Ako prežiť dlhý let? TOP triky na cestovanie lietadlom

Letecká doprava hrá v letnej sezóne prím. Podľa štatistík cestovnej agentúry Invia ju využije vyše 87 percent cestujúcich a najčastejším dňom, keď Slováci odlietajú na dovolenku, je 29. jún. Ako prežiť dlhý let, čo si vziať priamo na palubu lietadla?

S nasledujúcim radcom sa niektorým ťažkostiam na cestách môžete vyhnúť.

Letecká doprava predstavuje najrýchlejší a najpraktickejší spôsob presunu z bodu A do bodu B. Aj napriek tomu má dlhý transkontinentálny let svoje neradostné špecifiká. Môže vás rozčuľovať hlučná a silná klimatizácia, prekážať suchý vzduch v kabíne, nebudete vedieť, ako si po čase sadnúť a s najväčšou pravdepodobnosťou vás otrávi nekonečná nuda. Potom vás ešte môže potrápiť aj neúprosná pásmová choroba zvaná „jet lag“.

Pite, pite, pite

Veľkým nepriateľom pasažiera pri dlhom cestovaní je dehydratácia. Vzduch v kabíne býva veľmi suchý, počas cesty by ste teda mali veľa piť, nie však alkoholické nápoje. Úplne postačí, ak letušku požiadate o obyčajnú neochutenú vodu.

„Väčšina leteckých spoločností ponúka počas dlhých letov dostatok nápojov, je však dobré si pred nástupom do kabíny kúpiť poriadne veľkú fľašu minerálky a vypiť ju ešte pred odletom,“ dáva praktický tip Andrea Řezníčková, tlačová hovorkyňa cestovnej agentúry Invia, ktorá je na českom trhu jednotkou v oblasti predaja dovolenky cez internet.

Keď je zima, vezmite si na palubu ľahký pléd

Pri dlhých letoch by ste mali myslieť aj na to, že na palube lietadla býva často zima. Ak ste uzimení, určite neuškodí, keď si do príručnej batožiny pribalíte ľahký pléd, výborne poslúži ako prikrývka a zároveň ho môžete použiť aj ako praktickú deku na pláž.

Nezabudnite na lieky

S dlhými letmi sa často spájajú aj prípadné zdravotné riziká. Medzi tie najčastejšie patrí žilová trombóza, ktorá sa niekedy nazýva aj „syndróm ekonomickej triedy“.

Podľa odborníkov sa riziko žilovej trombózy zvyšuje vtedy, ak let trvá dlhšie ako štyri hodiny. Jedným z najviac ohrozených cestujúcich bývajú tí, ktorí majú kŕčové žily. „Ak trápia aj vás, príp. máte iné žilové ochorenie, odporúčame pred odletom navštíviť lekára, ktorý vám predpíše vhodné lieky,“ upozorňuje hovorkyňa. Môžete vyskúšať aj sťahovacie podkolienky, ktoré zoženiete v zdravotníckych potrebách.

Pocvičte si, popreťahujte sa

Občas by ste sa mali počas letu pretiahnuť. Cvičte „krúžky“ nohami alebo sa prejdite v uličke, zamedzíte tak nielen trombóze, ale aj častým opuchom nôh. „V lietadle je praktické voliť miesto pri únikových vchodoch alebo na začiatku lietadla, kde je väčší priestor na nohy,“ radí ďalší zlepšovák hovorkyňa Invia.

Hudba, obľúbený film, hry

Cestovanie s deťmi býva ťažké. Ak máte doma nastavený limit na čas, ktorý deti môžu stráviť pri monitore, na ceste cez oceán naň zabudnite. Pravidlá sú na to, aby sa porušovali a v lietadle má nabitý tablet cenu zlata.

Okrem hier si so svojimi ratolesťami môžete pozrieť obľúbený film alebo počúvať relaxačnú hudbu. Neuškodí si zobrať do lietadla aj vlastné slúchadlá.

Ako zvládnuť časový posun? Natrenujte si ho pred cestou!

Ach, ten prekliaty jat lag! Trápi vás väčšinou vždy, keď pristanete vo vašej obľúbenej destinácii, v ktorej býva časový posun. Väčšina cestujúcich sa potom cíti niekoľko hodín zmätene, v horších prípadoch môže nepríjemný stav trvať aj niekoľko dní. Americká spotrebiteľská organizácia Consumer Reports (CR) prináša svojim čitateľom prehľad tipov, ako sa vyhnúť únave z preletu viacerých časových pásiem na dlhých cestách.

  • Skúste sa aklimatizovať už pred cestou. Nie je to nič náročné, v prípade cesty východným smerom stačí ísť spať o hodinu alebo dve skôr. Ak letíte na západ, choďte spať neskôr.
  • Počas cesty sa neprejedajte. Voľte ľahké jedlá, telu to pomôže prispôsobiť sa časovému posunu. Na ťažké hamburgery na letisku pred odletom radšej zabudnite.
  • Doprajte si denné svetlo – ak letíte na západ, po prílete buďte niekoľko hodín večer vonku, keď letíte na východ, doprajte si svetlo hlavne ráno.
  • Počas letu sa vyhnite kofeínu aj alkoholu. Štamperlík alebo kávu si radšej dajte až po prílete. Alkoholom sa síce dá ľahko uspať, zvyknúť si však na nové časové pásmo vám príliš nepomôže. Ľudia, ktorí pred spaním pijú alkohol či idú spať pod jeho vplyvom, sa častejšie prebúdzajú uprostred noci a všeobecne sa horšie vyspia.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť