Livigno – dedinka v údolí s lyžovačkou pre každého

Útulné apartmánové domy z dreva a kameňa, množstvo obchodíkov a butikov, príjemné krčmičky… Livigno je útulná dedinka v údolí, ktorú obklopujú zjazdovky zo všetkých strán.

Talianske vysokohorské alpské stredisko Livigno leží na hranici so Švajčiarskom. Cez zimu sa tam dá dostať len dvomi spôsobmi: cez tunel Munt la Schera alebo cez St. Moritz, čo je o cca 100 kilometrov navyše.

Tunel je široký pre jedno vozidlo, takže premávka sa pohybuje striedavo, ovládaná je semaformi. Za tunel sa platí poplatok 15 eur (16 CHF). V lete sa dá dostať jednoduchšie cez horský priesmyk Passo Stelvio. Ide o druhý najvyšší priesmyk v Alpách. V zime je však zatvorený.

 • Vzdialenosť z Bratislavy je 743 kilometrov (cca 8 hodín) a z Košíc 1192 kilometrov (cca 12 hodín).
 • Livigno leží v 12 kilometrovej doline v nadmorskej výške 1816 metrov nad morom.

Do 50-tych rokov 20. storočia ponúkalo iba letnú turistiku keďže v zime sa tam nedalo dostať. Len málo nadšencov, najmä Nemcov chodilo v zime do Livigna so saňami, aby si tu vychutnali panenskú prírodu. Prvé dva vleky boli postavené v roku 1959.

Definitívne sa otvorili lyžiarom až v roku 1965, keď sa podarila výstavba tunela Munt la Schera.

Tak sa začal turistický rozvoj Livigna.

Kým v roku 1965 tam bolo 6 hotelov a dva lyžiarske vleky, v roku 2002 tam už bolo viac ako 100 hotelov so 4800 lôžkami a viac ako 900 apartmánov na týždenný prenájom, 32 lyžiarskych vlekov, 110 km zjazdových tratí a 40 kilometrov bežeckých.

Ponuka lyžovania pre každého

Lyžovanie v Livigne ponúka niečo pre každého – široké zjazdovky, upravené bežecké trate a nezabudnuteľnú scenériu.

 • Nedotknutá príroda a toľko slnka ako žiadne iné lyžiarske stredisko.
 • Výbornú lyžovačku si užijete od konca novembra do začiatku mája.
 • Zjazdovky sú široké a bezpečné, scenéria je úchvatná

Livigno obklopujú zjazdovky z dvoch strán – Carosello a Mottolino. 115 kilometrov tratí na bezlesných svahoch ma prevažne mierny a ľahko športový charakter.

Takmer celou dolinou sa nachádza 40 kilometrov perfektne udržiavaných bežkárských tratí.

Zimné radovánky dopĺňajú terény pre skialpinizmus, lyžiarske školy a škôlky, večerné lyžovanie, zimné prechádzky…

Snowboardisti zostanú ohromení rozľahlosťou jedného z najlepších talianskych snowparkov s U-rampou, boardercrossovou dráhou a vyzývavými prekážkami.

Online rezervácie do požičovní sú so zľavou

Výstroj nemusíte mať svoj. Po celej dedine sú k dispozícii požičovne s výborným výberom (lyže, snowboardy, lyžiarske topánky, ale aj lyžiarske odevy, prilby a ochranné pomôcky).

Ponúkajú tie najmodernejšie lyže, ale aj lyžiarky, prilby aj odevy. Taktiež robia aj technickú údržbu, nastavujú topánky, robia drobné opravy. Pokiaľ si výstroj rezervujete cez internet, niektoré požičovne ponúkajú zľavy od 10 do 20 percent.

Lacné nákupy

Livigno používa status bezcolnej zóny, to znamená, že sa tu neplatí DPH ani spotrebná daň. Za výhodné ceny tu môžete nakúpiť najmä odevy, pohonné hmoty, alkohol a parfumériu. Pokiaľ sa vyberiete na lyžovačku v apríli, môžete natrafiť na výrazne zľavy až do výšky 70 percent na zimné oblečenie.

Livigno je dedinka v ,,údolí“. Nájdete tu útulné apartmánové domy, menšie hotelíky, príjemné bary a množstvo obchodíkov.

Apartmány majú kúpeľňu so sprchou a WC, kuchynský kút s elektrickým sporákom, chladničkou a mikrovlnnou rúrou, ako aj TV a niektoré aj balkónmi či terasami.  Vo  vybavení kuchyne nájde všetko to, čo máte aj doma.

Po dedinke jazdí hustá sieť SKI-busov, sú rozlíšené farbami a jazdia pomerne často. Zástavky sú blízko. Ani na zjazdovky to pritom z centra vôbec nie je ďaleko, aj keby ste sa rozhodli ísť peši.

To všetko robí z Livigna bohaté mestečko v Alpách, ktoré celoročne láka návštevníkov zo Slovenskej republiky a z celej Európy.

Livigno

 • 40 km bežeckých tratí,
 • 115 km zjazdoviek,
 • k dispozícii je 30 moderných vlekov: z toho šesť gondol, 13 sedačkových lanoviek a 11 lyžiarskych vlekov
 • 78 rôznych zasnežovaných trás: 12 čiernych zjazdoviek, vrátane vzrušujúceho zjazdu s názvom „Giorgio Rocca“, 37 červených zjazdoviek, 29 modrých zjazdoviek
 • Najvyšší bod: 2 798 m
 • Nadmorská výška lyžiarskeho strediska: 1 816 m

FOTO: Zlatica Beňová, livigno.eu

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť