Pozor na slnko! Čo robiť ak ste sa spálili? Spoznajte pravidlo ABCDEF. Môže vám zachrániť život

Leto je obdobím, počas ktorého pokožka doslova zažíva skúšku ohňom – silné UV žiarenie, teplo, pot, chlór či slaná voda ju môžu výrazne zaťažovať.

Starostlivosť o kožu počas horúcich mesiacov by nemala súvisieť len s opaľovaním sa. Dôležitá je prevencia poškodenia a ochrana pred vážnymi následkami, vrátane rakoviny kože. Renomovaná kožná lekárka MUDr. Michaela Blaško prezradí, ako na to.

Sledujte si znamienka

Jednou z najdôležitejších letných preventívnych úloh je kontrola znamienok. Teraz je ideálny čas. UV žiarenie totiž môže urýchliť zmeny v kožných bunkách, a to vrátane tých, ktoré môžu prerásť do vážnejších diagnóz. Lekári preto odporúčajú absolvovať kontrolu ešte predtým, než pokožku dobrovoľne vystavíme prvým slnečným lúčom. „Ak by ľudia venovali rovnakú pozornosť pokožke ako napríklad zubom, veľa kožných ochorení – vrátane rakoviny – by sme zachytili včas alebo im úplne predišli. Pre začiatok odporúčam domácu kožnú inventúru podľa pravidla ABCDEF,“ hovorí dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. z kliniky MySkinLab.

O čo ide? Toto jednoduché pravidlo vám pomôže včas odhaliť znamienko, ktoré treba odborne vyšetriť. Na čo sa teda treba zamerať?

  • A – Asymetria (jedna polovica iná ako druhá).
  • B – Okraj (Border): nepravidelný, zubatý.
  • C – Farba (Color): rôznorodá čierna, hnedá, červená či modrá.
  • D – Priemer (Diameter): nad 6 mm.
  • E – Vývoj (Evolution): rast, zmena tvaru, svrbenie, krvácanie.
  • F–  neobvyklý vzhľad (Funny looking).

Dermatológ by mal byť najlepším priateľom vždy, keď sa vám nepozdáva akékoľvek znamienko.

Aplikácie nie sú lekári

V súčasnosti sme si až príliš navykli na mobilné aplikácie. Počítajú nám kroky, kalórie, tep srdca, zaznamenávajú kvalitu spánku. Dokonca existujú aj tie na kontrolu znamienok. Môžu byť síce užitočným pomocníkom – pripomenú samokontrolu – ale rozhodne by nemali nahrádzať odborné vyšetrenie v ambulancii.

Nenahraditeľný ochranný faktor SPF

Podľa vyhľadávanej kožnej lekárky je jednou z najčastejších a najväčších letných chýb vystavovanie sa slnku bez akejkoľvek ochrany. „Sama sa opaľovaniu vyhýbam, no nemôžem rovnaký prístup k slnečnému žiareniu naordinovať všetkým. UV žiarenie na nás pôsobí denne, aj cez oblaky či sklo. Poškodzuje kolagén, urýchľuje starnutie a zvyšuje riziko rakoviny kože. Vznikať môžu i pigmentové škvrny. Na tvár a krk preto odporúčam počas celého roka používať krém s SPF 50. V lete je vhodné denne aplikovať ochranu aj na iné časti tela, ktoré sú vystavené slnku, a to aspoň každé dve hodiny,“ radí MUDr. Blaško. Nevynechajte uši, zátylok, viečka, pery, priehlavky a temeno hlavy.

Pri výbere ochranného produktu treba sledovať nielen číslo SPF, ale aj to, či poskytuje širokospektrálnu ochranu – teda chráni pred UVA aj UVB žiarením.

Dôležité je i dostatočné množstvo – dospelý človek by mal na celé telo použiť asi 30 ml prípravku, čo zodpovedá plnej dlani. Spoliehať by sme sa nemali ani na opaľovacie krémy, ktoré po rokoch objavíme v kúpeľni. Aj SPF má totiž svoju trvanlivosť. Všímať by sme si podľa odborníčky mali aj typy filtrov. V súčasnosti sa používajú najmä chemické a minerálne. „Chemické (organické) filtre sa vstrebávajú do pokožky a absorbujú UV žiarenie – ideálne sú pod make-up, rýchlo sa vstrebú a nevidieť ich. Minerálne (anorganické) filtre ako oxid zinočnatý či titaničitý zostávajú na povrchu a odrážajú slnečné lúče – výborné sú pre deti, citlivú či alergickú pleť, tehotné ženy,“ odporúča lekárka.

Povinná jazda

Horúce počasie, potenie a častejšie čistenie si vyžadujú ľahšiu, ale stále účinnú kozmetickú rutinu. Základom je jemné čistenie, hydratácia a ochrana. Vhodné sú produkty s obsahom kyseliny hyalurónovej, panthenolu alebo aloe vera. „V lete netreba preťažovať pleť agresívnymi aktívnymi látkami. Retinoidy či silné kyseliny môžu spôsobiť podráždenie, a v kombinácii so slnkom aj riziko vzniku pozápalovej hyperpigmentácie,“ varuje MUDr. Michaela Blaško.

Oplatí sa preto minimalizovať vrstvenie prípravkov, dbať o dôkladné odlíčenie a pokožku podporiť aj zvnútra – pitným režimom a stravou bohatou na antioxidanty.

Ak zvažujete v tomto období niektorý zo zákrokov, pred letom sú vhodné hydratačné ošetrenia (mezoterapia, biorevitalizácia, bioremodelácia), jemné čistenie pleti a podstúpiť možno aj aplikáciu botulotoxínu – ten v lete pomáha v boji s nadmerným potením sa. Intenzívne pílingy, laserové ošetrenia a všetky zákroky, ktoré spôsobujú podráždenie pleti a jej následné hojenie, by ste si mali nechať na neskôr, ideálne na chladnejšie mesiace.

Čo robiť po spálení sa?

Napriek odporúčaniam sa môže stať, že sa pri pobyte na pláži alebo počas túry zabudneme opätovne natrieť ochranným krémom. Slnko však na to neberie ohľad. Pokožka vtedy zažije šok – dôjde k jej spáleniu. V takom prípade je podľa MUDr. Blaško potrebné čo najskôr vyhľadať tieň a pleť začať ochladzovať, ideálne vlažnou vodou. Po ochladení je nevyhnutné kožu ošetriť. Vhodné sú prípravky s obsahom panthenolu. Hydratačné krémy s kyselinou hyalurónovou, ureou alebo antioxidantmi, ako napr. vitamín E, pomáhajú kožu zregenerovať. Tekutiny je dôležité prijímať i zvnútra. Ak sa objavia na pokožke pľuzgiere – nepraskajte ich! Pri nehojacich je lepšie sa poradiť s dermatológom. Ak je spálenie extrémne, dermatológa navštívte osobne, bude potrebné naordinovať krémy s obsahom kortikoidov.“

Starostlivosť o pleť v lete nie je len estetickou záležitosťou – ide o prevenciu pred starnutím, zápalmi aj život ohrozujúcimi ochoreniami. Kľúčom je konzistentnosť, rozumný výber produktov a najmä odborný dohľad. „Prevencia a včasné odhalenie problémov sú v dermatológii absolútne kľúčové. Niekedy zachráni život len obyčajná dermatoskopia. Vhodný čas na návštevu dermatológa je vždy – nielen keď vás niečo svrbí,“ uzatvára MUDr. Blaško.

FOTO: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.