Poistenia na Slovensku uzatvárajú najmä agenti – v najvyššej miere v Európe

Podľa európskej inštitúcie Insurance Europe, federácie združujúcej poisťovnícke asociácie členských štátov (u nás SLASPO – Slovenská asociácia poisťovní), sa na Slovensku uzatvárajú poistenia stále najmä prostredníctvom poisťovacieho agenta – a to v najvyššej miere v celej Európe.

 

 

two caucasian business executives working in office looking at camera smiling. ** Note: Shallow depth of field

Agenti vedú v životnom aj neživotnom poistení

Existuje viacero spôsobov, ako sa dostať k poisteniu a uzatvoriť ho. Dá sa to urobiť priamo, návštevou poisťovne alebo jej webovej stránky, pomocou sprostredkovateľskej firmy alebo stránky, s agentom alebo maklérom, alebo aj inými spôsobmi. Práve na Slovensku stále prevláda uzatváranie poistení agentom. Podľa správy Európske poistenie v číslach (2015), ktorá vyšla v decembri minulého roku (na informácie z roku 2016 si budeme musieť ešte počkať) sa v segmente životného aj neživotného poistenia nachádzame medzi krajinami s najvyšším podielom uzatvorenia poistení prostredníctvom agenta.

Pri životnom poistení je tento podiel 63 % (viac je len v Slovinsku – 82 %) a pri neživotnom poistení sme dokonca na čele rebríčka – 80 % neživotných poistení u nás uzatvára agent. Nasledujú Taliansko (79 %) a Turecko (66 %). Naopak, najvyšší podiel priameho uzatvárania neživotného poistenia je v Chorvátsku (70 %). Celkovo malej obľube sa u nás tešia poisťovací makléri alebo brokeri. V oboch segmentoch (životné aj neživotné poistenie) je ich zastúpenie mizivé. Životné aj neživotné poistenia u nás uzatvárajú poväčšine priamo poisťovne alebo agenti.

Sú aj iné alternatívy

Na poistení agentom, samozrejme, nie je nič zlé. Väčšinou sú to profesionáli s prehľadom o svojej oblasti, ktorí majú len tie najlepšie úmysly. Nájdu sa ale aj výnimky a jeden nepoctivý poisťovací agent vie urobiť zlé meno celej skupine. Je jasné, že ľudský faktor vie zlyhať. Pokiaľ si teda chcete uzatvoriť nejaké poistenie, dobrou alternatívou môže byť stránka s online kalkulačkou, v ktorej si viete poistenia porovnať bez chýb alebo omylov.

Niektorým poisteniam sa nevyhnete. Ak máte auto, záväzok uzatvoriť povinné zmluvné poistenie je ukotvený v zákone. Dobrou správou je, že vybaviť PZP online dnes nie je žiaden problém. Rovnako cestovné alebo havarijné poistenie. Na stránke superpoistenie.sk si môžete porovnať ponuky jednotlivých poisťovní na základe zvolených kritérií, a to kedykoľvek to potrebujete, nielen vtedy, keď sa dohodnete s agentom, aby vás jednotlivými ponukami previedol. Porovnanie PZP online je navyše neskutočne presné, spoľahlivé a vždy aktuálne.

Ak plánujete v najbližšej dobe uzatvárať nejaké poistenie, ale bojíte sa, že poisťovací agent vám bude chcieť nanútiť aj produkty, o ktoré nemáte záujem, vyskúšajte si sami nájsť cestovné, havarijné alebo PZP online. Rýchlosť a presnosť takéhoto spôsobu vyhľadania a uzatvorenia poistenia vás môže len pozitívne prekvapiť.

Ilustračné foto: bigstockphoto.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť