Zariaďujete záhradu? Myslite na životnosť nábytku a bezpečné osvetlenie

Vyberať vhodný záhradný nábytok môžete zo skutočne širokej ponuky. Voliť môžete klasiku v podobe dreveného masívu, ľahký plast, robustný betón či aktuálne veľmi obľúbený umelý ratan.

zahrada_6099647_02_4c_DE

Životnosť nepodceňujte

,,Dôležitým a nezanedbateľným kritériom by mala byť životnosť materiálu, z ktorého je nábytok vyrobený. V prvom rade si preto ujasnite, akým vplyvom bude nábytok vystavený a na základe toho zvoľte ten, ktorý bude týmto podmienkam najviac vyhovovať,“ radí odborník Daniel Brychta z oddelenia záhrad projektových marketov Hornbach.

Ak túžite po moderne osvetlenej a zariadenej záhrade, v projektových marketoch Hornbach nájdete všetko potrebné

Kedysi sa sotva našla záhrada, v ktorej by chýbal plastový nábytok. Zub času a slnečné lúče však plast potrápili a ten postupom času stratil pôvodnú farbu a odolnosť. Takto vyblednutý nábytok je po pár sezónach nepoužiteľný a súci na výmenu. Ak napriek tomu zvažujete kúpu plastového nábytku, nezabúdajte ho chrániť pred priamym slnečným žiarením a tiež nízkymi teplotami či mrazom.

zahrada_19_Garten_46_4c_DE


Mnohonásobne dlhšiu životnosť má drevo. ,,Nábytok vyrobený z exotických drevín, ako je teak alebo durian, vydrží aj niekoľko desaťročí. Ak sa na výrobu použije borovica, smrek alebo modrín, výrazne sa môže pod ich životnosť podpísať zanedbaná starostlivosť,“ upozorňuje Brychta. Drevený nábytok je tiež potrebné chrániť pred zimou a vlhkosťou. Okrem uskladnenia majte na pamäti aj na ošetrenie dreva. Vhodné sú špeciálne oleje, ktoré nábytok ochránia a drevu dodajú prirodzený lesk.

Azda najtrvácnejšie sú betónové sedenia. Ich nevýhodou je vysoká hmotnosť, náročná manipulácia a robustnosť. Betónový nábytok nie je vhodný do malej záhrady, pretože zaberie všetok priestor a miesto pocitu pohodlia vzbudí dojem stiesnenia.

Čoraz väčšej obľube sa teší nábytok z umelého ratanu, a to aj napriek jeho kratšej životnosti. Tento druh nábytku má väčšinou železnú konštrukciu, ktorá postupom času neodolá korózii. Preto pri kúpe sedenia z umelého ratanu vyberajte tie, ktoré majú hliníkovú kostru. Tá má síce obmedzenú nosnosť, ale dlhšiu trvácnosť.

zahrada_8539436_02_4c_DE

Atmosféru podčiarknite osvetlením

Ak sa vaše posedenia či „garden party“ potiahnu dlho do noci, myslite pri zariaďovaní záhrady na dostatočné osvetlenie. Spôsobov, ako to urobiť, je dnes mnoho. Ekologickým a tiež ekonomickým výberom sú solárne lampy, ktoré sa na slnku nabíjajú a večer osvetľujú záhradu bez akýchkoľvek nákladov. ,,Skvelou voľbou sú aj takzvané stĺpikové svetlá, ktoré sú na trhu v rôznych výškach a dokonca sú aj také, ktoré sa dajú jednoducho pripevniť na stenu domu alebo kostru dreveného altánku,“ pripomína Zlatko Slobodník z oddelenia elektro projektových marketov Hornbach. Veľmi obľúbené je aj nástenné osvetlenie vybavené senzorom, ktoré šetrí vašu peňaženku. Príjemnú atmosféru v záhrade môžete navodiť aj vďaka osvetleniam Easy Connect, ktoré sa v posledných mesiacoch tešia veľkej obľube. Ide o svietidlá určené na použitie v exteriéri a sú prispôsobené rôznym poveternostným podmienkam. Môžete nimi osvetliť skaly, stromy, kríky či chodníky. Bodové svietidlá Easy Connect sú vhodné na zapustenie do podláh a osvetlenie terás.

zahrada_3890950_002_4c_NL

Nezabúdajte na bezpečnosť

Základným kritériom pri inštalácii exteriérového osvetlenia je bezpečnosť. ,,Osvetlenie inštalujte vždy tak, aby sa elektrický kábel za žiadnych okolností nedostal do kontaktu s vodou. Preto myslite na ochranu kábla izolačným krytím, ktoré zamedzí styku s vodou,“ zdôrazňuje Slobodník. Na pamäti majte tiež to, že nie všetky svietidlá sú vhodné do exteriéru. Pri výbere vám radi pomôžu aj pracovníci projektových marketov Hornbach.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť