Stravovanie v lete treba prispôsobiť horúčavám

Extrémne horúčavy sú veľkou záťažou pre organizmus. Preto je veľmi dôležité prispôsobiť tomuto obdobiu aj stravu. Stravovanie v letných mesiacoch by malo byť ľahké, plné zeleniny a sezónneho ovocia, s obmedzených prísunom alkoholu a sladených nápojov.

Pozor si však treba dávať aj na najväčšie letné lákadlo, a to je zmrzlina. Skryté riziko salmonelózy so sebou prináša aj táto letná maškrta. O tom, čo a, ako jesť v lete, aby sme boli sýti a zároveň sa cítili pohodlne, sme sa porozprávali s nutričnou terapeutkou Nemocnice AGEL Zvolen Ľubomírou Fraňovou. 

Aké sú zásady toho, čo by sme v lete mali jesť?

Strava by v lete mala byť pestrá a ľahko stráviteľná. Kombinovať môžeme zeleninové šaláty s kuracím mäsom alebo rybami, prílohy sa môžu vynechávať. Jesť by sme mali sezónne ovocie, ako sú  broskyne, marhule, maliny, černice, melóny, ríbezle. Zo zeleniny sú to paradajky, paprika, cukety, kaleráb, lebo si ich veľa z nás vie dopestovať aj doma, či už v záhradkách alebo na balkónoch.

Aké vitamíny je potrebné v lete prostredníctvom stravy dopĺňať?

Vitamín C – ovocím a  vitamín A, ktorý obsahuje mrkva, paradajky, maliny.

Čomu sa je lepšie v lete vyvarovať?

Ťažko stráviteľným a vyprážaným jedlám, rizikovým jedlám, medzi, ktoré patrí aj zmrzlina a majonézové šaláty.

Ako je to s alkoholom a sladenými nápojmi?

Alkohol nie je vhodný v lete, lebo organizmus odvodňuje. Ak už teda chceme v lete piť alkohol, vhodná je konzumácia vo forme miešaných nápojov, ale s rozumom, netreba to preháňať. Sladké nápoje spôsobujú pocit smädu, sú sladké a smäd nám neuhasia. Najvhodnejšie je piť čistú vodu alebo vodu s citrónom, piť treba priebežne celý deň a nielen vtedy, keď už pociťujeme smäd, veľmi dôležité je zabezpečiť pitný režim u detí a dôchodcov.

Aký spôsob prípravy jedál je v lete najlepší?

Grilovanie určite patrí k letu, jedlá pripravujeme aj varením, dusením a pečením, nevhodné je vyprážanie. Grilovať si môžeme mäso, ryby, zeleninu aj ovocie, napríklad ananás.

Pri príprave jedál je potrebné hlavne v lete dodržiavať hygienické zásady, čím znížime riziko kontaminácie potravín a jedál. Potraviny a jedlá je potrebné vhodne skladovať, dostatočne tepelne upraviť.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť