Aj mliečne zuby treba čistiť. ŠESŤ rád ako na to!

Mliečne zúbky má dieťa iba niekoľko rokov, no to, ako sa o ne staráme, sa prejaví aj na trvalých zuboch. Čo všetko treba dodržať a čomu sa pri detských zuboch radšej vyhnúť?

Rada 1
Čistiť, len čo sa zúbky prerežú


Mliečne zúbky sa prerezávajú približne od 4. do 12. mesiaca veku dieťaťa. Umývať ich treba hneď, ako „vykuknú“. „Najlepšou pomôckou na umývanie zúbkov je klasická detská zubná kefka s malou pracovnou hlavičkou s mäkkými štetinkami,“ hovorí stomatologička MUDr. Kristína Kardelis z kliniky Dr. Martin. „Pre bábätká existuje aj silikónová kefka na prst, ktorá zároveň masíruje boľavé ďasno.“

Rada 2
Vitamíny v strave majú nezastupiteľné miesto


Na zdraví a kondícii zubov sa podieľa aj dostatočný prísun vitamínov a minerálov. Každý z nich má svoju úlohu. Vitamín C udržuje zdravé ďasná, vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika zo stravy a je dôležitý na mineralizáciu skloviny. Fosfor sa spolu s vápnikom podieľajú na tvorbe zdravej zubnej skloviny. Vitamín A podporuje produkciu slín. „Ak sú sliny redšie, lepšie obmývajú zuby, usádza sa menej plaku, čím sa znižuje aj výskyt kazu,“ vysvetľuje MUDr. Kardelis.

Rada 3
Ako predchádzať zubným kazom


Zubný kaz je infekčné ochorenie, ktoré spôsobujú baktérie. Nachádzajú sa v plaku zo zvyškov jedla. Baktérie rozkladajú cukry z potravy na kyseliny, tie poškodzujú zubnú sklovinu a vzniká kaz.
To neznamená, že deťom by sme nikdy nemali dopriať sladkosti. Dôležité je však po ich konzumácii umyť zuby.


Keď sú všetky mliečne zúbky prerezané, dobrým pomocníkom pri ich čistení je sonická zubná kefka. Keďže jej štetinky dokážu urobiť za minútu až 60-tisíc pohybov, účinne odstraňujú zubný povlak.
Vibrovanie tejto kefky však deti šteklí na jazyku a ďasnách, čo ich môže rozptyľovať a nevyčistia si zuby dôkladne. Rodičia by mali deťom zúbky dočistiť vždy – aj keď používajú sonickú kefku.

Dočistiť treba aj miesta, kde sa zúbky dotýkajú a kde často vznikajú kazy. „Odporúčam používať také medzizubné nite, ktoré v medzizubnom priestore takzvane napučia, čím sa jedlo a plak ľahšie odstránia,“ dáva tip stomatologička.

Rada 4
Pokazené zúbky treba zaplombovať


V prípade kazu treba mliečny zub ošetriť plombou, inak môže infekcia poškodiť aj ešte nevyrastený trvalý zub. „Ak sa mliečny zub pokazí až do nervu a pod zubom sa rozmnožia baktérie, vytvorí sa hnisavý zápal. Okrem toho, že zub bolí, môže sa zápalom poškodiť vývoj trvalého zárodku, ktorý sa potom prereže poškodený – demineralizovaný, s jamkou v sklovine, so zmenou farby či tvaru,“ upozorňuje odborníčka.

Rada 5
Kývajúci sa zub by mal ísť von


Pri prerezávaní trvalého zuba sa prirodzene skracujú korene mliečneho. Mliečny zub tak ostane bez koreňov a začne sa kývať. „V tomto prípade je na dieťati, či si zúbok vykýva samo alebo ho chytíme do klieští a za sekundu vytiahneme von my,“ hovorí stomatologička. „Niekedy sa stane, že sa trvalý zub prereže za mliečnym, takže vzniknú dva rady zubov. Vtedy je potrebné relatívne pevné mliečne zuby vytrhnúť, aby sa trvalé mohli zaradiť do správnej pozície.“

Rada 6
Pravidelné prehliadky nie sú len prevenciou


Pravidelné preventívne prehliadky u zubára, na ktoré má dieťa nárok raz za šesť mesiacov, nie sú len funkčnou prevenciou, kedy sa zavčasu odhalia prípadné problémy, ale aj cestou, ako budovať dôveru dieťaťa voči stomatológovi.

„Ak treba urobiť ošetrenie, no malý pacient nespolupracuje, aj keď sa s ním rozprávame alebo mu púšťame rozprávky, skúsime ošetrenie urobiť v premedikácii rajským plynom. Dieťa je uvoľnenejšie a bez toho, aby bolo v strese, ošetríme, čo treba. Ak má dieťa množstvo pokazených zubov, volíme ošetrenie v celkovej anestézii, kedy sa naraz ošetria všetky pokazené zuby plombou alebo sa urobia iné komplikovanejšie zákroky,“ uzatvára MUDr. Kardelis.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

1 Response

  1. petrajesvetra@centrum.sk píše:

    zatiaľ čistíme zúbky pol roka a je to stále hrozná bitka 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť