Nová metóda operácie kŕčových žíl


Pacientom prináša výborné výsledky a rýchly návrat do bežného života. N


Kŕčové žily sú mimoriadne rozšíreným civilizačným ochorením, ktorým trpí až 60 percent žien a 30 percent mužov. Kŕčové žily sa objavujú v prípade, keď chlopne v žilách nepracujú správne. Krv v žilách sa preto hromadí a zvyšuje sa v nich tlak. Žily strácajú svoju pružnosť, naťahujú sa, rozširujú a vystupujú na povrch.

Ak sa prvé príznaky tohto ochorenia včas neliečia, dochádza k jeho rozvoju, objavuje sa pocit takzvaných „ťažkých nôh“, pocit únavy, opuchy, či bolesti dolných končatín.

V pokročilej fáze ochorenia vznikajú poruchy prekrvenia kože na predkolení a dochádza k tvorbe vredov predkolenia, ktoré predstavujú veľmi nepríjemnú a ťažko zvládnuteľnú komplikáciu.

Využitie rádiofrekvenčnej energie

Pri klasickej operácii sa používajú štandardné chirurgické nástroje. Kŕčové žily sa odstraňujú pomocou nožov, teda takzvaných stripperov. Musia sa robiť chirurgické operačné rany, cez ktoré sa kŕčové žily odstraňujú.

„Pacienti s kŕčovými žilami majú v súčasnosti možnosť si vybrať aj metódu s použitím medicínskeho prístroja generujúceho rádiofrekvenčnú energiu,“ povedal Peter Sloboda, z Union zdravotnej poisťovne.

Výhody miniinvazívneho výkonu:

  • vykonávanie v lokálnej anestézii,
  • menší výskyt krvných výronov,
  • minimálne množstvo pooperačných jaziev,
  • zníženie bolestivosti po výkone,
  • pacient môže chodiť hneď po skončení zákroku,
  • krátka doba rekonvalescencie a
  • absencia bolestivého rezu v slabine.

Princípom rádiofrekvenčnej ablácie, ktorá je revolučným a moderným výkonom pre liečbu kŕčových žíl dolných končatín, je aplikácia vysokej teploty priamo vo vnútri skrytej žily. Sloboda vysvetľuje, že do chorej žily sa pod ultrazvukovou kontrolou cez malý vpich v koži zavedie katéter, ktorý je spojený s generátorom produkujúcim rádiofrekvenčnú energiu.

,,Dávkovanie je veľmi presné, rádiofrekvenčná energia zahrieva žilovú stenu na 120 stupňov a tým chorú žilu zvnútra poškodí tak, že sa žila okamžite uzatvára,“ vysvetľuje.

Výhodou tejto metódy sú podľa neho výborné estetické výsledky, vysoký pooperačný komfort, rýchly návrat k bežným aktivitám, minimalizácia rizika infekcie, skrátenie doby nevyhnutného nosenia elastickej kompresie dolných končatín a skrátenie doby práceneschopnosti.

Ilustračné foto: www.pexels.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť