Keď vlasy po pôrode rednú: Prečo je to normálne a čo im pomôže?

V období radostného očakávania a tesne po príchode malého človiečika na svet sa telo ženy musí vysporiadať s mnohými hormonálnymi zmenami, ktoré sa prejavujú aj na hlave. Vedeli ste o tom, že počas tehotenstva vlasy pribúdajú a po pôrode ubúdajú?


Tehotenstvo sa výrazným spôsobom podpisuje pod kvalitou vlasov každej zo žien. „Tie sú v tomto období hustejšie, lesklejšie, menej vypadávajú. Môžu za to hormonálne zmeny, najmä zvýšená hladina estrogénu. Ten priaznivo vplýva na rastovú fázu vlasov a spomaľuje ich vypadávanie,“ hovorí renomovaná dermatovenerologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. z MySkinLab. Na druhej strane, vlasy podľa nej môžu byť mastnejšie a vlasová pokožka suchšia.

Po pôrode však tento hormón klesne a vlasový cyklus sa vracia do normálu. Výsledok? Vlasy, ktoré „mali dávno odísť“, začnú hromadne vypadávať. Aj keď to môže vyzerať dramaticky, je to prirodzený proces obnovy.

Popôrodná alopécia – strašiak, ktorý odíde sám

Rednutie vlasov po pôrode, známe ako popôrodná alopécia, postihne až 90 % mamičiek. Začína sa zvyčajne medzi 3. a 5. mesiacom po pôrode a do približne pol roka sa situácia stabilizuje. Vlasy si opäť nájdu svoj rytmus a začnú rásť. Najdôležitejšie je nezúfať a dať telu čas.

Čo môže padanie vlasov zhoršiť?


K padaniu vlasov môže prispieť aj únava, stres, hormonálna nerovnováha alebo nedostatok živín. Ak mama málo spí, neje pravidelne alebo je psychicky vyčerpaná, vlasom sa to môže „nepáčiť“. V niektorých prípadoch sa pridajú aj zdravotné problémy, napríklad poruchy štítnej žľazy.

Vlasom neprospievajú agresívne šampóny, časté farbenie, ich zopínanie do gumičkou stiahnutých chvostov či drdolov.



Ako môžete svojim vlasom pomôcť?

Základom je jemná starostlivosť – žiadne agresívne kefovanie či zbytočné fénovanie horúcim vzduchom. Pomôcť môže strava bohatá na vitamíny skupiny B a minerálne látky. „Už počas tehotenstva môžu ženy siahnuť po vlasových produktoch a zložkách, ktoré rast a zdravie vlasov podporujú,“ uvádza MUDr. Blaško.

Vitamíny skupiny B podľa jej slov stimulujú a regenerujú bunky, ktoré sú zodpovedné za rast vlasov:

∗ vitamín B7 – biotín – podporuje tvorbu keratínu

∗ vitamín B3 – niacín – posilňuje prietok krvi vo vlasových korienkoch

∗ metionín je dôležitou súčasťou keratínu, stavebného kameňa vlasov, nechtov a kože. Priaznivo preto ovplyvňuje stav pokožky, pleti, nechtov a hlavne vlasov. „Metionín vlasy posilňuje, môže prispieť k ich rýchlejšiemu rastu a zníženému vypadávaniu. Väčšina doplnkov je bezpečná aj pri dojčení,“ radí lekárka s tým, že návrat ku antikoncepcii máva tiež pozitívny efekt. Pomôžu šampóny s kofeínom, séra s aminexilom, minoxidilom, tabletky s biotínom alebo niacínom. Dobré sú aj jemné masáže pokožky hlavy. A čo je najdôležitejšie – trpezlivosť a láskavosť voči sebe.


Keď je čas vyhľadať odborníka

„Ak vypadávanie trvá dlhšie ako rok, ak sú viditeľné plešaté miesta alebo sa objavujú ďalšie zdravotné problémy (únava, lámavé nechty), je vhodné navštíviť dermatológa špecializujúceho sa aj na vyšetrovanie vlasov – trichológa,“ pokračuje MUDr. Blaško.

Pomôcť môže v tomto prípade aj mezoterapia, injekčná liečba vlastnou krvnou plazmou na stimuláciu rastu vlasov či ošetrenie prístrojom, ktorý zastavuje vypadávanie vlasov a podporuje ich rast. „Táto revolučná patentovaná liečebná metóda je vhodná pre všetkých mužov a ženy, u ktorých androgény (pohlavné hormóny), autoimunitné ochorenia, genetické faktory, stres a lieky spôsobujú nadmerné vypadávanie vlasov a pre všetkých, ktorí túžia po hustejších a pevnejších vlasoch. Kombinácia špeciálnych sér a prístrojového ošetrenia dodáva pokožke hlavy potrebné živiny a vytvára ideálne prostredie pre obnovu rastu vlasov,“ dodáva MUDr. Michaela Blaško.


Podpora pre mamu = podpora pre vlasy

Obdobie po pôrode je krásne, no náročné zároveň. Mamička, ktorá má priestor na oddych a cíti sa psychicky v pohode, sa zotavuje rýchlejšie – a to vidieť aj na vlasoch. Každá pomocná ruka v domácnosti alebo pri bábätku znamená viac času na jedlo, spánok či chvíľku ticha. Novopečení rodičia by si mali byť vzájomnou oporou. A práve takéto maličkosti sú zázračným elixírom pre celé telo – vrátane vlasov.



Výživa zvnútra (doplnky stravy)
∗ GS Eladen Premium – komplex pre vlasy, nechty a pokožku s biotínom, zinkom, metionínom a extraktom z prasličky.
∗ Biotin Strong (Dr. Max) – vysoká dávka biotínu, cenovo dostupná a účinná podpora pri vypadávaní vlasov.
∗ Liftea Vlasy, pokožka, nechty – výborný pomer cena/kvalita, prírodné zloženie a veľmi dobré recenzie medzi mamičkami.
∗ Hairburst for New Mums – špeciálne vyvinutý doplnok pre čerstvé mamičky, neobsahuje žiadny kofeín ani látky nevhodné pri dojčení.

Poznámka: Výživové doplnky odporúčame užívať aspoň 3 mesiace pre viditeľný efekt. Vždy si overte, či sú vhodné pri dojčení (väčšina vyššie uvedených je).

🌿 Šetrná vlasová kozmetika (šampóny, séra)
∗ Plantur 21 / Plantur 39 – nemecká značka s kofeínovým komplexom. Podporuje rast vlasov a bráni ich rednutiu.
∗ Vichy Dercos Energising Shampoo – dermatologický šampón s aminexilom, posilňuje korienky vlasov.
∗ René Furterer Triphasic Reactional – luxusnejšie vlasové sérum, ktoré cieli na reakčné (aj popôrodné) vypadávanie.
∗ Alpecin Tuning Shampoo – pre ženy s hustejšími alebo tmavšími vlasmi – jemne tonizuje a stimuluje pokožku hlavy.

✨ Doplnková starostlivosť (masáže, kefy, oleje)
∗ Masážna silikónová kefka na pokožku hlavy – podporuje prekrvenie a lepšie vstrebávanie výživných látok.
∗ Ricinový olej (100 % prírodný) – podporuje rast vlasov, môže sa nanášať na korienky na noc a zmyť ráno.
∗ Sérum The Ordinary Multi-Peptide for Hair Density – minimalistický, ale účinný produkt za rozumnú cenu.
∗ Dermaroller na vlasovú pokožku (0,5 mm) – len pri zdravom skalpe a po konzultácii, výborný na podporu nového rastu.

zdroj foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.