Ročne u nás zomrie viac ako 2 700 ľudí na infekcie dýchacích ciest

V zimnom období sa zvyšuje pravdepodobnosť nakazenia respiračnými infekciami ako je chrípka alebo bakteriálny zápal pľúc. Pre rizikové skupiny môžu byť fatálne.

Na Slovensku sú infekcie dolných dýchacích ciest 5. najčastejšou príčinou smrti na Slovensku a ročne kvôli nim zomrie viac ako 2 700 ľudí, z nich viac ako 2 200 osôb je starších ako 65 rokov. 

Infekcie dolných dýchacích ciest patria medzi najčastejšie príčiny hospitalizácií v Európe. Riziko rastie so zvyšujúcim sa vekom. Ak napríklad vyžaduje zápal pľúc hospitalizáciu na jednotke intenzívnej starostlivosti u pacienta nad 80 rokov, pravdepodobnosť úmrtia je až 80 percent. Hrozí aj zhoršenie chronických ochorení.

Pneumónia ohrozuje najmä seniorov

Podľa údajov zaznamenaných v roku 2018 sa na Slovensku vyskytuje 17 tisíc prípadov zápalu pľúc ročne.

Nebezpečenstvo zápalu pľúc rastie so zvyšujúcim sa vekom. Tak ako starne organizmus, oslabuje sa aj imunitný systém, preto menej spoľahlivo reaguje na infekcie. U seniorov sa prejavuje aj opotrebovanie orgánov a často sa vyskytujú aj chronické diagnózy, ako sú ochorenia srdcovo-cievneho systému, cukrovka alebo pľúcne ochorenia. Organizmus sa preto ťažšie vysporiada s infekciami a zvyšuje sa riziko ťažkého priebehu zápalu pľúc.

Zápal pľúc môže ohroziť na živote

Zápal pľúc je veľmi vážne ochorenie, ktoré môžu vyvolávať rôzne mikroorganizmy.

Pri bakteriálnom pôvodcovi najčastejšie hovoríme o takzvanom pneumokokovom zápale pľúc. Pneumokoky spôsobujú široké spektrum vážnych ochorení, pričom najťažšími sú práve zápal mozgových blán (meningitída), sepsa a zápal pľúc – pneumónia.

„Či ide o zápal pľúc bakteriálny alebo nebakteriálny, vždy môže byť predovšetkým pre rizikové skupiny život ohrozujúcim. U starších ľudí môže navyše aj v prípade úspešnej liečby spôsobiť destabilizáciu pôvodných chronických ochorení, ktorá môžu vyústiť do srdcových zlyhaní, komplikácií cukrovky či zlyhania obličiek,“ hovorí MUDr. Štefan Laššán, z Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky LF SZU v Bratislave.

„Pre rizikové skupiny je nevyhnutná prevencia, ktorá spočíva predovšetkým vo vakcinácii proti chrípke a pneumokokom.“

Diagnostika ťažšia a liečba komplikovanejšia

U seniorov má pneumokokový zápal pľúc často atypický priebeh. Príznaky ako kašeľ, teplota, či bolesti svalov a kĺbov sú ľahko zameniteľné s inými ochoreniami. Navyše môžu úplne absentovať. Diagnostika ochorenia je preto oveľa ťažšia a liečba komplikovanejšia.

„Dôležité je ochoreniu predchádzať. Možnosťou je očkovanie, ktoré má overený bezpečnostný profil a pred pneumokokovým zápalom pľúc dokáže spoľahlivo chrániť. Je možné ho absolvovať pri jednej návšteve lekára spolu s očkovaním proti chrípke,“ hovorí MUDr. Iveta Malíková, všeobecná lekárka pre dospelých, viceprezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska.

Pneumokoková konjugovaná vakcína je pre vybrané rizikové skupiny populácie, a síce pre ľudí nad 59 rokov a chronicky chorých, plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť