S Francúzka až po Čierne more na bicykli s transplantovaným srdcom. To je príbeh francúzskeho pacienta Jeana-Michela Lelignyu, ktorému pred viac ako tridsiatimi rokmi transplantovali srdce.
Jeho príbeh, je príbehom o nezlomnej ľudskej sile, odvahe a vytrvalosti, ale aj o tom, že transplantácie orgánov nielenže zachraňujú ľudské životy, ale umožňujú pacientom žiť dlhý, kvalitný a plnohodnotný život. Jean-Michel navštívil aj Slovensko na svojej cyklotrase do rumunskej Constanty.
V každej krajine ktorou prechádza, hlása posolstvo a silnú myšlienku o darcovstve a transplantáciách orgánov, ktorá je častokrát jedinou nádejou na život pre pacientov odkázaných na tento medicínsky výkon.
S transplantovaným srdcom žije 34 rokov
Jean-Michel Leligny je 65-ročný francúzsky fotograf a novinár z Normandie, ktorý sa vydal na výnimočnú cyklistickú výpravu z francúzskeho Saint-Brévin-les-Pins až do rumunského mesta Constanta pri Čiernom mori. Cieľom jeho 4 530 km dlhej cesty je zvýšiť povedomie o darcovstve orgánov a ukázať, že aj po transplantácii je možné viesť aktívny a plnohodnotný život a to aj niekoľko desaťročí po chirurgickom zákroku. Na Slovensku sa k nemu pripojili aj slovenskí pacienti, ktorí ho na bicykloch sprevádzali až k hraniciam Slovenska smerom do Maďarska.
Transplantácie vracajú do života
Vlasta Pagáčová z pacientskej organizácie Dar života, ktorá združuje pacientov po transplantácií srdca hovorí, že Jean žije s transplantovaným srdcom už viac ako 34 rokov a svoje 65. narodeniny a 35. výročie jeho transplantácie srdca sa rozhodol osláviť touto dobrodružnou cestou.
„Pre nás pacientov je dôkazom a stelesnením toho, že transplantácie orgánov sú medicínskym zákrokom, ktorý reálne vracia život pacientom, a to nie len na krátky čas, ale aj na dlhé desaťročia,“ konštatuje.
„Keď som podstúpil transplantáciu, lekári očakávali, že môj život sa predĺži o desať rokov. Dnes píšem už 34 ročný príbeh s mojim transplantovaným srdcom, vďaka ktorému som prežil nielen aktívne, produktívne roky svojho života, ale aj tie seniorské. Je to fascinujúce a chcem sa poďakovať za tento dar života. Hovoriť svetu o význame darcovstva a transplantácií orgánov aj z perspektívy bicykla,“ hovorí Jean-Michel.
Chýbajú darcovia
Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre orgánové transplantácie a prednostka Transplantačného centra doc. MUDr. Zuzana Žilinská tvrdí, že v Európe ročne zomrie približne tisíc ľudí len preto, že sa reálne nedožijú transplantácie.
„Chýbajú darcovia a pacientov na čakacej listine je násobne viac, ako orgánov vhodných na transplantáciu. Na Slovensku je aktuálne na čakacej listine viac ako tristo pacientov, najviac z nich čaká na novú obličku,“ hovorí s tým, že aj vďaka Jean-Michelovi sa môže táto téma dostať viac medzi ľudí, aby sa o darcovstve a transplantáciách orgánov hovorilo viac v slovenských rodinách, v práci, medzi blízkymi. „Lebo len edukáciou a citlivou komunikáciou môžeme zvýšiť povedomie o tejto téme,“ dodáva.
Jean-Michel pokračoval zo Slovenska na svojej ceste do Maďarska, odtiaľ putuje do Rumunska, mesta Constanta, ležiaceho pri brehoch Čierneho mora, kde ukončí svoju viac ako 4,5 tisíc kilometrovú trasu, lemovanú symbolikou darcovstva orgánov.