikovia? Majú Vianoce rovnako ako my? Na Vianoce sa pre bezpečnosť svojich psíkov oblúkom vyhýbajte týmto veciam: stresu a obezite.

Na rozdiel od psíkov, ktorí zažili Vianoce, môžu byť sviatky pokoja pre menej skúsených trochu stresujúce. Vianočný blikajúci stromček, intenzívne upratovanie, úzkostliví majitelia – to všetko môže psíka vydesiť. Aj deti sa správajú počas Vianoc nepredvídateľne. Keďže psík netuší, prečo sa tieto zmeny dejú, môže pociťovať stres a úzkosť.

15645775_10208006076249100_901228574_n

Ako sa môže správať pes v strese:

 • Začne sa schovávať
 • Prejavuje sa hlasným štekaním
 • Môže vykonávať potrebu priamo doma
 • Začnú škriabať alebo ničiť nábytok, či iné veci v domácnosti
 • Môže byť agresívny

Vytvorte doma pohodu

Pes je navyknutý na svoj denný režim. Má potrebu pútať na seba pozornosť a ak všetko ide ako hodiny, má pocit bezpečia. Ale na Vianoce sa každý správa nejako zvláštne. Do domu prichádza mnoho návštevníkov, nosia podivné krabice a všade to rozvoniava výborným jedlom. Na stole sú všakovaké dobroty: zákusky od výmyslu sveta, šunka a iné maškrty. Počas Vianoc by ste mali ustrážiť kilogramy nielen sebe a rodine, ale aj štvornohým priateľom. Obezita je práve v tomto období diskutovaná téma, a to nie nadarmo.

Ako znížiť stres? Jedlom určite nie!

 1. Začnite s vianočnými prípravami skôr a postupne počas niekoľkých týždňov, namiesto jedného či dvoch dní.

 2. Uistíte sa, že ozdoby sú netoxické.

 3. Zabezpečte psíkovi vlastný bezpečný priestor a nechajte mu jeho nevypraté kúsky (napríklad deku alebo pelech), ktoré obľubuje. Jeho miesto by malo ostať nedotknuté, nesnažte sa mu to preto upratovať.

 4. Ponúknite mu kvalitné krmivo, určite nie naše jedlo, ktoré mu môže ublížiť. S tým súvisí aj skutočné ochorenie ohrozujúce psíka – obezita. Nejde len o kozmetický problém, ako si mnohí nahovárajú. Majitelia by preto nemali podľahnúť pokušeniu a psy neprekrmovať. Naopak by mali jedálniček patrične prispôsobiť.

 5. Na Štedrý deň dostanete darčeky. Zabaľte aj psíkovi malé prekvapenie, napríklad nejakú aktívnu hračku – tá poteší každého psíka.

 6. Nezabudnite ho pohladkať a zachovať rutinu, ktorú k svojmu pohodliu potrebuje (prechádzky, hra, pohladenie).

15645103_10208006075249075_649721707_n

Obezita a stres u psov

Obezita ma stúpajúci celosvetový trend nielen u ľudí, ale aj u psov a mačiek (20-50 % podľa krajiny). „Je dôležité, aby pes alebo mačka mali správne vyváženú kŕmnu dávku so správnym zastúpením všetkých nutrientov. Ľudská strava nie je vhodná pre psov a mačky, najmä preto, že je solená a korenená a môže uškodiť organizmu zvieraťa.“ Dominika Kališová, veterinárka Royal Canin. V období zvýšenej psychickej záťaže, alebo v prostredí, kde na psa pôsobí oxidatívny stres, teda najmä v mestách znečisteným smogom, je vhodné podávať psom krmivo s obsahom hydrolyzovaného rybieho proteínu. Ten stres preukázateľne odbúrava a už po štrnástich dňoch kŕmenia bude zrejmé, že pes znáša stresové situácie omnoho ľahšie.

 

Vychádzky v zime a kŕmenie

Aj počas zimného obdobia je dôležité dodržiavať vychádzky a pobyt na čerstvom vzduchu. Avšak je dôležité si uvedomiť, že krátkosrtstý pes, žijúci v byte nemá dostatočné množstvo podkožného tuku a dĺžku prechádzky v chladnom počasí tomu musíme prispôsobiť. To platí aj pre psov žijúcich vonku na záhrade. „Aj psy žijúce vonku celoročne potrebujú pravidelné vychádzky ako psy žijúceho vnútri, tiež musíme brať ohľad aj na kŕmenie. Kŕmna dávka musí obsahovať dostatočné a vyvážené množstvo bielkovín a tukov a v neposlednom rade správny pomer minerálov a vitamínov,” doplnila veterinárka Kališová.

 

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť