Čo je kašeľ a čo ho spôsobuje?

Najčastejším príznakom pri chrípkových infekciách alebo prechladnutiach býva kašeľ, ktorý za normálnych okolností pomáha pri čistení dýchacích ciest.

ID-10069662

Z prieskumu, ktorý sa uskutočnil na Slovensku, vyplynulo, že kašeľ trápi približne 36 percent Slovákov. Ocitol sa tak na 3. mieste, hneď za bolesťami hlavy a nádchou. Štatistiky uvádzajú, že každý dospelý pretrpí dva až tri krát ročne akútnu infekciu dýchacích ciest. U detí je toto ochorenie ešte častejšie, potrápi ich to šesť až desať krát za rok. Pritom ochorenia dýchacích ciest sú najčastejšou príčinou práceneschopnosti, či vynechávania v škole.

Zo vzduchu sa v našom dýchacom systéme usádzajú nielen neškodné čiastočky rôznych nečistôt, ale aj vírusy. Tie potom napádajú sliznice v hrtane, priedušnici a v pľúcach. Potom je kašeľ upozornením na chorobu či náhlu zdravotnú komplikáciu, ktorú ak podceníte, môže vám nepekne znepríjemniť život.

Ako funguje
Kašeľ je príznakom dráždenia výstelky dýchacích ciest a má svoju obrannú fyziologickú funkciu. Výstelka dýchacích ciest sa totiž okrem iného stará o to, aby sa škodlivé čiastočky, ktoré vdychujeme, dostali preč z nášho tela a vytlačuje ich smerom von. Ak sú však tieto čiastočky väčšie alebo sa správajú ako alergény, potom vzniká kašeľ, ktorým sa snažíme pôvodcov dráždenia odstrániť. Podstatou kašľa je hlbšie a rýchlejšie nadýchnutie a prudké vydýchnutie, pričom vzniká charakteristický zvuk.

Pozor!
Pred zakašľaním stúpa tlak vo vnútri pľúc, čo im neprospieva. Ak sa opakuje príliš často, môže dôjsť aj k poškodeniu pľúc.

Kašeľ môže byť príznakom:

 • ľahkého ochorenia, napríklad katar horných dýchacích ciest

 • chronického ochorenia dýchacieho ústrojenstvá, zvlášť chronický kašeľ (astma, vleklý zápal priedušiek)

 • veľmi závažného ochorenia dýchacieho ústrojenstva (rakovina pľúc, tuberkulóza)

 • ochorenie iného ústrojenstva (napríklad srdcové zlyhávanie)

Ako sa chrániť?

 • efajčite a nezdržiavajte sa v zafajčených, nevetraných či prašných miestnostiach

 • vyhýbajte sa príliš studenému aj príliš teplému vzduchu

 • naparujte sa kamilkovým alebo šalviovým odvarom

 • bez inštrukcie od lekára by sa nemali antitusiká (lieky na zastavenie kašľa) používať dlhšie ako päť až sedem dní

 • jednotlivé lieky proti kašľu vzájomne nekombinujte

 • v spálni si zabezpečte dostatočne zvlhčenie

 • pravidelne a často vetrajte

 • prijímajte dostatok tekutín

v  ľahších prípadoch pomôže aj prieduškový čaj, čaj proti kašľu alebo teplé mlieko s medom

Rýchlo k lekárovi

Tehotné ženy, dojčiace matky, dojčatá, malé deti, ako aj osoby, ktoré užívajú lieky na zníženie vysokého krvného tlaku, by pri výskyte kašľa mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Viete, že?
Pri kašľaní sa stlačený vzduch spolu s cudzími časticami a hlienom rúti von rýchlosťou 250 až 900 km za hodinu? Sila tejto rýchlosti sa môže prirovnať k uragánu!

FOTO: www.freedigitalphotos.net

You may also like...

1 Response

 1. Erika píše:

  ja vzdy zacnem popijat stopkasel sirup a nosit sale satky na zohriatie krku, a pomaha to, dva tri dni a je po kasli

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť