Slovenské deti si nevedia prestaviť život bez internetu. Rodičia príznaky závislosti prehliadajú

Moderné technológie, internet, sa stávajú čoraz viac súčasťou každodenného života nielen nás dospelých, ale aj našich detí. Tretina školákov si život bez počítačov, mobilných zariadení a internetu vôbec nevie predstaviť. 85 % z nich vie fungovať bez nich maximálne niekoľko dní.

 

ID-100112949

 

 

Deti na internete komunikujú, vytvárajú si vlastnú identitu a trávia svoj čas. Na druhej strane sa tu ale stretávajú aj s novými rizikami, ktoré nedokážu identifikovať a stávajú sa najohrozenejšou skupinou. Samotní rodičia vedia, koľko hodín trávia ich deti na internete, až tretina však netuší, čo tam vlastne robia.

 
Aj takéto výsledky priniesol prieskum Deti a rodičia v kybepriestore, ktorý bol realizovaný na dvoch reprezentatívnych vzorkách: rodičoch a deťoch. „Zaujímalo nás, koľko času na internete deti trávia, čo tam robia, aké stránky navštevujú, aké skúsenosti s nimi majú, alebo to, či si uvedomujú riziká a nebezpečenstvo, s ktorými sa na internete možno stretnúť,“ hovorí Marián Velšic z Inštitútu pre verejné otázky.

Taktiež skúmali, ako sú na tom s využívaním informačných technológií rodičia, aký majú prehľad o tom, čo ich deti na internete robia.

 

 

Jedným z najvypuklejších zistení je, že až polovica detí si myslí, že ich vrstovníci sú závislí na informačných technológiách. Napriek tomu, že väčšina rodičov deklaruje prehľad o správaní svojich detí v kybepriestore, až dve tretiny rodičov takéto príznaky na svojich deťoch nespozorovali, alebo o nich vôbec nevedia. „Závislé dieťa stráca kontrolu nad svojím životom a všetko podriaďuje uspokojovaniu nutkavej potreby. Nerešpektuje pravidlá a rituály rodiny, znižuje si priestor na školské povinnosti, izoluje sa. Mení sa celkový psychický stav – často sa objavuje psychická únava, poruchy spánku, bolesti hlavy, častá zmena nálad, môžu sa objaviť známky depresie a pod.,“ hovorí Katarína Trlicová, psychologička.

 

Zákazy nefungujú

Slovenskí rodičia sa zaujímajú o to, čo ich deti na internete robia a majú s nimi dohodnuté pravidlá. V prípade zákazu trvá však jeho účinnosť maximálne týždeň. V opačnom prípade majú deti tendenciu zákaz porušovať alebo úplne ignorovať. Ešte vážnejší problém nastáva v momente, kedy samotní rodičia nevedia, neovládajú, nechcú alebo nemajú záujem o digitálne technológie. Tým strácajú prehľad o tom, čo ich deti vo virtuálnom svete robia, aké majú problémy alebo čo ich ohrozuje. „So synom máme jasne dohodnuté čo môže a čo nie. Napriek tomu sa však často nechá strhnúť okolím, či vlastnými záujmami, a obmedzenia sa snaží obísť. Ak na internete hľadá informácie, tak to prehliadnem, ale pokiaľ sa „len hrá“, tak ma vždy zamrzí, že nedodržiava naše pravidlá. Uvedomujem si tiež v tejto súvislosti čoraz intenzívnejšie, že ak chceme naše deti v online priestore chrániť, mali by sme sa aj my v tejto oblasti vzdelávať,“ dodáva Monika Brkalová, mamička 10-ročného Adama.

 

Čo platí v kyberpriestore

Deti označujú ako autority, ktoré rešpektujú v oblasti bezpečného správania sa v kybepriestore, hlavne rodičov a svojich kamarátov. Dokonca aj 36% rodičov si uvedomuje, že práve na nich leží povinnosť naučiť deti bezpečnému správaniu sa v online svete. Škola ostáva „bokom“ . Rámcový učebný plán, schválený v septembri 2011, ako súčasť Štátneho vzdelávacieho programu určuje počet hodín pre 1. – 4. ročník 3 hodiny informatickej výchovy a pre 5. – 9. ročník sú to 2 hodiny informatiky.

 

,,Už z nízkeho počtu plánovaných hodín, najmä na druhom stupni, vyplýva, že škola absentuje v prevencii voči kyberšikane. Nedostatok učebníc, informatickej výchovy a informatiky je ďalší z atribútov, prečo pre žiaka nie je škola zdrojom informácií v oblasti bezpečnosti v kyberpriestore,“ hovorí riaditeľka ZŠ Karloveská 61 Eva Horníková.

 

 

Miera zodpovednosti

Svoju mieru zodpovednosti si uvedomuje aj iniciátor výskumu telekomunikačný operátor Slovak Telekom, ktorý sa oblasti bezpečnosti detí na internete venuje už niekoľko rokov. „Online priestor sa stal prirodzenou súčasťou života detí. Rodičia by ich preto na tento svet mali pripravovať s rovnakou dôležitosťou a naliehavosťou, ako na ten skutočný,“ tvrdí hovorca spoločnosti Martin Vidan. Dlhobo preto podporujú vzdelávacie projekty v tejto oblasti.

FOTO: www.freedigitalphotos.net

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť