Kliešťa treba vybrať do 24 hodín

Príroda je krásna, no kliešť je jej nenápadný a nebezpečný spoločník. Po prechádzke či športe sa preto treba radšej skontrolovať. „V prípade, že nájdeme kliešťa, treba ho vybrať čím skôr, najlepšie do 24 hodín,“ upozorňuje MUDr. Elena Lazarová, primárka Oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie Univerzitnej nemocnice Bratislava.

 

Deti na luke

 

Postup je jednoduchý. „Odporúčame pretrieť postihnuté miesto krémom alebo olejom, aby sme zabránili prívodu vzduchu. Následne po približne desiatich minútach pretrieme miesto handričkou, kedy sa kliešť sám uvoľní. Ak sa tak nestane, treba ho následne vybrať pinzetou,“ opisuje postup primárka.

Dôležité je následne skontrolovať, či sme odstránili celého kliešťa alebo len jeho časť.V prípade, ak časť kliešťa zostala v pokožke, odporúča sa vyhľadať lekára, ktorý kliešťa odborne odstráni.

 

 

Skontrolovať treba aj psa

Ak sa v prírode prechádzame so psom, treba skontrolovať aj jeho. Je preňho rovnako nebezpečný a navyše, môže sa preniesť následne na človeka, Kliešťa psovi treba vybrať štandardným spôsobom ako u človeka.

 

 

DSCF9944

 

 

Do prírody ideálne s repelentom a s vhodným oblečením

Ak sa chystáte s rodinou alebo domácim miláčikom do lesa, treba si obliecť vhodné oblečenie. „Ideálne je, ak má človek pokrytú čo najväčšiu časť tela odevom a na nohách uzavretú obuv. V prípade, že je veľmi teplo, odporúča sa použiť dostatočné množstvo repelentu a vhodnú pokrývku hlavy,“ hovorí  Lazarová.

 

 

2015_04_19_zaruby - 7

 

Kliešťa netreba podceňovať

Ak sa do človeka „zahryzne“ kliešť, ktorý je prenášačom mikroorganizmov lýmskej boleriózy alebo kliešťovej encefalitídy, môže to mať vážne následky na zdraví. Príznaky by sa nemali podceňovať. „Ak aj kliešťa odstránime a postihnuté miesto začne červenať, treba vyhľadať odbornú pomoc,“ uzatvára  lekárka Lazarová. V najhoršom prípade totiž problémy spôsobené kliešťom môžu prerásť pri neliečení až do bolesti a opuchov kĺbov, svalov, problémov so srdcom či bezvedomia.

 

ILUSTRAČNÉ FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť