Čas dovoleniek. Pozor na finančné pasce

Leto a letné dovolenky patria k značnej finančnej záťaži pre každú rodinnú peňaženku.

„Takmer 6 z 10 dovolenkujúcich Slovákov plánuje toto leto minúť na zabezpečenie pobytu pri mori či na horách do tisíc eur, tretina nad tisíc,“ dopĺňa ďalšie výsledky prieskumu Martin Slosiarik, sociológ a riaditeľ agentúry FOCUS.

Väčšina Slovákov (61%) si podľa neho zabezpečuje svoju letnú dovolenku individuálne. Niečo vyše tretiny (38%) využije služby cestovnej kancelárie.

Podľa aktuálneho prieskumu spoločnosti PARTNERS GROUP SK, ktorý realizovala agentúra FOCUS, sa takmer polovica Slovákov chystá vycestovať niekam za oddychom.

Nenechajte, aby letná dovolenka zruinovala domáci rozpočet

Láka najmä relax pri mori, kde odchádzajú až dve tretiny dovolenkujúcich. U mladých ľudí do 35 rokov dominuje zahraničie (71%) a starší ľudí rastie podiel tých, ktorí dovolenkujú doma (45%). Zvyšok si plánuje užiť dovolenku doma na Slovensku, najmä na horách.

Koľko nás naozaj stojí dovolenka

Náklady, ktoré čakajú dovolenkujúcu rodinu, nie sú len peniaze za samotný pobyt, cestu, prípadne stravovanie. To spravidla uhradíte v cestovnej kancelárii v rámci zakúpeného balíka. „Nákupom a zabezpečením samotnej dovolenky však náklady na letný relax nekončia. Rátajte s dodatočnými nákladmi, ktoré vám prinesú preddovolenkové nákupy a náklady súvisiace s nástupom na dovolenku. Môžu sa vyšplhať až do výšky 500 € a to hovoríme iba o potrebných a praktických veciach,“ hovorí Linda Gergeľová, odborníčka na financie z PARTNERS GROUP SK.

Je dobré dopredu si vyčísliť  všetky výdavky súvisiace s dovolenkou – napríklad nákup oblečenia, drogérie a opaľovacích krémov, dovolenkovej lekárničky, bedekra, ako aj doprava na letisko.

Pri cestovaní autom treba zohľadniť diaľničné a mýtne poplatky, výdavky spojené s vybavením pasu a samozrejme treba rátať s peniazmi na nepredvídané udalosti (zdravotné komplikácie, pokuty, príplatok za batožinu na letisku, strata kufra a pod.).

Nezabudnite ani na cestovné poistenie, ktoré dostatočne kryje všetky hrozby. Rizikové poistenie je potrebné ak sa chystáte potápať alebo do hôr na turistiku.

Skroťte bezhlavé dovolenkové míňanie. Určite si vreckové

Výdavky by mali byť úmerné možnostiam vlastnej peňaženky. „Aby sme sa vyhli bezhlavému míňaniu peňazí je dôležité si vopred stanoviť rozpočet, ktorý chceme na dovolenke minúť napríklad na výlety, suveníry, občerstvenie, či inú zábavu,“ tvrdí Gergeľová.

Ideálne je preto podľa nej vyčleniť si sumu, ktorú chceme a môžeme minúť, nebudeme musieť tak prepočítavať každé euro, budeme mať financie pod kontrolou a dovolenku si môžeme o to viac užiť.

Podľa prieskumu  plánuje dve tretiny Slovákov (64%) počas samotnej dovolenky vreckové vo výške do 500 eur a viac ako štvrtina vo výške nad 500 eur.

Pozor na  dovolenkové pasce

„Medzi najzradnejšie dovolenkové finančné pasce patrí výmena peňazí do cudzej meny, kurzové pohyby, bankové poplatky a kreditné karty,“ vysvetľuje Gergeľová.

Pri zámene peňazí do cudzej meny sa vopred zorientujte, aké máte možnosti. Vymeniť peniaze môžete ešte doma alebo v zahraničí v banke, či zmenárňach. Pri zámene peňazí, najmä v zmenárňach (teda mimo prostredia banky) si treba dať pozor nielen na aktuálny kurz, ale najmä na možné poplatky so zmenou peňazí spojené. Tie sa môžu vyšplhať až na 40% hodnoty menených peňazí.

Výber kartou z bankomatu

Pri výbere z bankomatu si treba  dať pozor na dve pasce a to – výber kurzu /resp. meny podľa ktorej sa kurz pri výbere bude prepočítavať – treba si zvoliť menu danej krajiny. Tým druhým ohrozením pri výbere z bankomatu v zahraničí sú samotné poplatky banky. Ideálne na tieto prípade je používať platobnú kartu s možnosťou výberu z akéhokoľvek bankomatu aj v zahraničí zadarmo.

Kreditná karta je zase dobrým nástrojom pri bezhotovostných platbách u obchodníka, alebo pri rezervácii auta, hotela. Väčšina spoločností požaduje úhradu priamo kreditnou kartou, slúži im zároveň ako záruka v prípade poškodenia auta, či iného majetku. „S kreditnou kartou treba vedieť správne narábať a minutú čiastku na nej doplniť čo najskôr, ideálne pred uplynutím konca mesiaca. Vyhneme sa tak vysokým poplatkom a úrokom, ktoré sa pohybujú od 17 % vyššie,“ upozorňuje odborníčka na financie.

Rady:

  • Naplánujte si dopredu ako si dovolenku predstavujete, čo od nej očakávate, čo chcete vidieť, zažiť a podľa toho nastavte rozpočet. To ušetrí veľa negatívnych emócií a sklamaní.
  • Informujte sa – informácie o vašej dovolenkovej destinácii,  aktivitách, službách, cenách, rôznych tipoch čo robiť získate v bedekroch, či na internete, ale aj od priateľov a známych.
  • Urobte si zoznam, ako by mohol vyzerať deň na dovolenke a čo si tam chcete dopriať, načo minúť peniaze a následne prirátať k výslednej sume 20% na rezervu na spontánne nápady, či nepredvídateľné situácie.
  • Poistite sa – správne nastavené cestovné poistenie môže zabrániť, aby sa vám dovolenka neplánovane predražila. Platí základné pravidlo – lepšia je prevencia, ako  riešenie nepríjemných dôsledkov.
  • Vyčleňte si dovolenkové „vreckové“ – stanovte si presnú sumu, ktorú miniete počas dovolenky a dodržiavajte rozpočet, ktorý ste si stanovili. 
  • Majte k dispozícii hotovosť a rezervu na účte – je vhodné mať počas dovolenky časť dovolenkového vreckového v kombinácii – hotovosť v lokálnej mene a peniaze na účte. Ideálne je hotovosť si uložiť do hotelového trezoru a každý deň si vybrať iba sumu, ktorú miniete v ten deň.
  • Vyhnite sa nepremysleným nákupom – Ceny suvenírov sú priamo v dovolenkovej destinácii oveľa drahšie, ako inde. Urobte si zoznam komu a aký suvenír či darček chcete z dovolenky priniesť. Potešte prípadne rodinu a priateľov pohľadnicou, ktorá je opäť v móde.
  • Nechajte si  poradiť od domácich – veľa peňazí sa dá ušetriť, keď budete na dovolenke žiť ako domáci, teda cestovať verejnou dopravou, nakupovať a stravovať sa tam, kde domáci, čo je lacnejšie a často aj kvalitnejšie.
  • Začnite šetriť na ďalšiu dovolenku – dovolenkové nadšenie využite na optimistické dovolenkové sny a odkladajte si každý mesiac sumu, ktorá vám tento sen umožní splniť si na ďalší rok. K radosti z budúcej dovolenky sa tak pridá aj dobrý pocit zo správneho finančného správania sa .

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť