Pri operáciách na odstránenie dioptrii máme najväčší strach z bolesti

Po štvrťstoročí, odkedy oční chirurgovia na Slovensku začali odstraňovať dioptrie laserom, máme v základných informáciách o laserových operáciách očí stále medzery.

ID-100172220

V čase bezbolestných femto laserových zákrokov sa 68% Slovákov bojí nejakého typu bolesti. Po zákroku excimerovým laserom prvé dni po zákroku boli bolestivé. ,,Pri tejto metóde chirurg odstraňuje povrch (epitel) rohovky, najhustejšie inervované tkanivo na tele. Prvé štyri dni po operácii dorastá, takže pacient môže pociťovať výraznejšiu bolesť a citlivosť,“ vysvetľuje lekárka a chirugička Miriam Záhorcová.

Dnes sa už dá podstúpiť operácia bezbolestne. Zmenu priniesli metódy s použitím femtosekundového laseru, ktorých je na Slovensku už niekoľko. „Pri tejto metóde neodstraňujeme povrch rohovky, vďaka čomu je metóda šetrná a bezbolestná. Väčšina pacientov už večer v deň operácie ´štandardne funguje´ a na druhý deň bez problémov pracuje,“ dodala chirurgička.

Podľa svetových očných expertov je budúcnosťou laserovej chirurgie metóda v medicíne známa pod skratkou ´SMILE´, ktorú Slováci s dioptriami môžu podstúpiť už na dvoch klinikách, v Bratislave a v Košiciach.

Ide o jedinú metódu, pri ktorej už očný chirurg nepoužíva excimer. Femtosekundový laser vytvára na rohovke minimimálny rez v tvare ´úsmevu´. Dioptrie odstraňuje priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť a páliť jej povrch. Ostáva tak pevná, celistvá. Je ideálnou metódou aj na letné obdobie. Napríklad milovníci športu môžu po nej ako po jedinej metóde začať profesionálne trénovať už o desať dní.

Pre Slovákov je pri rozhodovaní o type laserovej metódy stále dôležitá aj jej cena. Operácia jedného oka femtosekundovým laserom totiž stojí okolo tisíc eur. Excimerová je o viac ako polovicu lacnejšia.

Ilustračné foto: www.freedigitalphotos.net

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť