Tatry – Spiš – Pieniny: dokonalá dovolenka na Slovensku

Slovensko ponúka nespočetne veľa skvelých možností na dokonalý letný oddych. Destináciou bohatou na zážitky všetkého druhu je bezpochyby aj región Tatry – Spiš – Pieniny. 

Hneď v úvode treba uviesť, že sa blíži 17. jún, deň kedy bude otvorené unikátne podujatie – Zamagurské folklórne slávnosti. Ide o jedinečné podujatie, ktoré nájdete len v tomto regióne a ktoré ponúka prezentáciu širokej škály prejavov tradičnej kultúry, folklorizmu a regionálnych špecifík. Trvať bude až do 19. júna a uskutoční sa v areáli Kúpeľov Červený Kláštor Smerdžonka. Tento rok pôjde už o jeho 45. ročník, čo hovorí o jeho neutíchajúcej obľube.

Viac info na: https://www.osvetapoprad.sk/zamagurske-folklorne-slavnosti/

Po stránke turistických atrakcií je región Tatry – Spiš – Pieniny veľmi silným regiónom. Koncentrácia historických miest dáva predpoklady na to, že v regióne budete mať o zážitky doslova postarané. Stačí spomenúť mestá ako Levoča, Kežmarok, Spišské Podhradie, Spišská Belá či Strážky a každému turistovi sa pred očami hneď vynoria historické námestia so stredovekými budovami, kostolmi, bazilikami, kaštieľmi…

História miest tu siaha až do 13. storočia. Spomedzi obcí nesmieme zabudnúť na legendárny Červený kláštor v ktorom sa nachádza rovnomenný kláštor s veľmi bohatou históriou.

TOP mestá v regióne

Historický Kežmarok patrí medzi najstaršie mestá regiónu a okrem kežmarského hradu tu stojí za návštevu napríklad aj renesančná zvonica či ortodoxný židovský cintorín.

Mestečko Spišské Podhradie zaznamenáva prvé známky osídlenia už v 5. tisícročí pred Kristom a v stredoveku bolo predhradím Spišského hradu. Je tu napríklad aj jediná zachovaná synagóga na Spiši.

Malebné podtatranské mestečko Spišská Belá má krásne historické centrum, rímskokatolícky kostol sv. Antona Pustovníka z 13. storočia, mestskú radnicu i zvonicu.

Levoča zaslúžene patrí medzi najkrajšie mestá na Slovensku a je zapísaná v pamiatkovom zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Bohatú históriu vám najlepšie pomôže oceniť Spišské múzeum v Levoči.

Ždiar sa oplatí navštíviť aj kvôli prekrásnemu folklóru; prevedie vás ním napríklad zaujímavý Náučný chodník históriou a tradíciami Ždiaru.

Zážitky v prírode

Ďalšou skvelou atrakciou je splav Dunajca z obce Majere, alebo prístaviska Pltník -Červený Kláštor. Je ideálnym miestom, kde si môžete dopriať nezabudnuteľné zážitky z krás prírody. Pohľad na prírodu z toku rieky poskytuje celkom iný zážitok ako z turisstického chodníka. Ak túžite po adrenalíne, splavte Dunajec na kanoe alebo na rafte. Pokojnejšiu atmosféru má splav na pohodlných a bezpečných drevených pltiach.

Ak radi športujete, prídete si na svoje na náročných i oddychových cyklotrasách v celom regióne. Pohoriami Levočské vrchy vedie množstvo turistických a cyklistických chodníkov ideálnych pre horské bicykle. Značkované trasy poskytujú nádherné výhľady na široké okolie a panoramatické scenérie.

Dobrú východiskovú polohu má Levočská Dolina, kde sa môžete ubytovať a okúpať v prírodnom biokúpalisku, požičať e-biky alebo e-kolobežky. Najpopulárnejšou cyklotrasou je známa cesta Vrbov – Kežmarok — Spišská Belá – Tatranská Kotlina — Ždiar. Patrí medzi pohodlné cyklotrasy s asfaltovým povrchom po Tatranskú Kotlinu, čím je ideálnou pre rodiny s deťmi, prepravu detskými vozíkmi aj pre in-line korčule. Cestou sa vám naskytnú nádherné výhľady na Vysoké a Belianske Tatry.

Zdravie a zábava

Východisková obec Vrbov tejto cyklotrasy je navštevovaná najmä kvôli kúpalisku Thermal Park Vrbov, ktoré je vyhľadávané pre blahodárne účinky horúcej termálnej vody. Golfové ihrisko Royal Valley v obci Malý Slavkov má v súčasnosti 9 jamiek a je tak prístupné pre širokú verejnosť, nielen skúsených golfových hráčov. Nádherné výhľady na Vysoké Tatry a okolie sú odmenou pre všetkých návštevníkov.

Pre rodiny s deťmi a ľudí s handicapom je obrovskou výhodou a radosťou navštíviť bezbariérové stredisko BACHLEDKA Ski&Sun neďaleko Ždiaru s kabínovou lanovkou a interaktívnym Chodníkom v korunách stromov s vyhliadkovou vežou. Kráľovstvo lesa s množstvom preliezok, hojdačiek a inej zábavy pre deti je novinkou roka 2021.

Z krás Spiša treba spomenúť ešte Beliansku jaskyňu. Je jedinou prístupnou kvapľovou jaskyňou v Belianskych Tatrách. Jej vyhliadková trasa meria 1 370 metrov.

Veľa o atrakciách a novinkách v regióne sa môžete dozvedieť na www.tatryspispieniny.sk.

Kde sa ubytovať a niečo zjesť?

Región Spiša a Pienin poskytuje toľko atrakcií, že na ich návštevu budete potrebovať určite niekoľko dní. V takomto prípade si môžete vybrať z ponuky niekoľkých ubytovacích zariadení. Odporučiť môžeme APARTMÁNY PANORAMA Bachledka, Resort Levočská dolina, Boutique Hotel Hviezdoslav **** Kežmarok, Hotel Club***  Kežmarok, Penzión Pltník s campingom a chatami, Penzión Kaštieľ Hanus ***. Pochutnať na miestnych špecialitách pod Spišským hradom si môžete v reštaurácii Spišský salaš. Členmi OOCR Tatry Spiš Pieniny sú aj Múzeum Červený Kláštor, Združenie pltníkov Dunajec, či Canoeraft Škantár,

Blížiace sa podujatia

Spišské folklórne slávnosti – 48. ročník

Termín: 25.-26.júna 2022

Miesto konania: Spišské Podhradie, Spišský salaš

Viac info na: https://osveta.skcak.sk/

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť