Varovné signály tela

 

Príznaky, ktoré nesmiete ignorovať. Nielen pichnutie v hrudi či krvácanie, ale aj bolesť hlavy spojená so stuhnutým krkom či zvýšená teplota môžu byť dôvodom k obavám.

 

ID-10070927

 

Niektoré signály v tele sú nenápadné a často ich prehliadate. Prinášame vám zopár varovných signálov. Aj keď sa vám niektoré budú zdať nedôležité, neprehliadajte ich. Môžu byť príznakom závažnej choroby.

 

 

Nevysvetliteľný váhový úbytok

Hovoria vám vaši známi, že ste v poslednom období priveľa schudli? Ak ste sa o to veľmi nesnažili, navštívte lekára. Za výrazný váhový úbytok sa považuje stráta viac než päť percent telesnej váhy za mesiac či desať percent v priebehu pol roka. Za výrazným schudnutím môže byť hyperaktívna štítna žľaza, depresia, ochorenie obličiek ale aj rakovina.

 

Trvale zvýšená teplota

Ak máte v poriadku imunitný systém a nepodstupujete chemoterapiu, trvale zvýšená teplota okolo 38 stupňov Celzia by vás rozhodne mala varovať. Neodkladajte preto návštevu lekára, pretože za ňou sa môže skrývať pomerne dobre liečiteľná infekcia, napríklad močových ciest. Zvýšenou teplotu sa však môžu prejavovať aj závažné choroby, ako sú niektoré typy rakovín či tuberkulóza. Ak však máte problémy so svojim imunitným systémom, beriete lieky na posilnenie imunity či podstupujete chemoterapiu, zvýšená teplota nemusí byť smerodajná. Lekára však navštívte okamžite, ak vám teplota stupne nad 39 stupňov, prípadne sa pridruží zimnica.

 

Dychová nedostatočnosť

Už dlhšie vás trápi upchatý nos či neschopnosť sa nadýchnuť? Ak ťažko lapáte po dychu, máte hvízdavý dych, obráťte sa na lekára. Môže ísť o skrytý zdravotný problém. Neschopnosť nadýchnuť sa bez predchádzajúcej extrémnej námahy alebo dokonca aj v prípade, že práve ležíte, môžu byť príznakom chronickej obštrukčnej choroby, chronickej bronchitídy, astmy, srdcových problémov, panických záchvatov či úzkostných chorôb, pľúcnej embólie či pľúcnej hypertenzie.

 

Krátka strata zraku, reči či hybnosti

Ak sa u vás prejaví tento typ problémov, čas pracuje vo váš neprospech. Ide totiž o signály, ktoré sprevádzajú mozgovú porážku. Musíte konať rýchlo, každá minúta je drahá a rozhodne vyhľadajte lekársku pomoc. Všímajte si hlavne, ak vám znecitlivie tvár, ruka, noha na jednej strane tela, náhle sa zatmie pred očami, nakrátko stratíte videnie, stratíte reč alebo máte ťažkosti s hovorením a porozumením, pocítite náhlu slabosť, neschopnosť stáť alebo náhle padnete.

 

Svetlé záblesky

Náhle vizuálne vnemy v podobe svetlých zábleskov môžu byť signálom začínajúcimi ťažkosťami so zrakom. Okamžité lekársky zákrok vám môže zachrániť postihnuté oko.

 

Neustály pocit sýtosti

Mať pocit sýtosti, aj keď ste prakticky nič nejedli, je snom mnohých dievčat a žien. Pozor si však dajte, ak je vám nevoľno či dokonca máte nutkanie na zvracanie. Rozhodne by ste nemali váhať s návštevou lekára, ak tieto príznaky trvajú dlhšie než jeden týždeň. Možnými príčinami tohto stavu môže byť rakovina slinivky, nádor žalúdka či rakovina vaječníkov.

 

Horúci opuchnutý kĺbTento príznak môže byť spojený s kĺbovou infekciou, ktorá si vždy vyžaduje odbornú starostlivosť. Je nutné vyliečiť nielen kĺb, ale aj zabrániť rozšíreniu baktérii ďalej do tela. Obvyklými príčinami sú určité typy artritídy, napríklad reumatická.

 

Ťažkosti s vyprázdňovaním

Hanbíte sa v tejto chúlostivej záležitosti obrátiť na lekára? Chyba. Okamžite sa vyberte za ním, ak vás preháňa viac než dva dni, trpíte zápchou viac než dva týždne, máte krvavú alebo na čierno sfarbenú stolicu. Ide o háklivé veci, ale ich odkladaním nič nevyriešite. Ak vám ťažkosti neprejdu, lekára budete musieť vyhľadať tak či tak. Problémy s vyprázdňovaním môžu signalizovať bakteriálnu infekciu, ako napríklad salmonelózu alebo vírusovú infekciu. Medzi ostatné možné príčiny patria aj zápalové črevné choroby a rakovina konečníka či hrubého čreva.

 

Duševné zmeny

Trápia vás rôzne zmeny nálady? Ak sa u vás objaví niektorý z následujúcich príznakov, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc: zmätené myslenie, dezorientácia, náhle záchvaty agresivity, halucinácie. Zmeny v správaní alebo myslení môžu byť zapríčinené poraneniami hlavy, mozgovou porážkou, nízkou hladinou krvného cukru, ale aj reakciou na užívanie niektorých liekov.

Bolesti hlavy

Nepodceňujte bolesti hlavy, zvlášť, ak máte viac než päťdesiat rokov. Vyhľadajte lekársku pomoc, ak máte skúsenosti s nasledujúcimi príznakmi: z ničoho nič sa u vás objaví príšerná bolesť hlavy, bolesť hlavy spojená s horúčkou, stuhnutým krkom, zmätenosťou, zmenami videnia, slabosťou, zníženou citlivosťou, poruchami reči či bolesťami pri žuvaní. Taktiež ak ste mali úraz hlavy a začala vás bolieť alebo sa zhoršila bolesť hlavy. Tieto symptómy spojené s hlavou môžu byť dôsledkom porážky, meningitídy, mozgového nádoru, aneuryzmy lebo krvácanie do mozgu po úraze.

 

FOTO: www.freedigitalphotos.net/

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť