ROZUM A CIT – divadelná adaptácia slávneho románu Jane Austenovej

Inscenácia ROZUM A CIT prináša na javisko Divadla Nová scéna známy príbeh o hľadaní šťastia a pravej lásky dvoch sestier  – rozumnej Elinor a citlivej Marianne –  zasadený do prostredia anglického vidieka na začiatku 19. storočia.

 

Marek Malùšek © 2018

 

Po smrti otca strácajú hlavné hrdinky spolu s ich matkou majetok aj postavenie, musia sa presťahovať ku vzdialenému príbuznému a z ich neľahkej situácie by ich mohol vytrhnúť iba sobáš.

 

 

Marek Malùšek © 2018

Do rozumnej Elinor sa zahľadí bohatý a láskavý Edward, no ona sa snaží utajiť svoj cit pred matkou i sestrami. O citlivú Marianne prejaví záujem plukovník Brandon. Ktorá z týchto dvoch lások bude naplnená? Zvíťazí rozum alebo cit?

 

Marek Malùšek © 2018

 

S nápadom uviesť dramatizáciu slávneho románu prišiel dramaturg DNS Svetozár Sprušanský:

 

„Jedna z tvárí súčasného divadla je ponúknuť divákovi dramatický a emóciami „nasýtený“ príbeh. S postavami, s ktorými sa divák dokáže identifikovať, alebo ktoré dokáže za ich názory a konanie obdivovať. Zvyčajne za také postoje a správanie sa, ktoré človek nedokáže sám uplatniť vo vlastnom živote. A práve to je silná stránka diela Jane Austenovej, rovnako ako jej vybrúsený literárny jazyk, osobitý štýl, irónia a nadhľad.“

 

Marek Malùšek © 2018

Podobne to vníma český režisér Mikoláš Tyc: „Milujem príbehy. A príbehy Jane Austenovej sú nesmierne dojímavé a hlboké, nie sú to iba obrázky z čias, keď sa ľudia k sebe správali pekne a nosili krásne šaty. Autorka je pozorným svedkom života a vzťahov – píše o tom, pre čo má zmysel žiť a o čo sa v živote máme oprieť. To je predsa plnokrvná dráma. A zároveň komédia. Všetko je podávané s takým samozrejmým humorom a na ľudské hemženie sa pozerá s takou noblesnou iróniou, až to vyzerá, že humor a irónia k životu patria, s čím súhlasím.“

 

 

Marek Malùšek © 2018

 

Rozumnú Elinor stvárňuje v hre Karin Olasová, pre ktorú bola táto postava veľkou výzvou: „Jej pokora, láska, oddanosť, rozum, obetavosť sú fascinujúce. Pre mňa je vzorom ušľachtilej bytosti. Budem sa snažiť, aby som sa charakteru Elinor priblížila nielen na javisku ale aj v bežnom živote. Som nesmierne vďačná za túto hereckú príležitosť a ďakujem dramaturgovi divadla Svetozárovi Sprušanskému za odvážny výber titulu.

 

Marek Malùšek © 2018

Romana Dang Van ako predstaviteľka Marianny si pochvaľuje skúšobné obdobie s režisérom Mikolášom Tycom: „Pán  režisér bol veľmi  priateľský ústretový, chápavý  a príjemný. Skúšobné obdobie bolo bez stresov, nervov a sĺz. Postava Marianne sa mi skúšala dobre. Je to veľmi vďačná postava, keďže sa jej v celom deji vystrieda široká škála emócií a nálad. Je to mladé dievča, ktoré sa riadi srdcom a sníva iba o láske. Ale keď je nešťastná alebo nahnevaná,  je neriadená strela, čiže v jej emóciách by človek mohol aj plávať…

 

Marek Malùšek © 2018

Prvý román Jane Austenovej (1775-1817) Rozum a cit (1811) dodnes nachádza vďačných čitateľov, najmä však čitateľky, pretože hrdinkami sú ženské postavy, ktorých životné príbehy sú zasadené do každodenného sveta stredných a vyšších tried vtedajšej britskej spoločnosti. Tak ako v neskorších svojich románoch Pýcha a predsudok, Sídlo, Emma, aj v tomto vytvorila jeho autorka, pozoruhodnú galériu postáv.

 

Marek Malùšek © 2018

 

O trvalej popularite románu svedčí i to, že má na svojom konte množstvo knižných vydaní a reedícií, ale aj  divadelných, televíznych a filmových spracovaní. Jedna z najznámejších a najpopulárnejších filmových adaptácií  s Emmou Thompson, Alanom Rickmanom, Kate Winslet a Hughom Grantom v hlavných úlohách získala Zlatý glóbus za najlepší film roku 1995.

 

Slovenská premiéra inscenácie ROZUM A CIT bola v Divadle Nová scéna 16. a 17. januára 2019.

 

 

V réžii Mikoláša Tyca a dramatizácii Jana a Jitky Šotkovských sa predstavia Karin Olasová, Romana Dang Van, Martin Kaprálik, Dávid Hartl/Vladislav Plevčík, Marcel Ochránek, Zuzana Tlučková/Dagmar Sanitrová, Mirka Partlová, Pavol Plevčík, Ida Rapaičová a ďalší.

 

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť