Najčastejšie mýty a chyby v stravovaní

,,Jednou z najčastejších chýb v stravovaní je, že si jedlo nevážime a do seba ho doslovne nahádžeme. Tam sa môžu začínať mnohé zo zdravotných problémov,“ hovorí Monika Balko, ktorá sa účinkom potravín venuje už niekoľko rokov. Dnes pomáham iným nájsť ich cestu k zdraviu.

 

 

Monika, aká bola tvoja cesta k zdravej strave?

Cez moje vlastné telo. Žila som veľmi nezdravým životným štýlom – reštaurácie rýchleho občerstvenia, veľa sladkostí, víkendové ponocovanie, alkohol, cigarety… A tak mi telo dalo odpoveď. Prišli zdravotné problémy, pred ktorými som už nemohla zatvárať oči. Tri operácie, 9 liekov denne a iba 20-ročné telo. Vo veľmi nízkom veku začalo toto telo vypovedať funkcie. Lekári si ma prehadzovali, všetci mi dávali iba náplaste na moje problémy, no nik ma v skutočnosti neliečil. Tak som moje strasti jedného dňa zobrala do vlastných rúk a začala študovať ako sa uzdraviť inou cestou, než farmakologickou. No a najviac sa písalo v tom období o strave a jej liečivých schopnostiach. Už po malých úpravách jedálnička som začala cítiť pozitívny efekt. Tak ma to fascinovalo, že som sa vrhla do toho bezhlavo a vyskúšala všetky možné výživové odporúčania a smery. Až sa jedného dňa telo uzdravilo. Ľudia okolo mňa sa ma začali pýtať, čo to, ako to…?? A tak som začala odovzdávať svoje poznanie ďalej. Najprv iba medzi priateľov, potom som si vytvorila blog a nakoniec sa stalo moje hobby mojou prácou a dnes pomáham iným strateným dušiam nájsť ich cestu k zdraviu.

 

 

Existuje podľa teba univerzálna zdravá strava pre každého?

Po všetkých tých rokoch štúdia a práce s chorými ľuďmi môžem povedať, že rozhodne nie. Všetci sme tak jedineční, každí máme svoj unikátny životný príbeh, že by to bolo absolútne nezodpovedné pristupovať k ľuďom ináč než individuálne. To, čo niekomu robí dobre, môže druhému spôsobiť vážne zdravotné problémy. Samozrejme, že sú potraviny, ktoré sú skrátka nevhodné pre kohokoľvek – ako napr. biely cukor či potraviny s množstvom konzervantov a toxických látok. Keď nastavujem jedálniček pre klienta, vždy musím zvážiť komplexne jeho život a zdravie – vek, pohlavie, prácu, anamnézu, prečo prišiel, sezónu, krvnú skupinu, preferencie, alergie, atď. Ani jeden výživový smer z môjho pohľadu nespĺňa všetky kritéria. Aj preto som sa rozhodla študovať celostný prístup k výžive a zdraviu a vytvárať žiadaný obraz ako puzzle. Kúsok zobrať z čínskej medicíny, kúsok z makrobiotiky, niečo zo surovej stravy, krvných skupín, delenej stravy, vegetariánstva a iných nutričných oblastí.

 

Balko: Ľudia stále podceňujú silu potravín.

 

 


Je naozaj zdravá strava až taká dôležitá? Nepreceňujeme ju? Nestačí napr. viac športovať?

Naše telo zo športu výživné látky nezíska. Behaním nedodáte do tela sacharidy, bielkoviny, vitamíny či enzýmy. Skrátka z niečoho to naše telo musí žiť a väčšinou zo vzduchu a z lásky to ide iba krátkodobo 🙂 Napriek „boomu zdravej stravy“ ľudia stále podceňujú silu potravín. Či v tom negatívnom zmysle, keď nám strava dokáže spôsobiť zdravotné problémy, alebo v tom pozitívnom, keď sa stáva liekom, ktorý užívame 3-krát denne. Z pohľadu čínskej medicíny naša slezina čerpá z prijímanej stravy esenciu, ktorú následne pretvára na krv a energiu či. No a tie ovplyvňujú všetky naše orgány v tele. Tak sa môžete rozhodnúť, akú kvalitnú krv či energiu si vlastne vytvoríte?!

 

S akými problémami sa stretávaš najčastejšie, prečo ťa ľudia vyhľadávajú, s čím im môžeš pomôcť?

Väčšinou ku mne prídu, keď už majú vážne zdravotné problémy. Väčšina Slovákov má tráviace problémy, od bežnej zápchy, nadúvania, zvýšenej plynatosti, až po tie závažnejšie ako je celiakia, Cronhova choroba, ulcerózna kolitída či momentálne veľmi rozšírená histamínová intolerancia. Ženy trápia okrem toho najmä menštruačné problémy, či ťažkosti urogenitálneho traktu a pohybového aparátu. No a samozrejme chcú schudnúť. Mužov zase trápia hlavne srdcovo-cievne ochorenia, ako vysoký krvný tlak či cholesterol. Všetkým týmto ťažkostiam sa dá správne zvolenou stravou predchádzať a väčšinu z nich aj liečiť, prípadne aspoň znížiť príznaky ochorenia. Bola by som rada, keby ľudia prichádzali kvôli prevencii, no, bohužiaľ, to tak nie je. A myslím, že ani tak skoro nebude.

 

Všetkým zdravotným ťažkostiam sa dá správne zvolenou stravou predchádzať a väčšinu z nich aj liečiť, prípadne aspoň znížiť príznaky ochorenia.

 

 

Káva – áno, či nie? Ja osobne si bez šálky kávy neviem predstaviť ani jeden deň…

Nooo, myslím, že ťa nepoteším, ale káva by naozaj nemala byť každodenným nápojom. Jej dlhodobá pravidelná konzumácia môže mať na telo veľmi vážne negatívne následky. Z pohľadu čínskej medicíny má káva silne vysušujúci a prehrievajúci efekt. Čo to znamená v praxi? Prehrieva nám žalúdok, následkom čoho vznikajú rôzne tráviace problémy, ako pálenie záhy, žalúdočné vredy, gastritída či nechuť k jedlu. Okrem toho, káva odoberá našu životnú energiu v obličkách, následkom čoho sme ešte viac unavení než pred jej konzumáciou. Takisto vysušuje našu pokožku, pľúca a hrubé črevo. Káva by mala byť konzumovaná ako niečo výnimočné, rozhodne nie ako stimulant na doplnenie energie. Na to sú oveľa lepšie zdroje.

 

A aké sú teda tie lepšie zdroje? 

Ja som zástancom toho, že energia by sa nemala dobíjať až keď už nevládzeme, ale mala by sa dodávať do nášho tela postupne a stále. Kvalitnou stravou (a samozrejme aj mnohými inými prostriedkami) to presne môžete dosiahnuť. Najlepším zdrojom energie sú z potravín rozhodne celé zrná. V minulosti sa veľa používali, no dnes používame skôr produkty z nich, ako je chleba, cestoviny, či rôzne múky. Celé zrná sú komplexnými potravinami a sú zároveň zložitými cukrami, t.j. energia z nich sa rozkladá postupne a plynulo. Žiadne šialené výkyvy ako je to pri jednoduchom cukre. A z nich si môžete dať napr. aj tú kávu, t.j. kávu obilnú. 

 

Najlepším zdrojom energie sú z potravín rozhodne celé zrná. Celé zrná sú komplexnými potravinami a sú zároveň zložitými cukrami, t.j. energia z nich sa rozkladá postupne a plynulo.

 

 

Aké robíme najčastejšie chyby v stravovaní? 

Je náročné zhrnúť to pár vetami, nakoľko tých chýb je veľmi veľa a aj preto rada na túto tému prednášam, čo môžu čitatelia zažiť aj na tohtoročnom žilinskom festivale Harmonia festival. Všetko sa to začína hneď tým, že si jedlo nevážime a do seba ho doslovne nahádžeme. Tam sa môžu začínať mnohé zo zdravotných problémov. Okrem toho je dnes boom rôznych nových výživových smerov, ktoré zachádzajú do extrémnosti a ľudia ich nasledujú. Častokrát sa stretávam s tým, že si kvôli tomu ešte so zdravím pohoršia. Ďalej sú to nesprávne kombinácie jedál, konzumácia nadmiery tukov či bielkovín, ignorovanie vlastného tela a signálov, ktoré nám dáva, či konzumácia nutrične prázdnych potravín. 

 

 

 

 

Ako skoncovať so sladkým, máš nejakú dobrú radu ako prestať jesť sladkosti?

Ak nemá človek závažný zdravotný problém, tak treba ísť na to rozhodne pomaly. T.j. začať postupne prechádzať na menej škodlivé sladidlá. V začiatkoch to môžu byť napr. rôzne sirupy – javorový, ryžový, agáve. Neskôr treba začať nahrádzať aj tieto, za ešte lepšie formy, ako je brezový či kokosový cukor. Ideálne je sladiť iba ovocím, prípadne stéviou. Takisto funguje dobre metóda jeden deň áno, jeden deň nie. Jednoducho, jeden deň budete sladiť a druhý deň nie. Potom si budete zväčšovať medzeru – jeden deň áno, dva dni nie, atď. Veľmi dôležité je samozrejme ale hľadať príčinu, prečo sa nám ten cukor toľko žiada. U väčšiny ľudí je to z dôvodu, že majú energeticky oslabenú slezinu, prípadne potrebujú zajesť stres. Lenže čím viac cukru budete svojmu telu dávať, tým viac si budete slezinu oslabovať. Je to začarovaný kruh. Takisto platí pravidlo, že čím viac budete jesť pikantných či solených jedál, tým viac sa vám bude žiadať práve cukor.

 

Veľmi dôležité je samozrejme ale hľadať príčinu, prečo sa nám ten cukor toľko žiada. U väčšiny ľudí je to z dôvodu, že majú energeticky oslabenú slezinu, prípadne potrebujú zajesť stres.

 

Čo by si poradila ľuďom, ktorí trpia ochorením dýchacích ciest, astmou alebo stále častejšími alergiami?

Neviem ti dať na to, bohužiaľ, úplne jednotnú odpoveď, lebo tých samotných príčin môže byť viacero. Ak je to ochorenie, ktoré má suchú formu, tak budem človeka „zvlhčovať“. Ak je to naopak ochorenie, ktoré má vlhkú podobu, tak ho budem sušiť a zohrievať. Vo všeobecnosti však skoro všetkým kožným a dýchacím problémom škodia mliečne výrobky, extrémne pikantné pokrmy a extrémne suché pokrmy (napr. aj chleba). No a takisto vyššie spomínaný cukor.

 

Všetko sa začína prvým krokom. Čo by si odkázala ľuďom, ktorí chcú zlepšiť svoje stravovanie, kde majú začať?

Úplne prvé, čo môžu urobiť hneď, bez toho aby sa potrebovali s niekym poradiť a zároveň si neuškodili je, vylúčiť všetky potraviny, z ktorých im je viditeľne zle. To znamená, ak ma po hamburgeri vždy preženie, prípadne ma po vypití mlieka svrbí pokožka, prestaňte tieto potraviny jesť. Telo vám jasne hovorí, že ich nechce. No a druhú vec, ktorú môže každý urobiť a ktorou by som (keby som musela) definovala zdravú stravu – jedzte čo najmenej priemyselne spracovaných, rafinovaných potravín a polotovarov. Vráťte sa k vareniu a produktom bez mechanického spracovania.

 

Viac o tejto téme sa dozviete na prednáške Moniky Balko s názvom Najčastejšie mýty a chyby v stravovaní, ktorú bude prednášať na 3. žilinskom ročníku HARMÓNIA Festivalu zdravého životného štýlu. Podujatie sa koná 19. a 20. októbra v Hoteli Slovakia v Žiline. Viac na www.HarmoniaFestival.sk

 

Rozhovor pripravila Mgr. Katarína Lehotská Mikuláková, autorka HARMÓNIA Festivalov, www.HarmoniaFestival.sk

 

Ilustračné foto: www.pexels.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť