V kurze je sólo cestovanie, singles sa nových zážitkov neboja

Sólo cestovanie začína byť trendom v Európe aj u nás. Dovolenka osamote navyše podľa odborníkov prispieva k rýchlejšej psychickej regenerácii aj efektívnejšiemu utriedeniu myšlienok.

Podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat z predošlých rokov tvoria na Slovensku ľudia žijúci sami z celkového počtu domácností 22 %. Do tejto skupiny patria hlavne ľudia, ktorí chcú byť nezávislí a ktorým tento spôsob života prináša v mnohých smeroch výhody. „Väčšinou si pochvaľujú slobodu a s ňou spojenú menšiu mieru stresu pri voľnočasovom rozhodovaní. Nemusia sa nikomu prispôsobovať, rozhodujú sa iba podľa svojich potrieb,“ hovorí psychológ a psychoterapeut Tomáš Morávek.

Z celkového počtu domácností na Slovensku až 22 % z nich tvoria ľudia žijúci sami.

Takzvaní singles sú otvorenejší novým výzvam a zážitkom. „Z hľadiska hodnôt a životného štýlu u nich nachádzame väčšiu potrebu poznávať a žiť podľa najnovších trendov, čo sa prejavuje napríklad vo svete módy a stravovania,“ dopĺňa Morávek a dodáva, že výnimkou nie je ani intenzívnejšia chuť objavovať nové miesta a užívať si pri cestovaní samotu.

„Singles“ dovolenka Európanov baví

„Trend sólo dovoleniek v posledných rokoch v rámci Európy stúpa. Za zvyšujúcim sa počtom týchto ciest stojí niekoľko faktorov, medzi ktorými možno uviesť napríklad stále ľahšiu orientáciu počas ciest vďaka jednoducho dostupným cestovným aplikáciám spoločne s rozširujúcim sa Wi-Fi pokrytím,“ komentuje trend výkonná riaditeľka Asociácie českých cestovných kancelárií a agentúr (AČCKA) Tereza Picková.

Zvyšujúci sa záujem o cestovanie z radov singles potvrdzujú aj štatistiky cestovnej agentúry Invia. „V porovnaní s rokom 2016 sme pri zájazdoch pre jednu osobu zaznamenali v minulom roku nárast o vyše 45 %. Vlani sa do zahraničia takto vydalo celkom 667 ľudí. Najčastejšie zamierili do Egypta, Turecka, Tuniska a Grécka a preferovali pobyty na osem dní so stravovaním all inclusive,“ opisuje Andrea Řezníčková, tlačová hovorkyňa cestovnej agentúry Invia, ktorá na Slovensku predáva najviac online zájazdov.

Podľa jej slov pri sólo zájazdoch tvoria 66 % kupujúcich ženy vo vekovom rozmedzí 25 až 40 rokov. „Nejde však vždy o ľudí, ktorí doma nemajú partnera či partnerku. Niektorí ľudia jednoducho radi cestujú na dovolenku sami načerpať nové sily,“ dopĺňa Řezníčková.

Dovolenka osamote človeku prospieva

Cestovanie osamote môže byť veľmi prospešné pre relaxáciu a sebapoznania. „Ak je niekto na dovolenke sám, nie je viazaný takmer žiadnymi povinnosťami. Na utriedenie myšlienok mu väčšinou stačí pár dní. Dovolenka osamote vytvára ideálny priestor pre meditatívny alebo životný odstup od každodenných problémov,“ zdôrazňuje psychológ Morávek. Ľudia často vyhľadávajú samotu aj pri dôležitých životných udalostiach, napríklad po strate partnera alebo príbuzného. „Ak to životná situácia dovolí, môžem to len odporučiť,“ dodáva psychológ.

Podľa Pickovej z asociácie cestovatelia veľmi často tieto cesty využívajú aj na nadväzovanie nových kontaktov či priateľstiev a spoznávanie nových ľudí.

Rajom pre singles sú Ibiza, Thajsko, aj plavba zaoceánskou loďou

Krajín, kde sa človek osamote môže zrelaxovať, dobiť batérie či zoznámiť sa, je mnoho. Veľmi obľúbeným miestom pre singles je španielska Ibiza. Tá neponúka len príjemné stredomorské podnebie, panenskú prírodu či nádherné piesočné pláže, ale častým dôvodom návštevy sú aj najväčšie diskotéky v Európe. Vďaka nim na ostrov každoročne zamieria tisíce prevažne mladších ľudí s cieľom užiť si zábavu a zoznámiť sa. Naopak, na pokoj, očistu tela i duše sú ako stvorené ázijské krajiny. Napríklad v Thajsku turisti nájdu okrem skvelého servisu v hotelových komplexoch i možnosť relaxovať vďaka celosvetovo známym masážam či ponoriť svoju myseľ do meditácie. Veľmi dobrým typom dovolenky pre singles môže byť plavba na zaoceánskej lodi. „Je to druh dovolenky, ktorý kombinuje pobyt pri mori

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť