Cvičením k duševnej hygiene

Psychohygiena tréningu sa v praxi ukazuje ako veľmi silný činiteľ ovplyvňujúci nielen výzor postavy, ale najmä celkové zlepšenie každodenného života,

2019

„Okrem toho, že si zlepšíte si fyzičku, zdravie celého tela, schudnete,  cvičením si skvalitníte aj svoj intímny život  a poriadne si vyčistíte hlavu!“ tvrdí tréner Ľuboš Gsch.

ŠESŤ benefitov, ktoré prináša tréning

1. BENEFIT – mozog pracuje omnoho účinnejšie

„Či sa už potrebujete naučiť nové znalosti, lepšie zvládať stres alebo nebodaj všetko naraz, v kombinácii s cvičením pracuje váš mozog omnoho účinnejšie. Viete teda takto všetky úlohy podobnej dôležitosti zvládnuť lepšie, rýchlejšie a efektívnejšie,“ hovorí Gsch. Podľa jeho slov je dokázané, že mozog pracuje v sprievode fyzického tréningu lepšie. To má pozitívny dopad nielen na osvojovanie vedomostí, ale aj celkový nárast inteligencie na viacerých frontoch.

2. BENEFIT – posilňuje morálno-vôľové vlastnosti

To ocenia podnikatelia aj zamestnanci. Ak máte v práci dôležitú úlohu a viete, že často podliehate nadmernému stresu, pohyb je ten najlepší prostriedok, ako sa s tým vysporiadať. Trénovaný človek je odolnejší, vydrží viac a dokáže ísť priamo za cieľom, lepšie zvláda prekážky.

2019

3. BENEFIT – minimalizuje depresiu a zlepšuje náladu

„Cvičenie pomáha aj pocitovo. To vzniká vďaka uvoľňovaniu endorfínov, ktoré takto priamo ovplyvňujú náladu viac-menej na počkanie. Tréningom – psychohygienou dokážu ľudia bojovať aj s omnoho vážnejším problémom, ako je zlá nálada,“ hovorí tréner Gsch. Konkrétne napríklad Harvard T. H. Chan podľa neho preukázal, že len 15-minútový beh denne dokáže znížiť riziko depresie až o celých 26 percent.

4. BENEFITodstráni negatívne myšlienky

Počas pohybovej aktivity sa zvyčajne nemáme čas príliš zaoberať negatívnymi myšlienkami.

„Tréning totiž aktívne spôsobí zmeny v činnosti mozgu a zvýši tak celkový telesný pokoj, čím napomáha k psychickému zdraviu,“ pripomína tréner.

Nezanedbateľný je podľa neho tiež fakt, že pri cvičení človek zabudne na všetky negatívne myšlienky a neskôr si ich dokáže s chladnou hlavou vo svojom vnútri opäť pekne usporiadať.

2019

5. BENEFIT – pomôže nájsť stratenú motiváciu

„Určite sa netreba hnať za cieľom, že výsledok sa dostaví instantne po tréningu. Ale priznajme si, každému dobre padne, keď si priebežne sleduje vlastný progres. Akonáhle totiž uvidíte zo svojej snahy výsledky, je dosť pravdepodobné, že vám ten pocit „víťazstva“ zachutí a bude vás motivovať k neustálemu progresu,“ hovorí Gsch.  

6. BENEFIT – vyčistí hlavu a zlepší nápady

Spolu s každým ďalším nádychom a výdychom sa pri cvičení pekne vyčistí hlava. Človek ľahšie rozmýšľa a aj problémy sa potom javia v inom svetle. Po cvičení sa často objaví riešenie, ktoré situáciu pomôže riešiť.

Dokáže predlžiť aktívne roky života

„Nebudem tvrdiť, že cvičenie a pohyb zaručia nesmrteľnosť. Rozhodne ale pomôže predĺžiť aktívne roky života, kedy budete vedieť plnohodnotnejšie fungovať aj v pokročilom veku. Človek si tak skvalitní svoje bežné dni, bude sám so sebou viac spokojný a účinne zabojuje s negatívnymi vplyvmi,“ dodáva Ľuboš Gsch.

Ľuboš Gsch je tréner a autor kníh Začni cvičiť s POHYBom pre mužov a Začni cvičiť s POHYBom pre ženy.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť