Nedoužívané antibiotiká si v domácej lekárničke necháva každý šiesty Slovák

Každý šiesty Slovák si antibiotiká, ktoré nedoužíval počas choroby, odloží do domácej lekárničky. Ukázal to prieskum realizovaný v rámci projektu Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov upozorňuje na bezpečnosť pri užívaní liekov.

Antibiotiká by sme pritom mali vždy doužívať a nenaordinovať si takto nespotrebované lieky pri ďalšej chorobe sami, bez porady s lekárom.

„Pri užívaní liekov na predpis, vrátane antibiotík, by sa mal pacient riadiť pokynmi a odporúčaniami lekára. V opačnom prípade môže byť liečba neúčinná, alebo si ňou môže pacient uškodiť,“ vysvetľuje Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov.

Ako ukázal prieskum agentúry 2muse na reprezentatívnej vzorke 1 012 respondentov, až 15 % ľudí si necháva v domácej lekárničke nespotrebované antibiotiká.

Základom antibiotickej liečby je pritom doužívať celé balenie, a to aj v prípade, že sa už cítime dobre.

Až 6 % opýtaných si dokonca antibiotiká naordinuje bez predchádzajúceho vyšetrenia lekárom. Ako uviedli, od lekára si ich pýtajú pre prípad potreby.

ANTIBIOTIKÁ V DOMÁCEJ LEKÁRNIČKE  
áno, vypýtal/a som si ich od lekára pre prípad potreby 6 %
áno, predpísali mi ich, ale rozhodol/a som sa ich neužiť 3 %
áno, mám ešte tie, ktoré mi zostali z predchádzajúceho užívania 15 %
nie, aj keď som už antibiotiká v minulosti užíval/a 73 %
nie, ešte nikdy mi neboli predpísané antibiotiká 2 %

Q: Máte aktuálne doma antibiotiká?

Antibiotika účinkujú len na baktérie

„Pacienti často očakávajú zázračné vyliečenie a dožadujú sa antibiotík. Neuvedomujú si pritom, že každé ochorenie si vyžaduje iný druh liečby a na zotavenie potrebujeme aj istý čas,“ informuje MUDr. Marián Šóth z Asociácie súkromných lekárov SR.

Antibiotiká sú účinné len pri liečbe ochorení spôsobených baktériami. Na vírusy či plesne by sme ich teda užívali zbytočne.

Rezistencia na antibiotiká však narastá nielen preto, že takúto liečbu užívame často zbytočne, ale aj pre jej nesprávne užívanie.

Podľa údajov Európskej iniciatívy v oblasti zdravia zomrie ročne až 33 000 ľudí na bakteriálnu infekciu v dôsledku rezistencie na antibiotiká.

Odolnosť baktérií na liečbu postupuje dokonca omnoho rýchlejšie než vývoj nových liekov. K tomuto trendu pritom prispievajú nielen lekári, ale aj samotní pacienti.

Skladujeme aj iné lieky na predpis

Výsledky prieskumu naznačujú, že skladovanie liekov v našich domácnostiach sa netýka len antibiotík, ale celkovo liekov na predpis.

Len asi každý piaty Slovák sa nedoužívaných liekov hneď zbavuje.

Ostatní si doma nechajú buď všetky lieky (38 %), ktoré im zostali po prekonanej chorobe alebo zlikvidujú len niektoré a zvyšné odložia do domácej lekárničky (39 %).

„Pacienti by si mali uvedomiť, že lekár predpisuje liek výlučne im, a to na konkrétne ochorenie,“ upozorňuje Mária Lévyová. Ako dodáva, nespotrebované lieky na predpis by mali pacienti vždy vrátiť späť do lekárne a rozhodne by sa o ne nemali deliť s rodinnými príslušníkmi či známymi.

NESPOTREBOVANÉ LIEKY NA PREDPIS DOMA  
áno, všetky lieky si nechávam doma 38 %
niektoré si nechám, niektorých sa hneď zbavím 39 %
nie, nedobratých liekov sa hneď zbavujem 22 %
ešte som nebral/a lieky na predpis 1 %

Q: Nechávate si lieky na predpis, ktoré ste nespotrebovali, po ukončení liečby doma?

V lekárničke doma by sme mali mať len voľnopredajné lieky

„Domáca lekárnička by mala obsahovať len zopár základných voľnopredajných liekov, teda akúsi prvú pomoc pri akútnom zdravotnom probléme, napríklad pri horúčke či hnačke,“ informuje MUDr. Marián Šóth.

Ako dodáva, každý zdravotný problém by sme mali riešiť v závislosti od jeho príznakov a poradiť sa pri kúpe lieku s lekárom alebo lekárnikom.

Lieky nie sú tovarom bežnej spotreby a neoplatí sa s nimi experimentovať.

Ich nesprávnym užívaním totiž môžeme docieliť nielen neúčinnosť liečby, ale si privodiť aj zbytočné či dokonca závažné zdravotné problémy. K liečbe by sme preto mali vždy pristupovať zodpovedne a riadiť sa odporúčaniami lekára alebo lekárnika.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť