DESAŤ mýtov a faktov o našich očiach

Zrak sa dá považovať za jeden z najvýznamnejších zmyslových orgánov. Až 80 % informácií totiž získavame prostredníctvom našich očí. Možno preto o ňom máme toľko skreslených predstáv, ktoré sa predávajú z generácie na generáciu.

Odborníci zo siete očných optík FOKUS sa pozreli na najznámejšie polopravdy a mýty o zraku, aby potvrdili či ide o vedecky podložený fakt alebo o číry nezmysel. 

1. Konzumácia mrkvy zlepšuje zrak = MÝTUS

S dioptrickými vadami oka však konzumácia tejto zeleniny nijako nesúvisí. Áno, je pravda, že mrkva je bohatá na betakarotén, z ktorého v ľudskom tele vzniká vitamín A, a ktorý vyživuje očnú sietnicu, ale podobné množstvo vitamínu A obsahujú tiež marhule alebo orechy. Napriek tomu, že by sa dalo povedať, že na tomto tvrdení je trochu pravdy, pred dioptrickými okuliarmi náš zrak bohužiaľ neochráni.

2. Pozeranie na zelenú farbu upokojuje oči = MÝTUS

Čo je pravdy na tom, že je dôležité mať okolo pracovného stola postavené kvety, aby ste v prípade potreby mohli na malú chvíľku odvrátiť zrak od svietiaceho monitora smerom k zeleni a uľaviť tak očiam? „Práca s elektronikou oči samozrejme namáha. A aj keď je zelená farba upokojujúca, zrak nám nespasí. Vyskúšať však môžete metódu 20-6-20, kedy budete vykonávať 20 sekundové prestávky s pohľadom na predmet vzdialený aspoň šesť metrov vždy po 20 minútach práce,“ radí Martin Slaný, odborný garant optík FOKUS. Pomôže tiež povrchová úprava okuliarov proti modrému svetlu, tzv. Bluefiltre, oči budú menej unavené.

3. Nosením okuliarov oči zlenivejú = MÝTUS

Dávate si dole okuliare, aby si vaše oči trochu potrénovali alebo odpočinuli? Márna snaha. Chvíľkovým odhodením okuliarov im neprospejete. Používanie korekcie totižto oči neoslabuje. Práve naopak. Pokiaľ si okuliare dáte dole, oči sa v dôsledku chýbajúcej korekcie namáhajú o to viac. Dioptrické vady zraku sa môžu zhoršovať s pribúdajúcim vekom alebo ako výsledok prekonanej choroby, avšak nosením okuliarov ich nijak neovplyvníte.

4. So šošovkami nesmiete zaspať = MÝTUS

Je pravda, že s niektorými kontaktnými šošovkami by ste nemali ísť spať. Zatiaľ čo krátky spánok nemusí spôsobiť vôbec nič, pri niekoľkohodinovom si zarábate na pekný problém, ako je podráždenie, začervenanie či pálenie očí. Záleží však na konkrétnom type šošoviek. „Pokiaľ používate silikón-hydrogélové kontaktné šošovky odporúčané aj na prespávanie, nie je potrebné ich každý večer z oka vyberať. Silikón-hydrogél je nielen vysoko priepustný pre kyslík, ale tiež vydrží dlho hydratovaný, a preto je vhodný aj pre citlivé oči,” uvádza Adéla Holubcová, odborníčka na kontaktné šošovky zo siete FOKUS optik.

Pre zdravé a bezpečné nosenie šošoviek je podľa nej dôležitý nielen výber materiálu a typu šošovky, ale tiež správna a pravidelná starostlivosť. „Pri kontinuálnom nosení sa odporúča šošovky aspoň jedenkrát za týždeň z očí vybrať a nechať cez noc vyčistiť v roztoku a pravidelne si nechať oči kontrolovať,“ dodáva Holubcová s tým, že to má malý háčik. U kontinuálnych šošoviek si dajte pozor na dobu používania. „Pokiaľ totiž nosíte 14-dňové kontaktné silikón-hydrogélové šošovky každý deň nonstop, teda cez deň aj v noci, ich doba nosenia sa skracuje na 7 dní a 6 nocí,“ upozorňuje odborníčka.

5. Modré oči sú náchylnejšie na ochorenie než tmavé = PRAVDA

Opakované zápaly či iné zdravotné problémy môžu postihnúť všetkých bez rozdielu. Je ale pravda, že vážnejšie ochorenia zraku v dôsledku vonkajších vplyvov sú podľa viacerých odborníkov výsadou svetlookých. Tí totiž majú v očiach menej pigmentu, a tak do nich preniká oveľa viac potenciálne škodlivého svetla, ako je modré svetlo či UV žiarenie. Príkladom je ochorenie podmienené vekom – tzv. makulárna degenerácia, ktorá sa štatisticky vyskytuje častejšie práve u modrej dúhovky.

6. Slnečné okuliare noste len v lete = MÝTUS

Slnečné lúče dokážu pekne potrápiť aj v zime. Tým, že je slnko na oblohe v tomto ročnom období položené nižšie, je koncentrácia UV žiarenia vstupujúceho do oka omnoho intenzívnejšia. Je to dané snehom alebo námrazou, z ktorých sa svetlo odráža. Podľa vedcov zvyšuje čerstvo napadnutý sneh hladinu UV žiarenia zhruba o 90%. V porovnaní so zeleným trávnikom, ktorý žiarenie odráža len v rámci 3%, je tak biely poprašok nenápadným nepriateľom nášho zraku, a to nielen v horských oblastiach.

7. Cukrovka je zabijakom zraku = PRAVDA

Neliečená cukrovka je vo vyspelých krajinách veľmi častou príčinou slepoty. Pokiaľ sa od svojho praktického lekára dozviete, že máte cukrovku, na nič nečakajte a vyhľadajte svojho očného lekára. Cukrovka poškodzuje cievy v celom tele. Niekomu sa to prejaví na obličkách alebo nohách, inému zase na očiach. „V momente, kedy sú vinou cukrovky poškodené cievy vyživujúce očnú sietnicu – to znamená, že sa postupne trhajú – dochádza nielen k zjazveniu sietnice, ale aj k jej možnému odchlípeniu. To vedie k trvalému poškodeniu zraku, v najhoršom prípade až k slepote. Rozhodne preto nepodceňujte pravidelné návštevy očného lekára či optometristu,“ upozorňuje Slaný.

8. Čítanie v šere kazí oči = PRAVDA

Dlhodobé štúdie potvrdzujú, že vysokoškolsky vzdelaní ľudia nosia okuliare častejšie. Či je to kvôli tomu, že celý večer v šere poctivo študujú novú látku, už výskumy neukazujú. Aj keď zvýšená námaha zaostrovacích svalov v oku pri čítaní môže spôsobiť zhoršenie dioptrií, týka sa to len ľudí vo veku do cca 25 rokov. Nedostatočné osvetlenie pracovnej alebo čítacej plochy ale každopádne spôsobuje únavu, podráždenosť aj bolesť očí.

9. Pozeranie do priameho slnka môže trvalo poškodiť zrak = PRAVDA

Aj kratší pohľad do ostrého svetla spôsobuje krátkodobé oslepnutie. Pri dlhšom pohľade do priameho slnka si koledujeme nielen o zápal spojiviek, zápal rohovky alebo spálené viečka, ale tiež o nenávratné poškodenie sietnice s trvalým oslabením zraku. Rovnako je tak tomu aj pri zatmení slnka, pri ktorom môžeme nadobudnúť mylný dojem, že sa nám nič nemôže stať. Opak je ale pravdou.

10. Zlé dioptrie môžu spôsobiť padanie vlasov = PRAVDA

Vypadávanie vlasov môže byť naozaj následkom nesprávnej korekcie zraku. Je to kvôli tomu, že sa naše oči musia pri zaostrovaní obrazu zbytočne namáhať, čím dochádza k dráždeniu veľkého množstva nervových vlákien. Celý komplikovaný proces na úrovni mozgu potom smeruje k nadmernému vypadávaniu vlasov. Preto je nutné nosiť nielen okuliare či kontaktné šošovky, ale tiež chodiť na pravidelné vyšetrenia k optometristovi či očnému lekárovi, ktorý prípadné zmeny včas zachytí.

Ilustračné foto: pexels

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť